Cubing Complexity 2016
New Delhi
India
 
3x3x3 Cube
Combined First
Second Round
Final
2x2x2 Cube
Combined First
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Second Round
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined First
Final
7x7x7 Cube
Combined First
Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Second Round
Final
3x3x3 With Feet
Combined First
Final
Pyraminx
Combined First
Second Round
Final
Skewb
Combined First
Second Round
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
 
Competitors
Aakash Mangla
Aakash Singh
Abhay Gupta
Abhi Gawande
Abhinav Shaurya
Abhishek Mohanta
Abhishek Verma
Acchyut Jolly
Achint Mathur
Aditya Jain
Aditya Supare
Aditya Walia
Agamdeep Singh Mahal
Akash Rupela
Alankar Bansal
Amaan Syed
Aman Mahendroo
Aneesh Kulkarni
Angad Singh Kaloti
Anjali Singh
Ankur Verma
Ansh Arora
Apoorva Arora
Arin Singh
Arjun Nain
Armaan Goel
Armaan Singh Bhatia
Arnav Arora
Arnav Bhatia
Arnav Goel
Arnav Joshi
Arnav Pandey
Arpit Kumar Tomar
Arpith John
Aryan Bansal
Aryan Chhabra
Aryan Puri
Aryan Sehgal
Aryan Singh
Ashwin Singh
Atharv Bansal
Avinash Sharma
Ayush Rajotia
Bankej Soni
Chaitanya Gupta
Dev Kumar
Devangad Singh Bhullar
Devraj Gothi
Dhawal Arora
Dhruv Arora
Dhruv Jain
Druhin Lamba
Eikansh Sharma
Fahaam Kazmi
Garv Soni
Hans James
Hardik Arya
Harivansh Rathi
Harshit Aggarwal
Himanshu Sardana
Immanuel Jijo
Ishaan Karwayun
Ishan Bhardwaj
Jainendra Jain
Jeremy Singson
Joban Singh
Karan Singh
Kartik Gupta
Karttikeya Sinha
Kriday Borwankar
Krish Preet
Kunal Oak
Kushagra Jain
Laksh Bhatia
Lakshay Sharma
Lakshya Sakhuja
Madhav Bhatnagar
Manas Utkarsh Malviya
Mani Kumar
Mayank Das
Mohit Lulla
Mukul Saini
Myank Gupta
Naman Jethani
Neil Grover
Nilabjo Mookherji
Nitin Suraj
Nitish Arora
Paarth Chhabra
Paarth Gulati
Palaash Goel
Parth Aggarwal
Parth Talwar
Piyush Passi
Praanshu Sharan
Prabhav Chauhan
Pradyun Bajaj
Pranjali Gupta
Prateek Gupta
Pratham Jain
Pratyush Mundra
Priyanshu Kumar
Puneet Sharma
Rachit Soni
Radhya Kohli
Raghav Aggarwal
Raghav Ailawadi
Raghav Arora
Raghav Mehta
Rahul Shyokand
Ram Pandey
Rishabh Modi
Riya Marwah
Rohan Kevin Broach
Ronit Hooda
Ronit Singh Rawat
Sachin Kumar Sharma
Sahil Aggarwal
Sahil Madnani
Saiyam Jain
Saksham Bhatia
Saksham Gupta
Sarang Arora
Saransh Tandon
Sarthak Negi
Sarthak Trikha
Sarvagya Kulshreshtha
Satwik
Saumya Bansal
Shashvat Singh
Shaurya Agarwal
Shivam Bansal
Shreyam Rai
Shreyas Mishra
Shubham Dubey
Shubham Kumar
Siddharth Saini
Siddharth Sharma
Snehashish Chakravarti
Soumya Shangari
Spandan Panda
Sparsh Ailawadi
Srijan Mittal
Suchendra Bharadwaj
Sukant Koul
Swastik Joshi
Tanish Saxena
Tanishq Gupta
Tanuj Jham
Ubais Khan
Udaybhanu Singh
Ujjwal Kala
Vansh Bansal
Vardaandeep Singh
Vasudev Sharma
Vedant Begani
Vihaan Kapoor
Vijeta Shangari
Vikram Arora
Vipin Kumar
Vivek Pradhan
Yajat Gupta
Yajat Negi
Yash Thakker
Yashvardhan Gupta
Yathansh Tewatia
 
Schedule
 

Saturday - December 17th, 2016

08:00

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 2:30
09:00

INTRO

09:30

3x3x3 Cube

 Combined First
Cutoff 3:00
09:30

5x5x5 Blindfolded

 Final
11:45

2x2x2 Cube

 Combined First
Cutoff 20.00
13:00

Pyraminx

 Combined First
Cutoff 20.00
13:45

LUNCH

14:30

Rubik's Cube: WF

 C. First
Cutoff 4:00
14:30

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:30
15:45

7x7x7 Cube

 Combined First
Cutoff 8:00
15:45

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 1:00
17:15

Skewb

 Combined First
Cutoff 25.00
18:00

3x3x3 With Feet

    Final
18:15

6x6x6 Cube

 Combined First
Cutoff 6:00
Sunday - December 18th, 2016

08:00

3x3x3 Blindfolded

 Combined First - Cutoff 20:00
08:30

7x7x7 Cube

 Final
09:00

6x6x6 Cube

 Final
09:30

3x3x3 Blindfolded

Final
10:00

3x3x3 Cube

 Second Round
10:45

4x4x4 Cube

 Second Round
11:15

2x2x2 Cube

 Second Round
11:45
12:15

3x3x3 One-Handed

 Second Round
12:45

Skewb

    Second Round
13:00

LUNCH

13:45

5x5x5 Cube

 Final
14:15

4x4x4 Cube

 Final
14:45

Skewb

 Final
15:15

Pyraminx

 Final
15:45

3x3x3 One-Handed

 Final
16:30

2x2x2 Cube

 Final
17:15

3x3x3 Cube

 Final
18:15

AWARDS

All times are IST (GMT+5.5)