French Championship 2017
Lille
France
 
Rubik's Cube
Final
2x2x2 Cube
Final
4x4x4 Cube
Final
5x5x5 Cube
Final
6x6x6 Cube
Final
7x7x7 Cube
Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Final
3x3x3 With Feet
Final
Megaminx
Final
Pyraminx
Final
Rubik's Clock
Final
Skewb
Final
Square-1
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Abdelhak Kaddour
Adam Oumansour
Adel Hamidi
Adrien Loire
Adrien Schumacker
Alan Goasdoue
Alban Reynaud
Alessio bortolami
Alex Bataille
Alexandre Carlier
Ali Menni
Alix Jack
Alphonse Raynaud
Anthony Lafourcade
Antoine Floure
Antoine Isselin
Antoine Malle
Antoine Olivier
Antoine Piau
Arnaud Dubois
Arthur Garcin
Arthur Wallem
Aurore Binet
Axel Brisse
Bas Verseveldt
Bastien Delaunay
Benjamin Auzou
Benjamin Charriere
Benjamin Meunier
Bruno Vervoort
Bryan Le Cudennec
Bryan Melao
Camill Simarik
Camille Colin
Camille Levraud
Carmen Liu
Carsten Matheus
César Milesi
Chloé Demuynck
Christophe Woittequand
Clara Lafourcade
Clément Cherblanc
Clément Valot
Corentin Furet
Cyril Barigand
Cyril Bataille
Cyril Communal
David Sestu
Diego Fraile
Eddy Deturche
Elian Beguec
Elias Vasset
Elie Ramette
Elina Ibrahimi
Elouan Tatard
Embarek Zehrir
Emilie Parent
Emilien Fabre
Emmanuelle Saillard
Enzo Dacillo
Erelkhegbaatar Lkhagva
Fanny Pousset
Finn Ickler
Gabin Milesi
Gabriel Luthun
Gaël Dusser
Gaspard Leleux
Gérard Pavin
Gildas Desnos
Gregor Billing
Guillaume Fersing
Guillaume Malle
Hippolyte Moreau
Hugo Gréget
Hugo Le Lay
Ivo Bakker
Jakob Obleser
Jan Bentlage
Jérémy Adam
Jérôme Flammant
Jessica Moens
Jessy Le Cudennec
Jordan Théodore
Jules Desjardin
Julien Mialon
Juliette Sébastien
Justin Vinckenbosch
Keraval Nathan
Kevin Briard
Kévin Cagnon
Khévin Collin
Kilian Desmars
Lagast Thomas
Lamia Djémaï
Laura Ohrndorf
Lauréna Dubu
Layna Djemaï
Leo Guernion
Leo Noel
leriche baptiste
Lilyn Ma
Lina Tissier
Lionel Brunin
Lir Ukaj
Loïc Rivoal
Lois Blazy
Louis Bokiau
Louis Fertier
Louis Oulès
Louis Wysocinski
Lucas Maillard
Luka Lebedel
Manu Vereecken
Maria Oey
Marie Lou Bouton
marius doisy
Martial Averous
Martial Bonarek
Martin Minnaert
Mathia Klepper
Mathias Deroubaix
Mathilde Noél
Mathis Desseaux Vinazza
Mathis Pichon
Matis Lechevin
Matteo Alcantarini
Matteo Chancerel
Matthéo Lamoureux
Matthieu Aubert
Maxence Baudry
Maxime Clapié
Maxime Josse
Mayron Blain
Michael Kristel
Michael Paper
Michel Ye
Mohamed Sate
Nassim Sury
Nathan Louis
Nathan Prigent
Nicolas Gertner
Nicolas Maissouradze
Noé Mode
Noémie Thiollier
Numa Marcalo
Olivier Guernion
Olivier Rondeau
Oscar Lokteff
Pablo Contreras
Paul Haye
Paul Hudelle
Paul Luciw
Peter Grassard
Philippe Lucien
Philippe Virouleau
Pierre Bouvier
Pierre Desmet
Pierre Morice-Le Moel
Pietro Angelillo
Quentin Marson
Quentin Parent
Rama Temmink
Ramatchandirin Soubickchane
Raphaël Pegoraro
Rémi Esturoune
Rémy Abbate
Reto Bubendorf
Roderic Blazy
Romane Sirven
Rui Reis
Samy Mekenese
Sébastien Auroux
Sewan Boudrai
Simon Blanchard
Sofiane Boucetta
Stéphane Escaich
Syed Salahuddin Qadri
Télian Delannoy
Téo Louis
Théo Paris
Thibaud Ou
Thibaut Mézières
Thomas Cellé
Thomas Groszek
Thomas Robert
Titouan Salvery
Tobias Peter
Ton Dennenbroek
Tudual Rivière
Valentin Hoffmann
Valentin Skripnik
Victor Chenu
Victor Colin
Victor Wijsman
William Phommaha
yanice Baouali
Yanis Faraz Ashiq
Yanis Fourel
Yohan Fretel
Zolboo Erelkhegbaatar
 
Schedule
 

Saturday - April 8th, 2017

08:00

REGISTRATION

08:30

6x6x6 Cube

Combined Final
Cutoff 4:00
09:30

7x7x7 Cube

Combined Final
Cutoff 6:00
10:45

3x3x3 With Feet

Combined Final
Cutoff 2:30
11:30

3x3x3 Fewest Moves

Final
12:30

LUNCH

13:00

3x3x3 One-Handed

First Round
Cutoff 30.00
14:15

Rubik's Clock

Combined Final
Cutoff 0:25
15:00

5x5x5 Cube

First Round
Cutoff 1:50
15:45

Square-1

Combined Final
Cutoff 30.00
16:30

Megaminx

Combined Final
Cutoff 1:45
17:15

3x3x3 One-Handed

   Second Round
17:30

3x3x3 Blindfolded

First Round
Cutoff 3:00
18:30

5x5x5 Cube

   Final
18:50

3x3x3 One-Handed

   Final
19:10

333bld

Sunday - April 9th, 2017

08:00

REGISTRATION

08:30

Rubik's Cube

 First Round
10:30

Skewb

Combined Final
Cutoff 15.00
11:30

4x4x4 Cube

First Round
Cutoff 1:05
12:30

LUNCH

13:30

Pyraminx

First Round
Cutoff 12.00
14:30

2x2x2 Cube

First Round
Cutoff 25.00
15:30

Rubik's Cube

Second Round
16:00

Pyraminx

   Final
16:10

2x2x2 Cube

   Second Round
16:30

4x4x4 Cube

   Final
16:50

2x2x2 Cube

   Final
17:00

Rubik's Cube

Final
17:45

AWARDS

All times are CEST (GMT+2)