Villanueva Open 2016
Villanueva de la Cañada, Madrid
Spain
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
Combined First
Final
Rubik's Clock
Combined Final
Skewb
Combined First
Final
Square-1
Combined Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Adolfo Fernández Gómez de Enterría
Adrián Blanco de la Iglesia
Alberto Masó Molina
Alberto Pérez de Rada Fiol
Alejandro García-Carrasco Gómez
Alexander Olleta del Molino
Álvaro Díaz Jordan
Álvaro Gallego Miguel
Álvaro Márquez Valero
Andrés Missiego
Ángel Arráez Castellanos
Ángel Marqués García
Asier Cardoso Sánchez
Benito Benítez Ruiz
Berta García Parra
Brian Garcia Barnicoat
Carlos Barriga Aparicio
Carlos Chamizo Cano
Carlos Molina Moya
Clara Pedregosa Valverde
Daniel Borrajo Gutiérrez
Daniel Martínez García
Daniel Ortega Pastor
Daniel Pérez Hoscheid
Daniel Rodríguez Martínez
Daniele Vanoli Hernández
Darío Jiménez Domínguez
Darío Martín Santos
David Belaúnde López
David Ruscalleda Gómez
David Serban Enescu
Diego Arche Andradas
Diego García
Enrique García Villamiel
Estefanía Jordán García
Fernando Campoy Galera
Francisco Montañés Barbudo
Gonzalo Ibáñez López
Gonzalo Orellana Barrasa
Héctor Sebastián Lombraña
Heng Wu Ye
Hugo Zeledón Palma
Ignacio Sáez Sabido
Igor Martín Galán
Irene Díaz Jordán
Irene López Corpas
Isabel Vicente Moreno
Iván Brigidano Pérez
Jacek Blaszczyk
Jaime Botello García
Javier González Santamaría
Javier López Fernández
Javier Montoya Rodríguez
Jesús Javier Ruiz Martín
Jesús Lindo García
Jesús Masanet García
Joao Pedro Fernandes Silva
John Tuquerrez Andrango
Jorge Alfageme Sotillos
Jorge Gómez de Membrillera
Jorge Hidalgo de la Cruz
Jorge Marín Segovia
Jorge Moreno Aguilera
Jorge Sanz Ribagorda
José Antonio Navarro Sánchez
José Luis Vázquez
Kyle Polage
Laura Goñi Rodríguez
Lua Vázquez Sánchez
Luis Herrera Collado
Manuel Gómez de Membrillera
Manuel Prieto de Antón
Mar Sánchez Moya
María del Mar Gallego Vicente
María Villán Coto
Mario Ramón Sebastián
Mario Rodrigo Luján
Mark Manzano Cunanan
Martín Gil
Matías López-Serrano Fabuel
Miguel Espelleta Pontón
Miguel Sánchez Escribano
Mohamed Ben Driss Chokri
Nicolás Rivera Cobeña
Noé Muñoz
Óscar Gutierrez Martínez
Pablo Cuesta Sierra
Pablo Gutiérrez Rodrigo
Pablo Ortega Rubio
Pedro José García Serrano
Raquel Díaz Gimeno
Raúl Morales Hidalgo
Raúl Prieto Pita
Ricardo Sánchez Gutiérrez
Roberto Cogolludo
Rodrigo Pueblas Núñez
Rubén Ferrero Ortiz
Rubén Moreno Martinez
Rui Alexandre Reis Lopes
Santiago Borrego Verde
Sara Camacho García
Sergio Rodríguez Ducasse
Sergio Torrijos Santano
Vicente Reiriz del Rincón
Victoria García Serrano
 
Schedule
 

Saturday - October 29th, 2016

09:30

REGISTRATION

10:00

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 3:30
10:30

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
11:00

5x5x5 Cube

 Combined Final
Cutoff 3:00
12:00

Square-1

 Combined Final
Cutoff 1:00
12:00

3x3x3 Multi-Blind

 Final
First Attempt
12:45

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 2:00
14:00

Rubik's Clock

 Combined Final - Cutoff 45.00
14:30

LUNCH

15:30

Pyraminx

 First Round
Cutoff 30.00
16:30

Skewb

 First Round
Cutoff 30.00
17:00

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
17:30

2x2x2 Cube

 First Round
18:30

Rubik's Cube

 First Round
19:00

4x4x4 Blindfolded

 Final
20:00

3x3x3 With Feet

 Combined Final
Cutoff 3:00
Sunday - October 30th, 2016

09:30

3x3x3 Blindfolded

 First Round
Cumulative Limit 10:00
10:15

2x2x2 Cube

 Second Round
10:15

5x5x5 Blindfolded

 Final
11:00

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 1:00
12:00

Rubik's Cube

 Second Round
12:00

3x3x3 Multi-Blind

Final
Second Attempt
13:00

Pyraminx

 Final
13:30

Skewb

 Final
14:00

LUNCH

15:00

4x4x4 Cube

 Final
15:30

3x3x3 One-Handed

 Final
16:00

3x3x3 Blindfolded

 Final
16:30

2x2x2 Cube

 Final
17:00

Rubik's Cube

 Final
18:00

AWARDS

All times are CET (GMT+1)