German Open 2017
Gütersloh
Germany
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
First Round
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
First Round
Final
Rubik's Clock
Combined First
Final
Skewb
First Round
Final
Square-1
Combined First
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Adrian Freund
Aidan Tiede
Alexander Hesse
Alexandros Efremidis
Alwin Rölz
Amelie Dieterich
Andrea Thull
Andreas Klein
Andreas Pohl
Anne Huber
Anton Mahlke
Arvid Schröder
Ben Schloter
Benedikt de Sousa
Carsten Matheus
Christine Brychcy
Christopher Tolksdorf
Collin Thielemann
Daan Baartmans
Daniel Toups
David Vos
Dennis Strehlau
Eike Ulbrich
Elias Leinjejohanns
Emanuel Rheinert
Emil Mickein
Eric Vissepo
Fabian Altenhofer
Fabian Voltermann
Finn Ickler
Frederik Hutfleß
Gautam Neon
Gregor Billing
Gustav Kleindopf
Halime Rudminat
Helmut Heilig
Henri Gerber
Jamie Millar
Jan Bentlage
Jan Riisgaard
Jan Schneider
Jan Wiegand
Janik Blenckner
Jascha Bakarinow
Jennifer Schmidt
Jens Mielach
Jeroen Katgert
Jessica Lohe
Jimmy Nguyen
Joachim Schneider
Joel Cetra
Johannes Rueben
Jonas Lenke
Karlotta Hutfleß
Kevin Gerhardt
Kevin Reiser
Kira-Lysan Meyer
Konstantin Jaehne
Labeat Ganija
Lars Mielach
Laura Ohrndorf
Leon Schmidtchen
Liam Tiede
Linus Fresz
Lukas Kursitis
Maik Löwen
Malte Ihlefeld
Marc Felix Brinner
Mario Voltermann
Markus Pirzer
Martin Brath
Mats Valk
Max Hermann
Maximilian Verrieth
Michael Kristel
Momme Clausen
Moritz Peterskofsky
Nico Nentwig
Nicolas Birkenstock
Pascal Bothe
Paul Cassalette
Pauline Clémenceau
Philip Preußler
Philipp Roth
Philipp Weyer
Pia Melloh
Pia Ulbrich
Reinier Schippers
Reto Bubendorf
Ricardo Olea Catalán
Sebastian Weyer
Sébastien Auroux
Siegfried Alexander Benthien
Simone Ohler
Stephen Adhisaputra
Theo Mayer
Thierry Boisivon
Tilmann Hoerster
Tim Möller
Tobias Winter
Vincent Borlisch
Vivien Ulbrich
Wilhelm Kilders
Willi Mickein
 
Schedule
 

Saturday - April 29th, 2017

08:45

REGISTRATION

09:00

3x3x3 Fewest Moves

 Final
10:05

5x5x5 Blindfolded

 Final
10:05

4x4x4 Blindfolded

 Final
11:20

TUTORIAL

11:35

6x6x6 Cube

 Final
12:25
13:15

LUNCH

13:45

3x3x3 With Feet

 Combined Final
14:15
15:15
15:45

Rubik's Clock

 Combined First
16:15
16:50
17:25

3x3x3 One-Handed

 First Round
18:00

5x5x5 Cube

    Final
18:20

Square-1

    Final
18:35

Rubik's Clock

    Final
18:50

Skewb

    Final
19:05

Pyraminx

    Final
19:20

3x3x3 One-Handed

    Final
Sunday - April 30th, 2017

08:45

REGISTRATION

09:00

3x3x3 Multi-Blind

 Final
10:10

TUTORIAL

10:25
11:25

Rubik's Cube

 First Round
12:15

2x2x2 Cube

 First Round
13:00

LUNCH

13:30

7x7x7 Cube

 Final
14:30

3x3x3 Blindfolded

 First Round
15:15

Rubik's Cube

 Second Round
16:00

3x3x3 Blindfolded

    Final
16:15

2x2x2 Cube

    Final
16:30

4x4x4 Cube

    Final
17:00

Rubik's Cube

 Final
17:45

AWARDS

All times are CEST (GMT+2)