European Rubik's Cube Championship 2016
Prague
Czech Republic
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Semi Final
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Second Round
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Second Round
Final
6x6x6 Cube
Combined First
Final
7x7x7 Cube
Combined First
Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Second Round
Final
3x3x3 With Feet
Combined First
Final
Megaminx
Combined First
Final
Pyraminx
First Round
Second Round
Final
Rubik's Clock
Combined First
Final
Skewb
First Round
Second Round
Final
Square-1
Combined First
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Adam Bartůšek
Adam Greenwood
Adam Polkowski
Adam Pugner
Adam Španěl
Adam Węgrzyn
Adrian Alankiewicz
Adrian Lehmann
Adrian Walkowiak
Adrien Schumacker
Ákos Kovács
Alban Reynaud
Alberto Masó Molina
Alessandro Manopulo
Alessandro Nicolì
Alexander Olleta del Molino
Alexandre Carlier
Alexey Mikhailov
Alexey Polyashov
Alfred Frändberg
Alwin Rölz
Amalie Petersen
Amelia Zakrzewska
Amelie Dieterich
Amit Schori
Anders Berggren
András Nagy
András Placskó
Andrea Javier
Andreas Pohl
Andrew Coghill
Andrew Koufopanos
Andrew Ricci
Andrey Che
Andro Petrinjak
Angelika Gaweł
Angus Ridley Bennett
Anna Bielak
Anna Prabucka
Anthony Brooks
Anthony Lafourcade
Antoine Cantin
Antoine Piau
Anton Mozola
Antoni Krzywdzinski
Antonie Paterakis
Antonio Gallego Zambrano
Antti Vikstedt
Aria Zolfaghari
Artem Ganzha
Arthur Garcin
Artur Kristof
Asier Cardoso Sánchez
Axel Brisse
Aziz Boussarsar
Bartosz Ochał
Bartosz Pawlik
Bence Barát
Bence Hervay
Bence Kovács
Bence Linter
Bennet Wichmann
Bernard Solomon
Bernhard Brodowsky
Berta García Parra
Bertalan Bodor
Bjarne Jessen
Blaž Dobravec
Brage Imset
Breandan Vallance
Brúnó Bereczki
Bruno Vervoort
Błażej Morgała
Callum Goodyear
Callum Hales-Jepp
Camilla Jul Nielsson
Carlos Carneros Torner
Carlos Méndez García-Barroso
Carsten Matheus
Christoph Prasch
Christophe Woittequand
Christopher Haslinger
Ciarán Beahan
Ciro Roa Sánchez
Clara Lafourcade
Claude Cantin
Clément Cherblanc
Clément Gallet
Collin Burns
Conor Cronin
Constantin Lüske
Corentin Furet
Cornelius Dieckmann
Daan Baartmans
Dalibor Mrška
Damian Wałoszek
Daniel Blažek
Daniel Gloppestad Bajer
Daniel Hermansson
Daniël Kassab
Daniel Sheppard
Dániel Székely
Dániel Varga
Daniel Vædele Egdal
Daniel Wallin
Dario Roa Sánchez
Dariusz Poplawski
Daryna Kramskykh (Дарина Крамських)
David Adams
David Červený
David Kindermann
David Krasovskiy
David Novák
David Pantović
David Román Aguirre
David Šponer
David Vos
Denis Prethaler
Dennis Strehlau
Diana Danylyshyn (Діана Данилишин)
Diana Murnik
Dieter Amberger
Dmitry Aniskin
Dmitry Dergunov
Dmitry Dobrjakov
Eddy Deturche
Edoardo Disarò
Edvard Walde Heimdal
Einar Kvam Lundberg
Eliott Crancee
Elisabet Delgado Mas
Elmar Fiechter-Alber
Emanuel Rheinert
Emil Mickein
Emna Boughizane
Eric Limeback
Erik Akkersdijk
Ernest Zakrzewski
Estefanía Jordán García
Evan Liu
Even Uri
Ewa Wójcik
Fabian Auroux
Fabian Löhle
Fabian Simon
Fabio Leidwein
Fabrizio Cirnigliaro
Feliks Zemdegs
Felix Strasser
Ferenc Gulyás
Filip Bartůšek
Filip Hrnko
Filip Kollár
Finn Ickler
Francisco Pérez Padilla
François Courtès
Franek Borowiecki
Franziska Botur
Fredrik Trondhjem
Fyodor Ivanov
Gábor Slezák
Gábor Szabó
Gabriel Olguín
Gaspard Leleux
Georg Aarnes Nisja
Georgiy Titov (Георгій Тітов)
Gerard McAteer
Gonzalo Orellana Barrasa
Gonzalo Pastor García
Gregor Billing
Gregorio Missael Lopez Sanchez
Grzegorz Fijałkowski
Grzegorz Szumigaj
Grzegorz Łuczyna
Guillermo Conde Gil
Gunnar Krig
Guus de Wit
György Pintér
Hampus Hellqvist
Hanneke Rijks
Harry Savage
Harry Taylor
Heidi Schmidt
Heike Zbierski
Helmut Heilig
Henri Gerber
Henrik Buus Aagaard
Hippolyte Moreau
Hunor Bózsing
Hunor Mogyorósi
Hwee-Chong Fong
Igor Kowalczyk
Ihor Bilchenko (Ігор Більченко)
Iker Valdezate Sayalero
Ilya Tsiareshka
Ioannis Polyzos
István Kocza
István Szepesi-Nagy
Ivan Terekh
Ivan Vynnyk (Іван Винник)
Ivaylo Tanev
Jakob Fiechter
Jakob Kogler
Jakub Chaloupka
Jakub Hampl
Jakub Kipa
Jakub Wojtaszewski
Jakub Wojturski
James Molloy
Jan Bentlage
Jan Mimra
Jan Zych
Jari Paavilainen
Javier Cabezuelo Sánchez
Javier Tirado Ortiz
Jayden McNeill
Jeremy Fleischman
Jernej Omulec
Jeroen Katgert
Jesús Lindo García
Jesús Masanet García
Joakim Johannessen
Joel Ulin
Joel Wallin
Joey Gouly
Joffrey Lenoble
Johan Svensson
Johan Thuvesen
Jonas Jeske
Jonatan Kłosko
Jonathan Lööv
Jong-Ho Jeong (정종호)
Joris Mühlsteff
Josh Lengel
Juhana Jokinen
Jukka Vikstedt
Julen Simón Iriarte
Jules Desjardin
Julien Weibel
Juliette Sébastien
Julio Perugorria Lorente
Jure Gregorc
Kacper Jach
Kacper Mejgier
Kacper Stacha
Kalina Brzezińska
Kamil Michalak
Kamil Mieńko
Kamil Pawlak
Kåre Krig
Karina Grandjean Beck
Karol Zakrzewski
Karolina Wiącek
Katharina Knaus
Keaton Ellis
Kévin Cagnon
Kevin Gerhardt
Kevin Hays
Kim Jokinen
Kim Kattelans
Kira-Lysan Meyer
Klaudiusz Suchecki
Klaus Andersen
Kolos Nagy
Konstantin Jaehne
Kristýna Vaštová
Lars Thomas Bredland
Lars Van den Broeck
Lars Vennike Nielsson
Laura Ohrndorf
Léo Bailly
Leo Guernion
Leon Georgi
Leon Max Unbehaun
Leonid Palchenko (Леонід Пальченко)
Lev Holub (Лев Голуб)
Lia Sobel
Lina Tissier
Linus Fresz
Lir Ukaj
Lorenzo Vigani Poli
Louis Sarthou
Lovisa Eriksson
Luboš Bartík
Luca Spagnolo
Lucas Garron
Lucas Wesche
Luis J. Iáñez
Luisa Kummer
Lukas Pohořelický
Maciej Czapiewski
Malte Ihlefeld
Manu Vereecken
Manuel Bühler
Marc Zimmermann
Marcel Peters
Marcin Jakubowski
Marcin Popławski
Marcin Zalewski
Marco Belotti
Marco Rota
Marco Vorländer
Marcus Hagman
Marek Hejl
Marek Majerik
Marek Továrek
Maria Masarskaya
Maria Oey
Maria Timoshchenko
Mariano D'Imperio
Marie Jul Nielsson
Mário Dominik Gejdoš
Mario Laurent
Mariusz Hagemejer
Marko Striieshyn
Markus Kasparofsky
Markus Pirzer
Markus Prethaler
Marta Żywicka
Martin Bláha
Martin Brath
Martin Kraut
Martin Mothe
Martin Šebesta
Martin Šilha
Martin Vædele Egdal
Máté Berecz
Matěj Fiedler
Matěj Grohmann
Matěj Mužátko
Mateusz Gil
Mateusz Kopyściański
Mateusz Zieliński
Matias Rasmussen
Matic Omulec
Mats Valk
Mattia Furlan
Mattia Salomone
Matúš Buffa
Max Sjöberg
Maxim Chechnev
Maxime Josse
Maximilian Hartl
Mayron Blain
Małgorzata Nowagiel
Michael Alexander Vennike Nielsson
Michael Kristel
Michaela Švecová
Michal Málek
Michal Stoklásek
Michał Bogdan
Michał Halczuk
Michał Kawa
Michał Mlostek
Michał Pleskowicz
Michał Rzewuski
Michał Sikora
Michał Wojcieszek
Micki Kanaiya Harning
Midas Kiebert
Mikołaj Zubowicz
Milán Endrédi
Milo Kalita
Miriana Cecchi
Miłosz Gdula
Moez Boussarsar
Moritz Karl
Moritz von Maffei
Morten Arborg
Mykyta Tytar (Микита Титарь)
Nathaniel Berg
Nejc Ian Čurman
Nela Sendlerová
Nguyen Huu Quy
Nicolae Matei
Nicoleta Matei
Niki Placskó
Niko Paavilainen
Niko Ronkainen
Noah Kraft
Nora Christ
Oleg Gritsenko
Oleksandr Ivanchak (Олександр Іванчак)
Oleksii Kalentiev (Олексій Калентьєв)
Oliver Fritz
Olivér Perge
Oliver Wolff
Oliver Zrno
Olivier Guernion
Olli Vikstedt
Ondřej Černý
Ondřej Peller
Oscar Roth Andersen
Oskar Osiński
Owidiusz Pryk
Patrik Školník
Patryk Milewczyk
Patryk Szewczyk
Paul Mahvi
Pauline Clémenceau
Pavel Černý
Pavel Jelínek
Pavel Novák
Paweł Włoszek
Péter Laschek
Petr Vaško
Phan Thi Thu Trang
Philipp Roth
Philipp Ručka
Philipp Weyer
Philippe Virouleau
Pia Melloh
Piotr Kózka
Piotr Pojda
Piotr Tokarski
Piotr Trząski
Przemysław Kaleta
Quinten Andelhofs
Radosław Drozdowicz
Radu Făciu
Rafał Waryszak
Rasmus Andersson
Rasmus Jul Nielsson
Raúl Morales Hidalgo
Raúl Ramos
Reinier Schippers
Reto Bubendorf
Richard Dyntera
Ricky Meiler
Robert Antal
Robert Clarke
Robert Yau
Roberto Bentivoglio
Robin Verstraten
Rodrigo Pueblas Núñez
Rok Glinšek
Roman Fesenko
Roman Strakhov
Ron Libman
Ron van Bruchem
Ronan Letoqueux
Rowena Mead
Rui Reis
Salamon Tűzkő
Samuel Poprocký
Sándor Nágel
Savino Jossi
Sebastián Okruhlica
Sebastian Werb
Sebastian Weyer
Sébastien Auroux
Semen Masarskiy
Sergey Chirin
Sergi Sabat
Serhii Koksharov (Сергій Кокшаров)
Simon Blanchard
Šimon Hlaváček
Simone Cantarelli
Simone Ciancotti
Simone Santarsiero
Sinpei Araki (荒木慎平)
Staš Zupanc
Stefan Huber
Steve Clarke
Szabolcs Szántai
Thaynara Santana de Oliveira
Theo Kurpierz
Theo Lyholm
Theo Mayer
Thierry Boisivon
Thomas Kohann
Thomas Schmidt
Tim Schädel
Timo Hromádka
Timothy Edegran Gren
Tobias Peter
Tomas Jankauskas
Tomáš Jíra
Tomáš Josef
Tomas Kaiser
Tomáš Král
Tomas Kristiansson
Tomáš Novotný
Tomasz Żołnowski
Tomek Bogdanik
Tomi Ronkainen
Tommaso Raposio
Ton Dennenbroek
Torjus Iveland
Tristan Wright
Tymon Kolasiński
Ulrik Bredland
Ulugbek Zokirov
Uschi Werb
Valentin Hoffmann
Veronika Becková
Victor Chenu
Victor Colin
Viktor Kolesnichenko (Віктор Колесніченко)
Vilius Ribinskas
Vincent Švec
Vivan Chhaya
Vladislav Botvinko
Vlastimil Červený
Vojtěch Breník
Vojtěch Král
Vojtěch Kundera
Wiktor Smorąg
Wilhelm Kilders
Willi Mickein
Witali Bułatow
Witold Sołtysik
Wojciech Knott
Wojciech Szatanowski
Wojciech Wójcik
Yulia Gritsenko
Yury Timoshchenko
Zak Walters
Zbigniew Węgrzyn
Zoé de Moffarts
Łukasz Burliga
 
Schedule
 

Friday - July 15th, 2016

08:15

REGISTRATION

09:00

7x7x7 Cube

 Combined First
Cutoff 5:30
Time Limit 10:00
09:45

3x3x3 Multi-Blind

 Final
First Attempt - Cutoff 6 pts
10:15

6x6x6 Cube

 Combined First
Cutoff 3:45
Time Limit 7:00
11:15

Megaminx

 Combined First
Cutoff 1:40
Time Limit 3:00
12:25

3x3x3 With Feet

 Combined First - Cutoff 2:00 - Time Limit 3:00
12:55

3x3x3 With Feet

    Final - Time Limit 2:00
13:05

LUNCH

13:20

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
14:30

Skewb

 First Round
Time Limit 1:00
15:30

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 2:00
Time Limit 4:00
16:10

5x5x5 Cube: Blindfolded

 Final
Cumulative Time Limit 1:00:00
17:35

Rubik's Clock

 Combined First - Cutoff 15.00 - Time Limit 1:00
18:15

Square-1

 Combined First
Cutoff 45.00 - Time Limit 1:30
19:15

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
Saturday - July 16th, 2016

08:00

3x3x3 Fewest Moves

Final
Third Attempt
08:15

REGISTRATION

09:15

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:00
Time Limit 3:00
10:00

4x4x4 Cube: BLD

 Final
Cumulative Limit 30:00
11:15

Rubik's Cube

 First Round
Time Limit 5:00
13:45

LUNCH

14:15

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 45.00
Time Limit 2:00
15:15

3x3x3 Multi-Blind

Final
Second Attempt
15:45

2x2x2 Cube

 First Round
Time Limit 1:00
17:15

Pyraminx

 First Round
Time Limit 1:00
18:30

3x3x3 Blindfolded

 First Round
Combined Time Limit 10:00
19:45

Square-1

    Final - Time Limit 1:00
20:00

Rubik's Clock

    Final - Time Limit 1:00
20:15

Megaminx

    Final - Time Limit 2:00
Sunday - July 17th, 2016

08:15

5x5x5 Cube

 Second Round - Time Limit 3:00
08:50

Skewb

 Second Round - Time Limit 1:00
09:20

Pyraminx

 Second Round - Time Limit 1:00
09:50

7x7x7 Cube

    Final - Time Limit 6:00
10:15

6x6x6 Cube

    Final - Time Limit 5:00
10:35

5x5x5 Cube

    Final - Time Limit 2:00
10:55

Skewb

    Final - Time Limit 1:00
11:05

Pyraminx

    Final - Time Limit 1:00
11:15

3x3x3 Blindfolded

    Final - Time Limit 3:00
11:25

Rubik's Cube

 Second Round
Time Limit 1:00
12:20

4x4x4 Cube

 Second Round
Time Limit 2:00
13:05

LUNCH

13:35

3x3x3 One-Handed

 Second Round - Time Limit 1:00
14:10

2x2x2 Cube

    Second Round - Time Limit 1:00
14:35

Rubik's Cube

 Semi Final - Time Limit 1:00
15:05

4x4x4 Cube

    Final - Time Limit 2:00
15:25

3x3x3 One-Handed

    Final - Time Limit 1:00
15:40

2x2x2 Cube

    Final - Time Limit 1:00
16:10

Rubik's Cube

 Final
Time Limit 1:00
17:15

AWARDS CEREMONY

All times are CEST (GMT+2)