Spanish Championship 2016
Sevilla
Spain
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Second Round
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Second Round
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined First
Final
Pyraminx
Combined First
Second Round
Final
Rubik's Clock
Combined First
Final
Skewb
Combined First
Final
Square-1
Combined First
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Adrián Gutiérrez Camacho
Adrián Martínez Macías
Alberto Caballero Gallego
Alberto Masó Molina
Alberto Pérez de Rada Fiol
Alejandro Claros Pérez
Alejandro García-Carrasco Gómez
Alejandro Oliva Gómez
Alejandro Sánchez Abad
Alexander Olleta del Molino
Álvaro Aguilar Salobreña
Álvaro Díaz Jordan
Álvaro López de Lemus Pineda
Andrés Rodríguez Galán
Ángel de Jaén Gotarredona
Antonio Gallardo Blanco
Antonio López
Antonio Navas Villalta
Asier Cardoso Sánchez
Aurora Yáñez
Benito Benítez Ruiz
Berta García Parra
Carlos José Ruiz-Henestrosa Ruiz
Carlos Méndez García-Barroso
Carlos Rodriguez Plaza
Carlos Tapp
Cristian Fernández Díaz
Cristina Orenes Conesa
Curro Espinosa González
Daniel García Mirones
Daniel Gracia Ortiz
Daniel Pérez Hoscheid
Darío Montalvo Ureña
Dario Roa Sánchez
David Benedicto Ribera López
David Hernández Lorente
David Martínez Merencio
David Ruscalleda Gómez
David Zaheri Prieto
Diego Arche Andradas
Diego García Martínez
Elisabet Delgado Mas
Ernesto Fernández Regueira
Estefanía Jordán García
Fernando Pérez
Fernando Pintado Ramos
Francisco Gallego Salido
Francisco Javier Loma Gómez
Francisco Javier Molina Bautista
Francisco José Barragán Rivas
Francisco Montañés Barbudo
German Anashkin
Gonzalo Ibáñez López
Gonzalo Orellana Barrasa
Gonzalo Pastor García
Guillermo Cascales Ñíguez
Honghao Chen Li
Hugo Alcázar Moreno
Hunor Mogyorósi
Ignacio Sáez Sabido
Inés Dávila Herrero
Irene Díaz Jordán
Isabel María Amor Martínez
Ismael Cutanda Fernández
Israel Tuquerrez Andrango
Iván Bravo Azcárraga
Iván Jiménez
Javier Cabezuelo Sánchez
Javier Hernandez Requena
Javier López Fernández
Javier Rodríguez Domínguez
Javier Tirado Ortiz
Jerónimo Ibarra Bernal
Jesús Lindo García
Jesús Masanet García
Joan R. Echeverria
Joaquín Rodríguez Morilla
John Tuquerrez Andrango
Jordi Borrell
Jorge Castillo Matas
Jorge Martín Espinosa
Jorge Sánchez Gracia
Jose Angel Montesa Solaz
José Antonio Navarro Sánchez
José Collado San Pedro
José Luis Molina López
Josep Darío Doblas Bernad
Juan de Dios Herrera Hurtado
Juan Luis González Montes
Juan Silvanio Tirado Illescas
Julen Simón Iriarte
Kyle Polage
Leo Partinén Calvo
Luis J. Iáñez
Manuel Arjona Crespo
Manuel García Amado
Manuel Prieto de Antón
Marcos Aparicio Caro
María Estefanía Martínez Ayala
Mario Alonso Cardeñosa
Mario Ramírez Jiménez
Miguel Ángel González-Herrero García
Miguel Ángel Román Arrebola
Miguel Espelleta Pontón
Mohamed Ben Driss Chokri
Moisés Rodríguez Jurado
Montse García Cerdán
Pablo Aguilar Dominguez
Pablo Dávila Herrero
Pablo Gutiérrez Rodrigo
Pablo Jiménez Jaén
Pedro Gómez Fuello
Pedro Luis Muñoz Yañez
Pedro Pujol Orbello
Pilar Guerra García
Rafael García Morales
Rafael Muñoz Muñoz
Rafael Rodriguez Santana
Raúl Banacloche Biot
Raúl Morales Hidalgo
Raúl Ramos
Raúl Sánchez Vara
Raúl Sancho Molinero
Raúl Yáñez
Rocío Fernández Usero
Rodrigo Pueblas Núñez
Rubén Golfe
Rubén Moreno Martinez
Santiago Osorio Cristóbal
Saúl Arechavaleta Zurita
Sergio Bueno Merino
Sergio Ortiz Rodríguez
Sergio Torrijos Santano
Sonia Martín Oller
Tomás Guija Valiente
Víctor Manuel Cortés Enrique
Yolanda Ureña Peña
Zuheir Daowd
 
Schedule
 

Friday - October 7th, 2016

16:00

REGISTRATION

16:30

6x6x6 Cube

 Combined Final
Cutoff 4:00
17:00

3x3x3 Multi-Blind

 Final
First Attempt
17:30

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cutoff 5:00
18:30

Megaminx

 Combined First
Cutoff 2:30 - 12 proceed
18:45

5x5x5 Blindfolded

 Final
Cumulative Limit 75:00
19:30

Square-1

 Combined First
Cutoff 45.00 - 12 proceed
20:30

Square-1

 Final
Saturday - October 8th, 2016

08:00

REGISTRATION

08:00

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
09:00

TUTORIAL

09:15

2x2x2 Cube

 First Round
75% proceed
09:45

3x3x3 Multi-Blind

Final
Second Attempt
10:15

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 2:30 - 24 proceed
11:30

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:30 - 36 proceed
12:15

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
13:00

3x3x3 Blindfolded

 First Round
Cumulative Limit 10:00 - 12 proceed
14:00

Rubik's Clock

 Combined First
Cutoff 30.00 - 12 proceed
14:45

LUNCH

15:15

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 45.00 - 36 proceed
16:15

Rubik's Clock

 Final
17:00

Skewb

 Combined First
Cutoff 20.00 - 75% proceed
17:45

Pyraminx

 Combined First
Cutoff 30.00 - 75% proceed
18:15

4x4x4 Blindfolded

 Final
Cumulative Limit 60:00
18:45

Rubik's Cube

 First Round
75% proceed
20:30

3x3x3 With Feet

 Combined Final - Cutoff 3:00
Sunday - October 9th, 2016

08:00

3x3x3 Fewest Moves

Final
Third Attempt
09:00

5x5x5 Cube

 Final
09:30

Megaminx

 Final
10:00

2x2x2 Cube

 Second Round
75% proceed
10:15

3x3x3 Multi-Blind

Final
Third Attempt
10:45

Rubik's Cube

 Second Round
12 proceed
11:45

3x3x3 One-Handed

 Second Round - 24 proceed
12:15

Pyraminx

 Second Round
75% proceed
13:00

4x4x4 Cube

 Second Round
24 proceed
13:45

Skewb

 Final
14:15

Pyraminx

 Final
14:45

LUNCH

15:15

4x4x4 Cube

 Final
15:45

3x3x3 One-Handed

 Final
16:15

2x2x2 Cube

 Final
16:45

3x3x3 Blindfolded

 Final
17:15

Rubik's Cube

 Final
18:15

AWARDS

All times are CEST (GMT+2)