Imaginalia Open 2017
Albacete
Spain
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
Combined First
Second Round
Final
Rubik's Clock
Combined Final
Skewb
Combined First
Final
Square-1
Combined Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Alberto Cano Huerta
Alberto Ludeña Peirado
Alberto Navarro Estudillo
Alberto Pérez de Rada Fiol
Aleks Hristov Nikolov
Alexander Olleta del Molino
Álvaro Macía Abraham
Ana Pérez García
Ángel Arráez Castellanos
Antonio Martínez García
Arturo Navarro Valbuena
Carlos Martínez Arenal
Carlos Tapp
Claudia Rubio Hernando
Cristina Martínez García
Cristóbal Gilar Bleda
Darren Siew
David Bernal Arenas
David Serban Enescu
Diego Arche Andradas
Eason Siew
Enrique Rubio Mesas
Francisco Pérez Martínez
Guillermo Conde Gil
Guillermo Magan
Ismael Cutanda Fernández
Javier Cabezuelo Sánchez
Javier Hernandez Requena
Javier López Fernández
Javier Tirado Ortiz
Jerónimo Ibarra Bernal
Jesús Cuenca
Jesús Masanet García
Jesús Molina Benito
Jordi Borrell
Jorge Rubio
José Antonio Navarro Sánchez
José Javier Gázquez Navarro
José María García Carrión
José Miguel Oltra Mancebo
Josep Darío Doblas Bernad
Josep Pujadas Herreros
Juan Canicio García
Juan Francisco García Sánchez
Lucía Pascual Muñoz
Manfred Siew
Manuel Haro Parra
Mar Sánchez Moya
Marco Reyes Ruiz
Miguel Falcon
Miguel Sánchez Escribano
Miguel Villajos Jiménez
Montse García Cerdán
Néstor Mayor Lara
Olivia Oramas Morales
Pablo Añover Martínez
Pablo Flores Moreno
Pablo Ortega Rubio
Raúl Banacloche Biot
Raúl Jaén Pérez
Ricard Albí Bros
Rubén Moreno Martinez
Sergio Bodega Herráiz
Sergio Jorquera Estero
Siew Hann Wen
Víctor Sevilla Sánchez
 
Schedule
 

Saturday - February 4th, 2017

09:00

REGISTRATION

09:30

3x3x3 With Feet

 C. Final - Cutoff 3:00
10:00

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 3:00
10:45

6x6x6 Cube

 Combined Final
Cutoff 5:00
11:30

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cutoff 7:00
12:30

2x2x2 Cube

 First Round
13:15

Pyraminx

 Combined First
Cutoff 30.00
14:00

LUNCH

15:00

3x3x3 Fewest Moves

 Final
16:00

4x4x4 Blindfolded

 Final
Cumulative Limit 60:00
17:00

Rubik's Cube

 First Round
18:00

Skewb

 Combined First - Cutoff 30.00
18:30
19:00

3x3x3 Blindfolded

 First Round - Cumulative Limit 10:00
19:30

3x3x3 One-Handed

 Combined First - Cutoff 45.00
20:00

3x3x3 Multi-Blind

 Final
Sunday - February 5th, 2017

08:00

3x3x3 Fewest Moves

Final
09:00

5x5x5 Blindfolded

 Final
Cumulative Limit 75:00
10:15

Rubik's Clock

 Combined Final - Cutoff 45.00
10:45

2x2x2 Cube

 Second Round
11:15

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 2:00
12:00

Skewb

    Final
12:15

Square-1

 Combined Final - Cutoff 1:00
12:45

Rubik's Cube

 Second Round
13:30

Pyraminx

    Final
13:45

5x5x5 Cube

 Combined Final
Cutoff 3:00
14:30

LUNCH

15:30

3x3x3 Fewest Moves

Final
16:30

3x3x3 One-Handed

    Final
16:45

3x3x3 Blindfolded

    Final
17:00

4x4x4 Cube

 Final
17:30

2x2x2 Cube

 Final
18:00

Rubik's Cube

 Final
19:00

AWARDS

All times are CET (GMT+1)