Saint Petersburg Summer Open 2015
Pushkin, St. Petersburg
Russia
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Second Round
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
First Round
Second Round
Final
Megaminx
Combined First
Final
Pyraminx
First Round
Final
Rubik's Clock
Combined First
Final
Skewb
First Round
Final
 
Competitors
Aleksandr Tepljakov
Alexander Gorchackov
Alexey Polyashov
Alexey Sudar
Amir Guysyltanov
Anastasiya Pyatina
Andrey Che
Anna Skachkova
Anton Sobolev
Artem Yashkov
Daniil Popov
Dmitry Aniskin
Dmitry Dergunov
Dmitry Shalnev
Evgeniy Alekseev
Evgeny Skachkov
Fyodor Ivanov
Gasym Shamilov
Georgy Vershinin
Gleb Cyganov
Ilya Tereshko
Ilya Vakulenko
Ivan Katkov
Ivan Zabrodin
Kirill Litvinov
Kirill Shalashov
Kirill Shirnin
Kirill Velikanov
Konstantin Ushakov
Matvey Sidorenko
Maxim Danilov
Maxim Melnik
Mikhail Sergeev
Nikita Kuznetsov
Nikolay Zainchkovskiy
Pavel Galaktionov
Pavel Vershinin
Polina Levkina
Roman Fesenko
Roman Varkuta (Роман Варкута)
Rustam Valeev
Timofey Egorov
Vladimir Lapin
Vyacheslav Sizov
 
Schedule
 

Saturday - July 18th, 2015

09:00


REGISTRATION

09:00

OPENING CEREMONY

09:15

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
10:30

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cutoff 6:00
11:20
11:50

4x4x4 Cube

 Combined First - Cutoff 1:30
12:30
13:05

Rubik's Clock

 Combined First
Cutoff 30.00
14:00

LUNCH

15:30

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
16:45

Megaminx

 Combined First
Cutoff 2:30
17:35

3x3x3 One-Handed

 First Round
18:10

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 2:30
19:00

3x3x3 Fewest Moves

Final
Third Attempt
Sunday - July 19th, 2015

09:00


REGISTRATION

09:00

6x6x6 Cube

 Combined Final - Cutoff 4:00
09:40

Megaminx

 Final
10:15

Skewb

    Final
10:35

2x2x2 Cube

 First Round
11:10

Rubik's Cube

 First Round
12:10

4x4x4 Cube

    Second Round
12:30

Rubik's Clock

 Final
13:00

5x5x5 Cube

 Final
13:40

Pyraminx

    Final
14:00

LUNCH

15:30

3x3x3 Blindfolded

 Final
16:10

2x2x2 Cube

    Second Round
16:30

3x3x3 One-Handed

 Second Round
17:00

Rubik's Cube

 Second Round
17:40

4x4x4 Cube

    Final
18:00

2x2x2 Cube

    Final
18:20

3x3x3 One-Handed

    Final
19:00

Rubik's Cube

 Final
19:40

AWARDS

All times are EEST (GMT+3)