Ukrainian Open 2013
Kyiv
Ukraine
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
First Round
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
First Round
Final
Rubik's Clock
Combined Final
Square-1
Combined Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Alexander Eryomin
Anastasiia Vynohradova (Анастасія Виноградова)
Anatolii Kalinin
Andrii Atamaniuk (Андрій Атаманюк)
Andrii Bolibok (Андрій Болібок)
Andrii Demianchuk (Андрій Дем’янчук)
Andrii Dolzhenkov (Андрій Долженков)
Andrii Halyk (Андрій Галик)
Andrii Khutornyi (Андрій Хуторний)
Andrii Kononchuk (Андрій Конончук)
Andrii Neshcheret (Андрій Нещерет)
Andrii Vedeniov (Андрій Веденьйов)
Anton Goryachikh
Anton Krokhmal (Антон Крохмаль)
Anton Rostovikov
Anton Zon (Антон Зонь)
Aramayis Adloyan
Artem Herasymenko (Артем Герасименко)
Artem Makohon (Артем Макогон)
Artem Melikian (Артем Мелікян)
Artur Norkin (Артур Норкін)
Aygul Tlyavsina
Bohdan Hromchak (Богдан Громчак)
Bohdan Korniienko (Богдан Корнієнко)
Bohdan Severin (Богдан Северін)
Bohdan Yaryha (Богдан Ярига)
Bohdan Zhuravel (Богдан Журавель)
Daniil Lee
Danylo Avdeiev (Данило Авдеєв)
Danylo Kelsa (Данило Кельса)
Daryna Kramskykh (Дарина Крамських)
Denys Bondarchuk (Денис Бондарчук)
Denys Haidaichuk
Denys Zhytnyk (Денис Житник)
Diana Danylyshyn (Діана Данилишин)
Dmytro Andrushchenko (Дмитро Андрущенко)
Dmytro Kararush (Дмитро Караруш)
Dmytro Lakhno (Дмитро Лахно)
Dmytro Polosukhin (Дмитро Полосухін)
Ernest Midoian (Ернест Мідоян)
Ihor Bilchenko (Ігор Більченко)
Ivan Bezhin (Іван Безгін)
Ivan Tsurkan (Іван Цуркан)
Ivan Vynnyk (Іван Винник)
Ivan Zabrodin
Kateryna Nosenko (Катерина Носенко)
Khrystyna Litovchenko (Христина Літовченко)
Kostiantyn Borodin (Костянтин Бородін)
Kostiantyn Tkachenko (Костянтин Ткаченко)
Maksym Kaninets (Максим Канінець)
Maksym Krutov (Максим Крутов)
Maksym Samoilenko (Максим Самойленко)
Maksym Tsepkalo (Максим Цепкало)
Mark Perkovskyi (Марк Перковський)
Maxim Chechnev
Mikhail Rostovikov
Mykhailo Kozliuk (Михайло Козлюк)
Mykola Dolhov (Микола Долгов)
Mykola Lavryk (Микола Лаврик)
Mykyta Kartavov (Микита Картавов)
Mykyta Monokov (Микита Моноков)
Mykyta Pohorielov (Микита Погорєлов)
Nizar El-Khatib (Нізар Ель-Хатіб)
Nurym Kudaibergen
Oksana Martenina (Оксана Мартеніна)
Oksana Ruzaeva
Oksana Tyvodar
Oleh Bosiuk (Олег Босюк)
Oleh Perkovskyi (Олег Перковський)
Oleksandr Borysenko (Олександр Борисенко)
Oleksandr Brovchenko (Олександр Бровченко)
Oleksandr Dvornyk (Олександр Дворник)
Oleksandr Kovalenko (Олександр Коваленко)
Oleksandr Lazorenko (Олександр Лазоренко)
Oleksandr Poltavets (Олександр Полтавець)
Oleksandr Svarych (Олександр Сварич)
Oleksii Bessonov (Олексій Бессонов)
Oleksii Grygoriev (Олексій Григор’єв)
Oleksii Padalko (Олексій Падалко)
Olena Tsurkina (Олена Цуркіна)
Roman Bondar (Роман Бондар)
Roman Ostapenko (Роман Остапенко)
Roman Romanov (Роман Романов)
Roman Surovtsev (Роман Суровцев)
Sergey Ryabko
Serhii Cheremnykh (Сергій Черемних)
Serhii Ivanishchak (Сергій Іваніщак)
Serhii Koksharov (Сергій Кокшаров)
Serhii Somko (Сергій Сьомко)
Serhiy Beneviat (Сергій Бенев'ят)
Stanislav Yerko (Станіслав Єрко)
Stepan Khailak (Степан Хайлак)
Taras Petruk (Тарас Петрук)
Valerii Pochtar (Валерій Почтар)
Valerii Shcherbakov (Валерій Щербаков)
Viktor Ryabokon (Віктор Рябоконь)
Vitalii Slavetskyi (Віталій Славецький)
Vladyslav Smychek (Владислав Смичек)
Volodymyr Melnykov (Володимир Мельников)
Volodymyr Ushakov (Володимир Ушаков)
Yehor Zaitsev (Єгор Зайцев)
Yevhen Riabokon (Євген Рябоконь)
Yevhen Stadnyk (Євген Стадник)
Yulian Kapliuk (Юліан Каплюк)
Yuliia Opanasenko (Юлія Опанасенко)
Yurii Ostapchuk (Юрій Остапчук)
Zakhar Lavrovskyi (Захар Лавровський)
 
Schedule
 

Saturday - May 18th, 2013

09:00

6x6x6 Cube

 Combined Final
Cutoff 5:00
09:00

5x5x5 Blindfolded

 Final
10:00

OPENING CEREMONY

10:30
11:20

2x2x2 Cube

 First Round
12:10

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 3:00
13:30

LUNCH

14:20

3x3x3 Blindfolded

 Final
15:10

3x3x3 One-Handed

 First Round
16:10

5x5x5 Cube

 Final
16:40

3x3x3 One-Handed

    Final
17:00

Square-1

 Combined Final
Cutoff 1:30
18:00

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 3:00
Sunday - May 19th, 2013

09:00

Rubik's Clock

 Combined Final
Cutoff 0:30
09:00

3x3x3 Multi-Blind

 Final
10:00

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cutoff 6:00
10:00

4x4x4 Blindfolded

 Final
11:00

Rubik's Cube

 First Round
12:20

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:30
13:20

LUNCH

14:10

3x3x3 Fewest Moves

 Final
15:20

Pyraminx

    Final
15:20

Rubik's Cube: Feet

 C. Final - Cutoff 2:30
15:40

2x2x2 Cube

    Final
16:00

Rubik's Cube

 Second Round
16:40

4x4x4 Cube

 Final
17:10

Rubik's Cube

 Final
18:00

AWARDS

All times are EEST (GMT+3)