Venezuela Nationals 2016
Mérida
Venezuela
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
First Round
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined First
Final
Pyraminx
Combined First
Second Round
Final
Clock
Combined First
Final
Skewb
Combined First
Final
Square-1
Combined Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Alejandro Jose Villarreal Ramirez
Alejandro Simancas
Andriuth Peña
Angel Villalobo
Bernardo Torres
Cristian Alberto Rivas Rivas
Daniel Alberto Sánchez Dugarte
Daniel Andres Ruiz Araque
Daniel Parra
Diego Alejandro Casas Jimenez
Diego Andrés Molina Peña
Eduard Esteban García Domínguez
Enrymar Cisneros
Franny Luna Castro
Giovanny Coronado
Jehiel Nicolás Araujo Castillo
Jeicok Dylan Guzmán
Jesus Borrero
Jesus Gil
Jhon Alejandro Garcia Garcia
Johmson Jesus Borrero Mercado
Jorge Eduardo Oliveros
José Gregorio Pernía Salas
Juan Andres Ruiz Polo
Jurgens Filiaggi
Leandro Casais Reverón
Leonardo Andrés Alvarez Molina
Luis Sanchez
Miguel Vidal
Nayarid Villarreal
Oscar Alberto Ceballos Contreras
Oscar Nieto
Rafael Alvarez
Rafael Peña
Rafael Torres
Robert Vielma
Ruben Dario Lopez
Samanta Marquina
Ysimar Romero
 
Schedule
 

Saturday - December 17th, 2016

09:00

REGISTRATION

10:00

6x6x6 Cube

 Combined Final
Cutoff 5:30
10:00

Skewb

 Combined First
Cutoff 30.00
10:45

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cutoff 7:00
10:45

Combined First

 Cutoff 40.00
11:30

Pyraminx

 C. First - Cutoff 30.00
11:30

Rubik's Cube: WF

 C. First - Cutoff 3:30
12:00

Square-1

  Combined First
Cutoff 1:00
12:45

LUNCH

13:15

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 3:00
14:00
14:30

Skewb

 Final
14:30

Clock

 Final
15:00

Megaminx

 Final
15:30

Pyraminx

    Final
15:45

3x3x3 Blindfolded

 First Round
16:15

Square-1

Final
16:45

3x3x3 Fewest Moves

 Final
17:45

3x3x3 Multi-Blind

 Final
Sunday - December 18th, 2016

10:00

5x5x5 Cube

 Combined Final
Cutoff 2:40
10:45

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:30
11:30

3x3x3 Cube

 First Round
12:30

2x2x2 Cube

 Combined First
Cutoff 30.00
13:15

LUNCH

13:45

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 45.00
14:30

4x4x4 Cube

 Second Round
15:00

3x3x3 Cube

 Second Round
15:45

2x2x2 Cube

 Second Round
16:15

3x3x3 Blindfolded

Final
16:45

3x3x3 One-Handed

    Final
17:00

2x2x2 Cube

   Final
17:15

5x5x5 Cube

 Final
17:45

4x4x4 Cube

Final
18:15

3x3x3 Cube

 Final
19:00

AWARDS

All times are VET (GMT-4)