Cubéate Weekend 2016
Madrid
Spain
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Second Round
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
Combined First
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
Combined First
Final
Rubik's Clock
Combined Final
Skewb
Combined First
Final
Square-1
Combined Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Adrián Fernández Jiménez
Adrián Jiménez Dominguez
Alan Scott Camacho Baños
Alberto Masó Molina
Alberto Pérez de Rada Fiol
Alejandro Alonso Deniz
Alejandro Cortés Bazo
Alejandro Fernández Jiménez
Alejandro Llorente Romero
Alejandro Ruiz Del Oso
Alejandro Sanchez Abad
Alexander Olleta del Molino
Alvaro Rubio
Ander Sevilla Hernández
Andrés Missiego
Antonio López
Arturo Blázquez Pérez
Asier Cardoso Sánchez
Benito Benítez Ruiz
Berta García Parra
Carlos Barriga Aparicio
Carlos Chamizo Cano
Carlos Martínez Díaz
Carlos Navalón Podio
Damaso Gomez Garcia
Daniel Borrajo Gutiérrez
Daniel Carnero Barrio
Daniel Vallejo Cendrero
Daniele Vanoli Hernández
Danil Ponamarev
David Belaúnde López
David Campaña Germán
David García Beain
David Roldán
David Ruscalleda Gómez
David Serban Enescu
Diego Arche Andradas
Eki González García
Elena Ojeda Rodríguez
Enrique de la Calle
Estefanía Jordán García
Eva Bonilla González
Fernando Astasio Ávila
Fernando Campoy Galera
Francisco de Asís Montalvo Martín de Almagro
Francisco Madrigal Sanchez
Francisco Montañés Barbudo
Francisco Pérez Padilla
Garazi Lechuga
Gerónimo Inés
Gonzalo Malpica
Gonzalo Orellana Barrasa
Gonzalo Pastor García
Gonzalo Simón Hombrados
Héctor Lara Pérez
Heidi Schmidt
Heng Wu Ye
Hugo Muñoz Escudero
Ignacio Sáez Sabido
Isabel Vicente Moreno
Israel Tuquerrez Andrango
István Kocza
Iván Montoya García
Jaime García Vida
Jaime González León
Javier Delgado
Javier Roca
Jesús Lindo García
Jesús Masanet García
John Tuquerrez Andrango
Jorge Hidalgo de la Cruz
Jorge Moreno Aguilera
José Antonio Navarro Sánchez
José Miguel Lorente Perez
Juan Aguado Solana
Juan Andrés Claramunt Pérez
Juan David Palencia
Julio Perugorria Lorente
Kento Reinoso
Leon Jakub Wyrobek
Lino Chacón
Lucas López Villarrubia
Luis Gallego
Luis Rubio Fernández
Luis Sáez Sabido
Manuel Floriano Vázquez
Manuel Gallego
Manuel Jesús Carrasco Ruiz
Manuel Prieto de Antón
Marco Balboa Morillo
Marcos Quílez Núñez
María del Mar Gallego Vicente
Martín Tazzari
Michael Waters
Miguel Espelleta Pontón
Mikel Bustamante Bedmar
Mohamed Ben Driss Chokri
Natalia Angulo Herrera
Nattapong Leardprasit
Noé Muñoz
Omar Megdadi Nuñez
Oscar Polanco Beltre
Pablo Aguilar Dominguez
Pablo Cuesta
Pablo Gutiérrez Rodrigo
Paco Fernández Canales
Patrick de Guzmán Llarena
Raquel Díaz Gimeno
Raúl Morales Hidalgo
Raúl Ramos
Raúl Sánchez Vara
Ricardo Sánchez Gutiérrez
Roberto Galben
Roberto Sanz
Rodrigo Pueblas Núñez
Rodrigo Tavera Arce
Rubén Jiménez Ferrero
Rubén Montoya Chtibi
Samuel Rodríguez Gómez
Sandra Novales Peláez
Santiago Osorio Cristóbal
Sara Camacho García
Sergio García Sánchez
Sergio López Moreno
Sergio Ortiz Rodríguez
Sergio Rodríguez Ducasse
Sergio Torrijos Santano
Sergio Yagüe Carpio
Shadi Omar Prieto Tarbuch
Thomas Schmidt
Tomás Worm Ramos
Tommaso Zoffoli
Victor Angel Garcia Gonzalez
Víctor Manuel Cortés Enrique
Víctor Peinado
Victor Sanchez Redondo
Xinxin Liu
Yon Yriarte
 
Schedule
 

Saturday - February 27th, 2016

09:00

REGISTRATION

09:45

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 3:00
10:00

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
10:00

3x3x3 Multi-Blind

 Final
First Attempt
10:30

Pyraminx

 Combined First
Cutoff 30.00
11:15

6x6x6 Cube

 Combined Final
Cutoff 6:30
12:00

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cutoff 9:00
13:00

Square-1

 Combined Final
Cutoff 1:00
13:00

Rubik's Cube: WF

 Combined Final
Cutoff 3:00
13:45

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 2:00
15:00

LUNCH

16:00

2x2x2 Cube

 First Round
16:00

3x3x3 Multi-Blind

Final
Second Attempt
16:15

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
16:45

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 3:00
17:45

Rubik's Cube

 First Round
19:15

Skewb

 Combined Final
Cutoff 30.00
20:00

3x3x3 Blindfolded

 Combined First
Cutoff 5:00
21:30

4x4x4 Blindfolded

 Final
Anytime during both days
21:30

5x5x5 Blindfolded

 Final
Anytime during both days
Sunday - February 28th, 2016

09:15

3x3x3 Fewest Moves

First Round
Third Attempt
09:30

3x3x3 Multi-Blind

Final
Third Attempt
10:00

Rubik's Clock

 C. Final - Cutoff 45.00
10:30

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 1:00
11:30

5x5x5 Cube

 Final
12:00

Pyraminx

 Final
12:30

4x4x4 Cube

 Second Round
13:15

Rubik's Cube

 Second Round
14:00

2x2x2 Cube

 Second Round
14:30

3x3x3 Blindfolded

 Final
15:00

LUNCH

15:30

3x3x3 One-Handed

 Final
16:00

4x4x4 Cube

 Final
16:30

2x2x2 Cube

 Final
17:00

Rubik's Cube

 Final
18:00

AWARDS

All times are CET (GMT+1)