Madrid Open 2017
Madrid
Spain
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Second Round
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
First Round
Final
Skewb
First Round
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Adolfo Fernández Gómez de Enterría
Adrián García Martínez
Adrián Trejo
Aitor de Blas Parra
Alberto Masó Molina
Alberto Pérez de Rada Fiol
Alejandro García-Carrasco Gómez
Alejandro Sánchez Abad
Alexander Olleta del Molino
Álvaro Díaz Jordan
Álvaro Gala López
Álvaro Gallego Miguel
Álvaro Márquez Valero
Álvaro Tovar Castro
Ander Sevilla Hernández
Andrew Kimmey
Arthur Garcin
Benito Benítez Ruiz
Berta García Parra
Carlos Barriga Aparicio
Carlos Chamizo Cano
Carlos Méndez García-Barroso
Carlos Mengs Occhi
Carlos Molina Moya
Carlos Torres Araya
Carolina Pulido Cascales
Clara Pedregosa Valverde
Damián Alejandro Ovalle Ramos
Daniel de la Fuente Bornaechea
Daniel Escobar Ortiz
Daniel Lurueña de Diego
Daniele Vanoli Hernández
David Aguilera Busselle
David Natanael Pal
David Ruscalleda Gómez
David Serban Enescu
Diego García
Diego Naranjo
Endika Ballesteros
Enrique Alcocer Diaz
Enrique García Villamiel
Fabrizio Cirnigliaro
Fernando Astasio Ávila
Filippo Brancaleoni
Francisco Montañés Barbudo
Giorgio Venturini García
Gonzalo Blanco Herrero
Gonzalo Ibáñez López
Guillermo Conde Gil
Ian Álvarez de Francisco
Isabel Vicente Moreno
Iván Brigidano Pérez
Jaime Botello García
Jaime Fernanández Martínez
Javier Campos Penas
Javier Tirado Ortiz
Javier Tovar Castro
Jerónimo Ibarra Bernal
Jesper Swinkels
Jesús Javier Ruiz Martín
Jesús Lindo García
Jesús Masanet García
Jorge Alfageme Sotillos
Jorge Bellón Climent
Jorge Gómez de Membrillera Pérez
Jorge Marín Segovia
José Antonio Navarro Sánchez
José Luis Vázquez
José María Ruiz Romanillos
José Miguel Lorente Pérez
José Vázquez Sánchez
Juan Jose Levano Castellanos
Julen Simón Iriarte
Julio Perugorria Lorente
Laura Ohrndorf
Leon Jakub Wyrobek
Lua Vázquez Sánchez
Luca Spagnolo
Luis Gallego
Luis Miguel Sáenz González
Manuel Gómez de Membrillera Pérez
Manuel Jesús Carrasco Ruiz
Manuel Prieto de Antón
Marco Balboa Morillo
Marcos Sabando Vergara
María del Mar Gallego Vicente
Mario Alonso Cardeñosa
Mario Rodrigo Luján
Martin Paniego Ballesta
Mauro Andrés García
Miguel Calvo López
Miguel Espelleta Pontón
Miguel Murcia
Mohamed Ben Driss Chokri
Montse García Cerdán
Óscar Gutierrez Martínez
Pablo Castillo Ruiz
Pablo Celador Larren
Philip Kaan Meyer
Philippe Virouleau
Rafael Alférez Robisco
Raúl Morales Hidalgo
Raúl Prieto Pita
Ricardo Sánchez Gutiérrez
Rocío Fernández Usero
Rodrigo Cáceres García
Rodrigo Pueblas Núñez
Sandro Martinez Legazpi
Santiago Osorio Cristóbal
Sergio Bodega Herráiz
Sergio del Puerto Martín
Sergio López Moreno
Sergio Madrigal Molina
Sergio Marqués Ruiz
Sergio Navarro Czyz
Sergio Ortiz Rodríguez
Sergio Ramos González
Sergio Torrijos Santano
Sofía Guerrero Neto
Víctor Peinado
 
Schedule
 

Saturday - March 25th, 2017

10:00

REGISTRATION

10:30

5x5x5 Cube

 Combined Final
Cutoff 2:30
11:30

5x5x5 Blindfolded

 Final
Cumulative Limit 60:00
12:00

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:45
13:30
14:30

LUNCH

15:00
15:45

2x2x2 Cube

 First Round
16:45

Rubik's Cube

 First Round
18:15

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 1:00
18:45

3x3x3 Multi-Blind

 Final
First Attempt
19:15

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 2:30
20:15

3x3x3 With Feet

 Combined Final - Cutoff 4:00
Sunday - March 26th, 2017

10:00

3x3x3 Multi-Blind

Final
Second Attempt
11:00

Rubik's Cube

 Second Round
12:15

2x2x2 Cube

 Second Round
12:30

4x4x4 Blindfolded

 Final
Cumulative Limit 30:00
13:00

3x3x3 One-Handed

 Second Round
13:45

3x3x3 Blindfolded

 First
Cumulative Limit 10:00
14:45

LUNCH

15:15

4x4x4 Cube

 Final
15:45

Pyraminx

    Final
16:00

Skewb

    Final
16:15

3x3x3 Blindfolded

 Final - Cumulative Limit 10:00
16:45

2x2x2 Cube

 Final
17:15

3x3x3 One-Handed

 Final
18:00

Rubik's Cube

 Final
19:00

AWARDS

All times are CET (GMT+1)