SPB Championship 2016
Pushkin, St. Petersburg
Russia
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
Combined First
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined First
Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Second Round
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined First
Final
Pyraminx
First Round
Second Round
Final
Rubik's Clock
Combined First
Final
Skewb
Combined First
Final
Square-1
Combined First
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Aleksey Alekseev
Alexander Bayrakov
Alexander Ionushas
Alexander Shipulin
Alexey Sudar
Alexey Zharikov
Andrey Che
Andrey Kurochkin
Andrey Panchenko
Anton Goryachikh
Artem Fedorov
Artem Korsakov
Artem Zapankov
Artemii Nevostruev
Daniil Arkhipov
Daniil Iliukhin
Daniil Novikov
Daniil Popov
Diana Dozorets
Diana Murnik
Dmitriy Kulikov
Dmitriy Popov
Dmitry Dergunov
Dmitry Dobrjakov
Egor Cherniakov
Evgeniy Alekseev
Fedor Abaev
Fyodor Vasilyev
Georgy Vershinin
Ilia Tretiakov
Ilia Vakulenko
Ilya Korobov
Ilya Tsiareshka
Ivan Dehtyarenko
Ivan Shepelev
Kirill Ostrovskii
Kirill Zaika
Konstantin Solovyev
Kyyarkhan Nikolaev
Maria Katina
Marina Korotkova
Mark Izmaylov
Matvey Kristesashvili
Maxim Chechnev
Maxim Melnik
Mikhail Kuzin
Mikhail Sergeev
Nikolay Vasilyev
Nikolay Zainchkovskiy
Oleg Fomenkov
Olga Lazutina
Pavel Galaktionov
Pavel Kristesashvili
Roman Fesenko
Roman Izmaylov
Roman Strakhov
Ruslan Romanenko
Rustam Valeev
Sergey Chirin
Sergey Golubtsov
Sergey Kuznetsov
Sergey Pileev
Stepan Matveev
Timur Akkaya
Vadim Andreev
Valentina Solovyova
Viacheslav Gorash
Vladimir Kushnir
Vladislav Kornienko
Vyacheslav Sizov
 
Schedule
 

Saturday - September 3rd, 2016

09:00

REGISTRATION

09:15

3x3x3 Multi-Blind

 Final
10:25

7x7x7 Cube

 Combined First
Cutoff 6:30
11:25

5x5x5 Cube

 Combined Final
Cutoff 2:30
12:30

6x6x6 Cube

 Combined First
Cutoff 3:30
13:25

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 50.00
14:20

LUNCH

15:10

Square-1

 Combined First
Cutoff 45.00
16:00

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:15
17:00

Skewb

 Combined Final
Cutoff 40.00
18:00

Rubik's Clock

 Combined Final - Cutoff 50.00
18:40

3x3x3 One-Handed

    Final
19:00

4x4x4 Cube

    Final
19:25

3x3x3 Fewest Moves

 Final
Sunday - September 4th, 2016

09:00

REGISTRATION

09:00

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 2:40
09:00

5x5x5 Blindfolded

 Final
10:00

OPENING CEREMONY

10:20

Rubik's Cube

 First Round
11:55

2x2x2 Cube

 Combined First
Cutoff 30.00
13:10
14:10

LUNCH

15:10

6x6x6 Cube

   Final
15:10

3x3x3 Blindfolded

 Final
16:00

Square-1

    Final
16:00

3x3x3 With Feet

 Combined Final - Cutoff 4:30
16:15

7x7x7 Cube

    Final
16:40

Rubik's Cube

 Second Round
17:30

2x2x2 Cube

    Final
17:55

Pyraminx

    Final
18:20

Rubik's Cube

 Final
19:35

AWARDS

All times are MSK (GMT+3)