MPEI Open 2015
Moscow
Russia
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
First Round
Final
Rubik's Clock
Combined Final
Skewb
First Round
Final
Square-1
Combined Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Agnessa Mungina
Aleksander Rogozhin
Aleksandr Chernetsov
Alexander Bogdanov
Alexander Eryomin
Alexander Gorchackov
Alexander Guryanov
Alexander Kapustin
Alexander Katyukov
Alexander Nekrasov
Alexander Provorkov
Alexander Soshnikov
Alexander Volyk
Alexandr Malygin
Alexey Adamov
Alexey Agafonov
Alexey Anisimov
Alexey Chernyshev
Alexey Davletshin
Alexey Dorozhkin
Alexey Elokhin
Alexey Grishkin
Alexey Kazinets
Alexey Krasnov
Alexey Krikunov
Alexey Mikhailov
Alexey Polyashov
Alexey Zharikov
Alexey Zhukov
Alikhan Yertursyn (Алихан Ертурсын)
Anastasia Babenkova
Anastasia Kim
Anastasiya Pyatina
Andrew Seleznev
Andrey Bankov
Andrey Barakin
Andrey Che
Andrey Chernikov
Andrey Dyatlov
Andrey Gribachev
Andrey Ivanov
Andrey Kondrat'ev
Andrey Krasovskiy
Andrey Rybakov
Andrey Zamesov
Andrii Vedenov (Андрій Веденьов)
Anton Chicheryukin
Anton Goryachikh
Anton Isaev
Anton Ivanchenkov
Anton Izmaylov
Anton Savushkin
Anton Sobolev
Arman Ordzhatsyan
Armen Ordzhatsyan
Arsen Gukasyan
Arseniy Fadeev
Arseniy Gordeev
Artem Dolgonosov
Artem Drobyshev
Artem Dryagin
Artem Ganzha
Artem Melikyan
Artem Popov
Artem Tsibizov
Artem Tsikunov
Artem Yashkov
Artem Yugay
Artemiy Fadeev
Artur Bogomolov
Artur Gukasyan
Boris Akivaev
Boris Falkov
Borislav Aleshko
Borislav Golosov
Daniel Ena
Daniil Arkhipov
Daniil Emchenko
Daniil Kushchev
Daniil Lee
Daniil Okladnikov
Daniil Pokhachevskiy
Daniil Prytkov
Danil' Khafizov
Danila Chudinov
Danis Gubaydulin
Deni Mintsaev
Denis Rapoport
Denis Tsukanov
Denis Volkov
Diana Murnik
Digi Digiev
Dmitriy Firsov
Dmitriy Manin
Dmitry Aniskin
Dmitry Dergunov
Dmitry Dobrjakov
Dmitry Galkin
Dmitry Korolev
Dmitry Kryuzban
Dmitry Lavrov
Dmitry Levakov
Dmitry Sysoev
Dmitry Zhuravlev
Edward Berezin
Egor Dubrovskiy
Egor Koshkin
Egor Savchenko
Egor Smirnov
Egor Starodubtsev
Egor Zakharov
Ekaterina Kudrova
Ekaterina Tarasenko
Emir Umerov
Erzhan Dzhaumutbaev
Evgeniy Polyakov
Evgeny Akivis
Evgeny Blinov
Evgeny Parkhomenko
Evgeny Skachkov
Fyodor Ivanov
Georgiy Marshalko
Georgy Vershinin
Gleb Bogdanov
Gleb Bystrov
Gleb Khrapov
Grigoriy Dyatlov
Grigory Kylosov
Ibragim Tursunov
Igor Balov
Igor Khokhlov
Ildar Salakhetdinov
Ilgiz Yakhin
Ilya Finaev
Ilya Ksenofontov
Ilya Nazarov
Ilya Tereshko
Ilya Varenov
Ilyas Sadykov
Irina Drobitjko
Islam Ibragimgadzhiev
Ivan Belov
Ivan Katkov
Ivan Kogtikov
Ivan Makachev
Ivan Prut
Ivan Putilov
Ivan Torgashov
Ivan Zabrodin
Kirill Fedorenkov
Kirill Kharitonov
Kirill Leonov
Kirill Litvinov
Kirill Mukhanov
Kirill Pavlov
Kirill Shalashov
Konstantin Solovyov
Konstantin Ushakov
Kyyarkhan Nikolaev
Larisa Zhuravleva
Lê Công Minh
Lev Baskin
Lev Burnazov
Lidia Buchukova
Lyubov Denisova
Maksim Vorobyev
Maria Timoshchenko
Maria Zadorozhnaya
Mark Tsoy
Maxim Chechnev
Maxim Mekhonoshin
Maxim Meshcheryakov
Maxim Raevskiy
Mikhail Baklanov
Mikhail Burkov
Mikhail Govgolenko
Mikhail Kalitsky
Mikhail Kuzin
Mikhail Mukhin
Mikhail Murzin
Mikhail Shtepa
Milena Son
Nikita Kupriyanov
Nikita Kuznetsov
Nikita Kuznetsov
Nikita Zavadskiy
Nikolay Evdokimov
Nikolay Golovenko
Nikolay Masson
Nikolay Mityakin
Nikolay Ostroukhov
Nikolay Pshenichnikov
Nikolay Surikov
Odissey Yagubov
Oleg Fedichkin
Olesya Sadikova
Olga Efremova
Pavel Egorov
Pavel Galaktionov
Pavel Grigoryev
Pavel Kornev
Pavel Kovezin
Petr Alekseev
Petr Komov
Petr Samodelkin
Phạm Xuân Thanh Nam
Polina Komova
Polina Zhirnova
Prokhor Gibadullin
Rasul Gamzabekov
Rishith Shyamkumar Nellippillil
Roman Eshmetov
Roman Markin
Roman Strakhov
Roman Svyatov
Ruslan Galiev
Rustam Valeev
Samir Godzhaev
Serafim Vinogrodskiy
Sergey Chirin
Sergey Chushkin
Sergey Getun
Sergey Golovanov
Sergey Gvozdev
Sergey Popov
Sergey Ryabko
Sergey Savinyat
Sergey Shitov
Sergey Zhukov
Seva Valeev
Spartak Rudenko
Stanislav Starovoytov
Stanislav Svistun
Stepan Rudoi
Stepan Tsarev
Tigran Orbelyan
Timofey Egorov
Timurs Kuricins
Vadim Isakov
Valentin Samsonov
Valentina Solovyova
Valeriy Sluchek
Valeriy Tkachenko
Valeriy Volodin
Vasily Stasyev
Vasily Yurkov
Victor Bogatov
Viktor Karasyov
Viktor Shipitsin
Viktor Stepanovich
Viktoria Toptun
Vladimir Korovin
Vladimir Kostin
Vladimir Lapin
Vladimir Zhuravlev
Vladislav Botvinko
Vladislav Kozhin
Vladislav Potapenko
Vladislav Shavelskiy
Vladislava Bondarenko
Vsevolod Pokhachevskiy
Vyacheslav Sizov
Yana Gribacheva
Yaroslav Ivanashev
Yaroslav Senchihin
Yuriy Blagoveshchenskiy
Yury Andreev
 
Schedule
 

Friday - November 27th, 2015

15:30


REGISTRATION

16:00

6x6x6 Cube

 Combined Final
Cutoff 3:30
17:20

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cutoff 5:00
18:40

Square-1

 Combined Final
Cutoff 1:00
19:30

3x3x3 Multi-Blind

 Final
Saturday - November 28th, 2015

08:15


REGISTRATION

08:45

3x3x3 Fewest Moves

 Final
10:00

OPENING CEREMONY

10:30

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 2:00
11:45

2x2x2 Cube

 First Round
13:00

LUNCH

14:15
15:30

3x3x3 One-Handed

 First Round
16:50

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 2:30
18:10

5x5x5 Cube

 Final
18:40

2x2x2 Cube

    Final
19:00

Pyraminx

    Final
19:20

3x3x3 One-Handed

 Final
19:50

Rubik's Clock

 Combined Final
Cutoff 20.00
20:30

4x4x4 Blindfolded

 Final
Sunday - November 29th, 2015

08:15


REGISTRATION

08:45

5x5x5 Blindfolded

 Final
10:15

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:10
11:45

Rubik's Cube

 First Round
14:00

LUNCH

14:15

4x4x4 Cube

 Final
15:15
16:45

Rubik's Cube

 Second Round
17:15

Skewb

    Final
17:30

3x3x3 Blindfolded

 Final
18:30

3x3x3 With Feet

 Combined Final
Cutoff 2:00
19:45

Rubik's Cube

 Final
20:15

AWARDS

All times are MSK (GMT+3)