CCC Summer Open 2016
Moscow
Russia
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined First
Final
7x7x7 Cube
Combined First
Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Second Round
Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
First Round
Final
Rubik's Clock
Combined First
Final
Skewb
First Round
Final
Square-1
Combined First
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
 
Competitors
Agnessa Mungina
Aleksander Rogozhin
Aleksandr Chernetsov
Alexander Gorchackov
Alexander Katyukov
Alexander Makarov
Alexey Polyashov
Alexey Semichastnov
Alexey Zharikov
Alexey Zhurbitskiy
Anait Akskalyan
Anastasia Babenkova
Anastasia Korolyova
Andrey Barakin
Andrey Ivanov
Andrey Prudnikov
Anton Goryachikh
Anton Orlovich
Anton Savushkin
Anton Shcherbakov
Arseniy Fadeev
Artem Ganzha
Artem Yashkov
Artemii Nevostruev
Artemiy Fadeev
Artemiy Makartsev
Artyom Martirosov
Daniel Ena
Daniil Arkhipov
Danis Gubaidulin
Daria Gorkova
Deni Mintsaev
Denis Rapoport
Denis Tsukanov
Diana Murnik
Dmitry Aniskin
Dmitry Dergunov
Dmitry Korolev
Dmitry Kryuzban
Dmitry Zvyagintsev
Edward Berezin
Erzhan Dzhaumutbaev
Fedor Abaev
Fyodor Borisov
Fyodor Ivanov
Grigor Sargsyan
Grigoriy Shumakov
Grigory Rogachev
Ilia Abramov
Ilya Ksenofontov
Ilya Nazarov
Ilya Tsiareshka
Ilya Varenov
Irina Drobitjko
Ivan Kachaev
Ivan Katkov
Ivan Torgashov
Ivan Zabrodin
Kirill Litvinov
Kirill Mamonov
Kirill Shalashov
Kirill Zaika
Konstantin Solovyev
Konstantin Ushakov
Kyyarkhan Nikolaev
Lala Abbasova
Lyubov Denisova
Maksim Potashev
Maksim Vorobyev
Maria Timoshchenko
Maria Zhits
Matvey Olikheyko
Maxim Rayskiy
Mikhail Govgolenko
Mikhail Shoronov
Milena Son
Natalya Eroshevskaya
Nikita Belyaev
Nikita Gavrin
Nikolay Masson
Pavel Galaktionov
Pavel Kovezin
Pavel Shpakovsky
Rishith Shyamkumar Nellippillil
Roman Strakhov
Rustam Valeev
Samir Godzhaev
Sergey Chushkin
Sergey Feoktistov
Sergey Ilkovets
Sergey Kostin
Stanislav Svistun
Timofey Harin
Valentina Solovyova
Varvara Kirushkina
Viktor Finogenov
Vladimir Bolshakov
Vladimir Kostin
Vladimir Zhuravlev
Vladislav Kozhin
Vladislav Shavelskiy
 
Schedule
 

Saturday - August 20th, 2016

10:00


REGISTRATION

10:15
10:55

2x2x2 Cube

 First Round
11:00

5x5x5 Blindfolded

 Final
12:15

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:10
13:15

Square-1

 Combined First - Cutoff 45.00
13:45

LUNCH

14:45

6x6x6 Cube

 Combined First
Cutoff 3:30
15:35

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 2:15
15:35

6x6x6 Cube

    Final
16:20

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 2:00
17:20

2x2x2 Cube

    Second Round
17:45

Skewb

    Final
18:05

5x5x5 Cube

 Final
18:35

Rubik's Clock

 Combined First
Cutoff 20.00
18:35

7x7x7 Cube

 Combined First
Cutoff 5:00
19:30

2x2x2 Cube

    Final
19:50

3x3x3 Fewest Moves

Final
Sunday - August 21st, 2016

10:00


REGISTRATION

10:10

OPENING CEREMONY

10:20

Rubik's Cube

 First Round
11:00

4x4x4 Blindfolded

 Final
12:00

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 35.00
13:00

4x4x4 Cube

    Final
13:20

Rubik's Clock

 Final
13:50

LUNCH

13:50

7x7x7 Cube

    Final
14:50

3x3x3 Blindfolded

 Final
14:50

Square-1

    Final
15:40

Rubik's Cube

 Second Round
16:30
17:30

3x3x3 One-Handed

    Second Round
17:55

Pyraminx

    Final
18:15

3x3x3 One-Handed

    Final
18:30

BREAK

18:40

Rubik's Cube

 Final
19:40

AWARDS

All times are MSK (GMT+3)