Archena Open 2016
Archena, Murcia
Spain
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
Combined Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
First Round
Final
Skewb
Combined First
Final
Square-1
Combined Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Adrián Cabedo Rodríguez
Adrián Martínez Macías
Alberto Gil Oliva
Alberto Pérez de Rada Fiol
Alejandro Oliva Gómez
Alejandro Pérez Ruiz
Alexandre Toledo Guillén
Álvaro Santiago Álvarez
Anabel Abenza Rubio
Anas Meziani
Antonio Ayllón Bermejo
Bernabé Gil Marín
Carlos Molina Alcolea
Carlos Tapp
César Pagán Villafañe
Cristina Orenes Conesa
Diego García Martínez
Fernando de la Gándara
Francisco José García Bolarín
Francisco José Solé Jiménez
Francisco Sánchez Palazón
Gonzalo Blanco Herrero
Guillermo Torrano Moreno
Ismail Inan Pradas
Iván Montoya García
Jaime Borja Rosagro
Javier Cabezuelo Sánchez
Javier Gil
Javier Hernandez Requena
Jesús Catalá
Jesús Lindo García
Jorge Castillo Matas
Jorge Martín Espinosa
Jorge Ruiz De Almirón Denia
Jose Angel Montesa Solaz
José Antonio Navarro Sánchez
José María Caballero Fernández
José Ramón Guillén López
José Vidal Madrid
Juan Antonio García Sánchez
Juanjo Cánovas
Luis J. Iáñez
Manel Castillo Giménez
Manuel Baya Pacheco
Marcos Saborido Rey
María Estefanía Martínez Ayala
Oleg Fomenkov
Pablo Aguilar Dominguez
Pablo Pastor Pellicer
Pau Miralles
Paula Mei Zaragoza Villegas
Rafael Muñoz Muñoz
Rafael Rodriguez Santana
Ramón Pacheco Rico
Rocío Fernández Usero
Rodrigo Mompeán Gil
Rodrigo Pueblas Núñez
Rodrigo Tubilleja
Rubén Moreno Martinez
Sonia Martín Oller
 
Schedule
 

Saturday - July 2nd, 2016

09:00

REGISTRATION

09:00

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
09:00

4x4x4 Blindfolded

 Final
09:00

5x5x5 Blindfolded

 Final
09:00

3x3x3 Multi-Blind

 Final
10:00

Square-1

 Combined Final - Cutoff 1:00 - Limit 2:00
10:30
11:15

2x2x2 Cube

 First Round
12:00

Rubik's Cube

 First Round
13:00

3x3x3 With Feet

 Combined Final - Cutoff 3:00 - Limit 5:00
13:30

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
13:30

4x4x4 Blindfolded

Final
13:30

5x5x5 Blindfolded

Final
13:30

3x3x3 Multi-Blind

Final
14:30

LUNCH

16:00

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 3:00 - Limit 5:00
17:00

2x2x2 Cube

 Second Round
17:30

4x4x4 Cube

 Combined Final
Cutoff 2:00 - Limit 4:00
18:30

Rubik's Cube

 Second Round
19:15

Skewb

 Combined First - Cutoff 30.00 - Limit 1:00
19:45

3x3x3 Blindfolded

 Combined Final
Cutoff 5:00
Sunday - July 3rd, 2016

09:00

3x3x3 Fewest Moves

Final
Third Attempt
09:00

4x4x4 Blindfolded

Final
09:00

5x5x5 Blindfolded

Final
09:00

3x3x3 Multi-Blind

Final
10:00

3x3x3 One-Handed

 Combined Final
Cutoff 1:00 - Limit 2:00
10:45

Skewb

 Final
11:15

Pyraminx

 Final
11:45

2x2x2 Cube

 Final
12:15

Rubik's Cube

 Final
13:15

AWARDS

All times are CEST (GMT+2)