Brasileiro 2016
Santos, SP
Brazil
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Semi Final
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
First Round
Final
5x5x5 Cube
First Round
Final
6x6x6 Cube
Final
7x7x7 Cube
Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
First Round
Final
3x3x3 With Feet
First Round
Final
Megaminx
First Round
Final
Pyraminx
First Round
Final
Clock
First Round
Final
Skewb
First Round
Final
Square-1
First Round
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Adriano Matoba Lipski
Aharon Campoli Tono
Allyson Dias de Lima
Alrimar Dias Rocha Sobrinho
Anderson Alessandro Pavia
Anderson Ferreira Batista
André Rodrigo César Pinheiro Monte Amado
André Tsukassa Nishimoto
Andrei dos Santos
Antônio Gottschlisch do Prado
Antonio Miguel Leutwiler Garcia
Arthur Brunelli Ferreira Bueno
Beatriz de Araujo Mourão
Belmiro Pereira
Bernardo Zakur Corrêa Santos
Bruna Fernanda Barbado Migliozzi
Bruno Fonsêca Coelho Lima
Bruno Reich Amorim
Bruno Xisto
Caio Hideaki Sato
Carlos Adalberto Milani
César Catalano Soldano
Christian de Sena Fortunato
Daniel Henrique Joppi
Daniel Lehwing
Daniel Lucas Pessoa Monteiro dos Santos
Daphne Nanni Rodrigues
Davi de Andrade Iácono
Davi Martini Agrello Cintra
Diego Boasso Vera
Diego Bojunga Meneghetti
Éder dos Santos Silva
Eduardo Costa de Carvalho
Eduardo Monteiro
Enzo Mattos
Fabio Bini Graciose
Fabio De'Rose
Fabio Seiji Massui
Felipe Baldívio Freires
Felipe da Cruz Bueno
Felipe Gomes Carneiro
Felipe Gregorio De Araujo Jardim
Filipe França Leite
Gabriel Bucsan
Gabriel Cantanhêde Vieira
Gabriel Duarte
Gabriel Gian Lucio de Andrade
Gabriel Pereira Campanha
Gabriel Pitali de Carvalho
Gabriel Sargeiro Gomes de Mello
Gilberto Caracciolo Morelli
Giovane Rubin Fioravanti
Giovanni Fávaro Garcia Coelho
Giselly Nanni Rodrigues
Guilherme Eduardo Silva Batalhoti
Guilherme Moreira dos Santos
Gustavo Eiji Goya
Gustavo Lindenberg Pacheco
Gustavo Penaforte Brito
Henrique Fonsêca Coelho Lima
Henry Hideki Goya
Heron Sato
Igor Butter Leão de Freitas
Isabela França Prates
Isabela Maria de Aguiar Milani
Israel Fraga da Silva
Israel Machado Soares
Jéssica Cristina Medeiros Soares
Jhonatan Martins Teixeira
João Gabriel de Aguiar Milani
João Guilherme Barejan Maiale
João Pedro Batista Ribeiro Costa
João Victor Barbosa de Oliveira
Jorge Augusto Siqueira Pinto
Juliana Moreno Oliveira
Key Yu Wan
Laís Azevedo Martins da Silva
Larissa Naves Lourenço Santos
Leandro Vasconcellos Alleoni
Leonardo Güell Teixeira
Liam Maricato Pitta Brás
Lorenzo dos Santos Peixoto
Lucas Mendes Mussato Fernandes
Marcela Bertoldi Trujillo Campiteli
Marcelo Pereira da Silva
Marcos Danilo Ferreira Castro de Moraes
Marcos Henrique de Paula Rosa Nascimento
Marcos Vinícius Vieira Takahashi da Silva
Maria Regina de Aguiar Milani
Marius Rombout Ferreira van Riemsdijk
Marjorie Marbly
Marlon de Vasconcelos Marques
Matheus Barbosa de Miranda
Matheus Pereira Frias Sartorelli
Mathias Kavai
Nathália Tavares Martins
Nelson Luiz Joppi Filho
Pedro Arfux Pereira Cavalcante de Castro
Pedro Henrique da Silva Roque
Pedro Henrique Passos
Pedro Miranda Moreira
Pedro Santos Guimarães
Rafael Cartoni Monteiro
Rafael Werneck Cinoto
Rafaela Oliveira da Silva
Rayssa Nanni de Carvalho
Rodrigo Alves dos Santos
Rodrigo Jamundá Melo
Samuel Antônio Araújo de Jesus
Samuel Asafe Ludugel Fagundes
Talía Vieira da Silva
Thaynara Santana de Oliveira
Tiago João de Souza
Vander Santana de Oliveira
Vicenzo Guerino Cecchini
Victor George Braga Reis
Victor Matheus do Nascimento
Vinicius Henrique Soares
Vitor Nogueira Alvarenga
Vitor Prando Gusmão
Walter Pereira Rodrigues de Souza
Wendel Rocha de Oliveira
Wilson Campiteli Filho
Ygor Nanni de Carvalho
 
Schedule
 

Friday - July 22nd, 2016

12:00

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
13:00

LUNCH

14:00

Square-1

 Combined First
Cutoff 1:00
14:00

Clock

 Combined First
Cutoff 30.00
14:45

3x3x3 Blindfolded

 First Round
20 min for 3 attempts
14:45

Rubik's Cube: WF

 Combined First
Cutoff 2:00
15:30

3x3x3 WF

    Final
15:45

2x2x2 Cube

 First Round
15:45

3x3x3 Multi-Blind

 Final
First Attempt
16:30
17:15
17:15

6x6x6 Cube

 Combined First
Cutoff 3:30
18:00

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
Saturday - July 23rd, 2016

10:30

3x3x3 Fewest Moves

Final
Third Attempt
11:30

Megaminx

 Combined First
Cutoff 2:10
11:30

7x7x7 Cube

 Combined First
Cutoff 5:00
11:30

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 2:10
13:00

LUNCH

14:00

3x3x3 Cube

 First Round
14:00

4x4x4 Blindfolded

 Final
Limit 30:00
15:30

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:05
15:30

3x3x3 Multi-Blind

Final
Second Attempt
16:30

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 1:00
Sunday - July 24th, 2016

10:30

5x5x5 Cube

 Final
10:30

5x5x5 Blindfolded

 Final
Limit 1 hour
11:00

Square-1

    Final
11:20

Clock

    Final
11:40

Skewb

    Final
12:00

3x3x3 Cube

 Second Round
13:00

LUNCH

14:00

2x2x2 Cube

    Second Round
14:20

Megaminx

 Final
14:50

Pyraminx

    Final
15:10

3x3x3 Blindfolded

    Final
15:30

3x3x3 Cube

    Semi Final
15:50

4x4x4 Cube

 Final
16:20

3x3x3 One-Handed

    Final
16:40

2x2x2 Cube

    Final
16:50

3x3x3 Cube

 Final
17:30

AWARDS

All times are BRST (GMT-3)