Arnold Open 2016
L'Hospitalet de Llobregat
Spain
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
Combined Final
Rubik's Clock
Combined Final
Skewb
Combined Final
Square-1
Combined Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Ada Cortada Ortique
Adrià Prats
Adrián Bernete Berlanga
Agustín Díaz Morón
Albert Perez Guinart
Alberto Masó Molina
Alberto Pérez de Rada Fiol
Aleix Llort Mas
Alex Bueno Viñuales
Álex Domingo Risco
Alexander Olleta del Molino
Andrea Caballé
Antoni Sarrias
Arnau Salmons Gonzalez
Arthur Garcin
Artur Miralles Hernàndez
Berta García Parra
Biel Salmons Gonzalez
Bodi Hu
Bruno de Febrer
Carlos Carneros Torner
Carlos Marchal
Ciro Roa Sánchez
Daniel Cofreces
Daniel Pérez Hoscheid
Daniel Vázquez Aguilar
Dario Roa Sánchez
David Pesantes Villoslado
David Ruscalleda Gómez
Eddie Ye
Edgar Pérez Blanco
Elisabet Delgado Mas
Enric Martínez Cot
Erik Subirats
Ferran Rodriguez
German Anashkin
Gonzalo Salinas Perez
Ismael Lorente
István Kocza
Ixent Gallego López
Javier Atienza Rodriguez
Javier López Fernández
Javier Tirado Ortiz
Jesús Masanet García
Jhair Moron
Joan Manuel
Joan Piulats Duran
Joel Muñoz Martín
Jorge Morante Cabrera
Jorge Pino Broock
José Collado San Pedro
Josep Sanz Navarro
Juan González
Juan Jose Olivella Moreno
Laura Tarrés Gimeno
León Jairo Escobar Moreno
Lior Tetro
Manuel Prieto de Antón
Mar Sánchez Moya
Marçal Lombarte Sánchez
Marcos Ameijeiras Moreno
Martin Benaduce
Mauro Moises López
Max Lazaro
Miguel Sánchez Escribano
Mireia Muñoz Gimeno
Narcís Nogué
Néstor Bravo Egea
Nicole Cabaya
Núria Pérez Casas
Omar Tanveer Butt Ramirez
Oriol Arribas Taulats
Oriol Rodriguez
Óscar Garries Urbina
Pablo Ferrando Brunet
Pablo Nicolás Oshiro Mondoñedo
Pau Vela García
Pedro Luis Muñoz Yañez
Pedro Plaza Saavedra
Pol Colomé Cuenca
Pol González Sierras
Ramón Adàlia
Raul Esteo
Raúl Ramos
Raúl Sánchez Vara
Rayco Perarnau
Ricky Julián Domingo Ingrao
Robbie Cairns
Rodrigo Salinas
Roger Altarriba
Roger Bargalló
Roger Esteve
Roger Sanz Navarro
Rubén Golfe
Rubén Moreno Martinez
Santiago Osorio Cristóbal
Sergi Maspons
Sergi Sabat
Shadi Omar Prieto Tarbuch
Tatiana Buendia Nogues
Tomàs Malavía
Víctor Coris
Victor Llamazares Higueras
Víctor Ramos Medina
Xavier Del Peral
Xènia Subirats
Xia Esquirol Zuloaga
Zaloa Aguirre
 
Schedule
 

Friday - September 23rd, 2016

10:00


REGISTRATION

13:00


LUNCH

15:00

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
16:00

6x6x6 Cube

 Combined Final
Cutoff 4:30
16:45

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cutoff 6:30
17:30

3x3x3 With Feet

 Combined Final - Cutoff 2:30
18:00

4x4x4 Blindfolded

 Final
19:00

5x5x5 Blindfolded

 Final
Saturday - September 24th, 2016

10:00

Megaminx

 C. Final - Cutoff 2:00
10:00

3x3x3 Multi-Blind

 Final
10:30

Square-1

 C. Final - Cutoff 1:00
11:00

Pyraminx

 Combined Final
Cutoff 20.00
11:45

3x3x3 Blindfolded

 Combined First
Cutoff 3:00
12:30

Skewb

 Combined Final - Cutoff 20.00
13:00

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
14:00

LUNCH

15:00

2x2x2 Cube

 First Round
16:00

Rubik's Cube

 First Round
17:30

4x4x4 Cube

 First Round
18:15

3x3x3 One-Handed

 First Round
Sunday - September 25th, 2016

10:00

Rubik's Clock

 Combined Final
Cutoff 1:00
10:00

3x3x3 Multi-Blind

Final
10:45

Rubik's Cube

 Second Round
11:15

3x3x3 Blindfolded

 Final
11:45

2x2x2 Cube

 Second Round
12:15

4x4x4 Cube

 Final
12:45

5x5x5 Cube

 Combined Final
Cutoff 2:00
13:30

3x3x3 One-Handed

 Final
14:00

LUNCH

15:00

2x2x2 Cube

 Final
15:30

Rubik's Cube

 Final
16:30

AWARDS

All times are CEST (GMT+2)