Asturias Open 2016
Gijón
Spain
 
Rubik's Cube
First Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined Final
5x5x5 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Final
Pyraminx
Final
Rubik's Clock
Combined Final
Skewb
Final
Square-1
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Adrián Jiménez Dominguez
Alejandro Torre Gómez
Alexander Olleta del Molino
Álvaro Mendéz Fernández
Antón Álvarez
Beltrán Fernandez
Cristina González Lagares
Daniel Gracia Ortiz
Diego Cotarelo Fernandez
Enol García Gutiérrez
Enol Matilla
Eric Limeback
Erik Román Pérez
Estefanía Jordán García
Francisco Díaz-Pache Alonso
Gonzalo Orellana Barrasa
Israel Tuquerrez Andrango
John Tuquerrez Andrango
Jorge Migueles Fandiño
Jorge Santos Menéndez
Josué Ovies Fajardo
Juan Carlos del Valle Martinez
Julio Lemos Álvarez
Luis García Grandal
Manuel Iglesias Alonso
Manuel Prieto de Antón
Markel Ontañon Gonzalez
Markiyan Konyk
Marta García Torre
Martín Baragaño
Pablo García Rodríguez
Pedro Diaz Alonso
Raúl Ramos
Santiago Osorio Cristóbal
Tomas de la Uz Cuervo
 
Schedule
 

Saturday - July 2nd, 2016

12:00

REGISTRATION

12:30

Megaminx

 Final
12:30

4x4x4 Blindfolded

 Final
First Attempt
13:00

3x3x3 Multi-Blind

 First Round
14:00

Square-1

    Final
14:15

LUNCH

15:00

4x4x4 Cube

 Final
16:00

Pyraminx

 Final
16:30

3x3x3 One-Handed

 Final
17:00

Skewb

 Final
17:30

Rubik's Cube

 First Round
18:15

3x3x3 Blindfolded

 Final
18:45

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
18:45

4x4x4 Blindfolded

Final
First Attempt
19:45

5x5x5 Cube

 Final
20:15

Rubik's Clock

 Final
20:45

3x3x3 With Feet

    Final
Sunday - July 3rd, 2016

12:00

3x3x3 Multi-Blind

Final
Second Attempt
12:00

4x4x4 Blindfolded

Final
Second Attempt
13:00

2x2x2 Cube

 First Round
13:30

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
14:30

LUNCH

15:00

2x2x2 Cube

 Final
15:30

Rubik's Cube

 Final
16:00

AWARDS

All times are CEST (GMT+2)