Quijote Open 2016
Argamasilla de Alba, Ciudad Real
Spain
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
Combined First
Final
Rubik's Clock
Combined Final
Skewb
Combined First
Final
Square-1
Combined Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Adrián Martínez Macías
Alberto Masó Molina
Alberto Navarro Estudillo
Alberto Pérez de Rada Fiol
Alberto Romero
Alejandro García-Carrasco Gómez
Andrés Daza Gutiérrez
Ángel Arráez Castellanos
Benito Benítez Ruiz
Carlos Molina Moya
Cayo Antonio Marta Trujillo
Celia López Martín
Daniele Vanoli Hernández
David Martínez Merencio
David Serban Enescu
Eduardo López de la Calle
Elena Botía Barberá
Eric Limeback
Estefanía Jordán García
Fernando Campoy Galera
Francisco Javier Benito Jurado
Francisco Javier Molina Bautista
Garazi Lechuga
Gonzalo Orellana Barrasa
Guillermo Berzosa Montero
Guillermo Cascales Ñíguez
Guillermo Gutiérrez Caracuel
Ignacio Sáez Sabido
Iker Carrasco Ruiz
Iker Valdezate Sayalero
Israel Tuquerrez Andrango
Javier Cabezuelo Sánchez
Javier Delgado Romero
Javier López Fernández
Jerónimo Ibarra Bernal
Jesús Cuenca
John Tuquerrez Andrango
José Antonio Navarro Sánchez
José Luis Molina López
José María Cabezas Parejo
José María García Carrión
Leo Partinén Calvo
Luis Alonso Reillo
Luis J. Iáñez
Manuel Arjona Crespo
Manuel López-Serrano Fabuel
Manuel Prieto de Antón
María del Mar Gallego Vicente
Matías López-Serrano Fabuel
Montse García Cerdán
Pablo Ortega Rubio
Pedro Luis Muñoz Yañez
Rafael Muñoz Muñoz
Ramón Pacheco Rico
Raúl Banacloche Biot
Raúl Morales Hidalgo
Raúl Ramos
Rocío Fernández Usero
Rodrigo Pueblas Núñez
Roland Tiberiu Nicula
Rubén Moreno Martinez
Sara Camacho García
Sergio Llopis Mas
Sergio Torrijos Santano
Víctor Sevilla Sánchez
 
Schedule
 

Saturday - June 18th, 2016

09:00

REGISTRATION

09:00


GIANT MOSAIC BUILDING

09:45

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 3:30 - Time Limit 5:00
10:45

Square-1

 C. Final - Cutoff 1:00
11:15

Pyraminx

 Combined First
Cutoff 30.00
12:00

6x6x6 Cube

 Combined Final
Cutoff 6:00 - Limit 8:00
12:45

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cutoff 8:00
12:45

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
13:45

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:30 - Time Limit 4:00
13:45

3x3x3 Multi-Blind

 Final
First Attempt
15:00

LUNCH

15:45

2x2x2 Cube

 First Round
16:30

4x4x4 Blindfolded

 Combined Final
Cumulative Time Limit 1:00:00
16:30

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
17:30

Skewb

 Combined First
Cutoff 30.00
18:15

3x3x3 With Feet

 Combined Final - Cutoff 3:00 - Time Limit 6:00
18:45

Rubik's Cube

 First Round
20:15

3x3x3 Blindfolded

 Combined First
Cumulative Time Limit 10:00
Sunday - June 19th, 2016

09:00

5x5x5 Blindfolded

 Combined Final
Cumulative Time Limit 1:15:00
09:00

3x3x3 Fewest Moves

Final
Third Attempt
10:15

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 1:00
11:00

Skewb

 Final
11:00

3x3x3 Multi-Blind

Final
Second Attempt
11:30

5x5x5 Cube

 Combined Final
Cutoff 3:00 - Time Limit 5:00
12:45

Pyraminx

 Final
13:15

Rubik's Clock

 Combined Final - Cutoff 45.00
13:45

Rubik's Cube

 Second Round
14:30

3x3x3 Blindfolded

 Final
15:00

LUNCH

15:30

3x3x3 One-Handed

 Final
16:00

4x4x4 Cube

 Final
16:30

2x2x2 Cube

 Final
17:00

Rubik's Cube

 Final
18:00

AWARDS

All times are CEST (GMT+2)