El Escorial Open 2016
Madrid
Spain
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
Combined First
Final
Rubik's Clock
Combined Final
Skewb
Combined First
Final
Square-1
Combined Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Adrián Martínez Macías
Aitor Tomé Sevillano
Alan Scott Camacho Baños
Alberto Masó Molina
Alberto Pérez de Rada Fiol
Alejandro Castro Marimon
Alejandro Cortés Bazo
Alejandro Fernández Barranco
Alejandro García García
Alejandro Sánchez Abad
Alexander Olleta del Molino
Álvaro Díaz Jordan
Álvaro Gallego Miguel
Alvaro Ibañez Lopez
Álvaro Márquez Valero
Álvaro Tovar Castro
Ander Sevilla Hernández
Andrey Krasovskiy
Angel Marqués García
Antonio López
Antonio Tomé Sevillano
Arturo Blázquez Pérez
Benito Benítez Ruiz
Berta García Parra
Brais Chaves Miguens
Carlos Barriga Aparicio
Carlos Chamizo Cano
Carlos Fernández Linares
Celia López Martín
Daniel Borrajo Gutiérrez
Daniel del Álamo Pardo
Daniel Dragos Ilies
Daniel Jimenez Otero
Daniel López Herranz
DANIEL MARTÍN LOBO
Daniel Olea
Daniele Vanoli Hernández
Darío Martín Santos
David Belaúnde López
Diego Arche Andradas
Diego García
Diego López Sánchez
Eduardo Lòpez de la Calle
Elena Ojeda Rodríguez
Enrique de la Calle
Enzo Bormans
Estefanía Jordán García
Fernando Campoy Galera
Francisco Montañés Barbudo
Francisco Pérez Padilla
Gonzalo Ibañez López
Gonzalo Orellana Barrasa
Héctor Lara Pérez
Héctor Salmerón Herranz
Hugo Zeledón Palma
Ignacio Sáez Sabido
Israel Tuquerrez Andrango
Iván Montoya García
Jacek Blaszczyk
Jaime González León
Javier Montoya Rodríguez
Javier Roca
Javier Tovar Castro
Jesús Lindo García
Jesús Masanet García
Joan R. Echeverria
Joel Krishan
John Tuquerrez Andrango
Jorge Hidalgo de la Cruz
Jorge Kindelan
Jorge Moreno Aguilera
José Antonio Navarro Sánchez
José Miguel Lorente Pérez
Juan Aguado Solana
Juan David Palencia
Juan Jose Levano Castellanos
Julio Perugorria Lorente
Lino Chacón
Lucas Perera Morales
Manuel Gallego
Manuel Jesús Carrasco Ruiz
Manuel López-Serrano Fabuel
Manuel Prieto de Antón
Marcelo Cerna López
Marco Balboa Morillo
Marcos Gil García
María del Mar Gallego Vicente
Mario Alonso Gallego
Martín Tazzari
Matías López-Serrano Fabuel
Mayron Blain
Miguel Espelleta Pontón
Mohamed Ben Driss Chokri
Nattapong Leardprasit
Noé Muñoz
Noel Martín González
Nuria Sánchez Caballero
Pablo Cabanillas Ocampo
Pablo Cuesta Sierra
Pablo de Corral
Pablo Gutiérrez Rodrigo
Paco Fernández Canales
Pedro José García Serrano
Rafael Alférez Robisco
Ramón Pacheco Rico
Raúl Morales Hidalgo
Ricardo Sánchez Gutiérrez
Roberto Sanz
Rodrigo Pueblas Núñez
Rubén Redondo
Samuel Rodríguez Gómez
Sergio García Sánchez
Sergio Rodríguez Ducasse
Ulises Diez
 
Schedule
 

Saturday - May 28th, 2016

09:30

REGISTRATION

10:00

6x6x6 Cube

 Combined Final
Cutoff 6:00 - Time Limit 8:00
10:15

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
10:45

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cutoff 8:00 - Time Limit 10:00
11:45

Skewb

 Combined First
Cutoff 30.00
12:00

3x3x3 Multi-Blind

 Final
First Attempt
12:30

Pyraminx

 Combined First
Cutoff 30.00
13:15

4x4x4 Blindfolded

 Combined Final
Cumulative Time Limit 1:00:00
14:15

LUNCH

15:00

Rubik's Clock

 Combined Final - Cutoff 1:00
15:30

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 2:00
16:00

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
16:30

Rubik's Cube: OH

 Combined First
Cutoff 1:00
17:15

Square-1

 Combined First
Cutoff 1:00
18:00

Rubik's Cube

 First Round
19:15

Rubik's Cube: WF

 Combined Final - Cutoff 3:00 - Time Limit 6:00
19:15

5x5x5 Blindfolded

 Combined Final
Cumulative Time Limit 1:15:00
Sunday - May 29th, 2016

09:30

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 4:30 - Time Limit 8:00
10:15

2x2x2 Cube

 First Round
10:45

3x3x3 Blindfolded

 Combined First
Cumulative Time Limit 10:00
11:30

Pyraminx

 Final
12:00

Skewb

 Final
12:30

Rubik's Cube

 Second Round
12:45

3x3x3 Multi-Blind

Final
Second Attempt
13:15

5x5x5 Cube

 Combined Final
Cutoff 3:00 - Time Limit 5:00
14:15

LUNCH

15:00

3x3x3 One-Handed

 Final
15:30

3x3x3 Blindfolded

 Final
16:00

4x4x4 Cube

 Final
16:30

2x2x2 Cube

 Final
17:00

Rubik's Cube

 Final
18:00

AWARDS

All times are CEST (GMT+2)