Rose City 2017
Portland, Oregon
USA
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
Combined First
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
 
Competitors
Aadhi Sivakumar
Adam McBee
Aidan Lee
Aidan Schauer
Aiden Bartlett
Alex Kuepper
Andrew Jones
Anthony Faler
Arya Ganjikunta
Asher Kim-Magierek
Atticus Tong
Barry Loether
Benjamin Gottschalk
Bharadwaj Duggaraju
Blake Joseph Stever
Braden Chi-Ming Arbuthnot
Braeden Babcock
Brandon Arnyai
Cade Miller
Caleb Hoover
Carter Thomas
Catherine McCarthy
Chris Brotzman
Christian Cutter
Clancy Caster
Cody Ho
Dalton Burk
Dani Watson
Daniel O'Gorman
Daniel Raber
Daniel Yang
Dartagnan Mullins
David Armstrong
Dominic Hoar-Weiler
Dylan Inloes
Dylan Raymond
Elijah Rundall
Elika Kainoa
Ethan Chang
Ethan Davis
Ezra Maldonado
Gabe McBee
Henry Erickson
Henry Joseph Milum
Hudson Moore
Inbaa Chennai
Ishaan Agrawal
Ivan Beekley
Jack Doyle
Jack Hilliard
Jackson Louis Milum
Jacob Lawty
Jacob Smith
Jacob Youn
Jason Chong
Jason Hicks
Jason Hunt
Jason White
Jaylun Nowickas
Jeremy Grende
Jethna Korecki
John Preston
Joseph Goyder
Keenan Johnson
Ken Hunt
Ken Smith
Kevin Hays
Kevin McIntee
Kit Clement
Krish Soni
Lauren Klemz
Levi Meseroll
Lianhua Zhou (周连华)
Luca McKeen Black
Luke Jankowiak
Maeve Connors
Manav Verma
Mason Wallace
Matthew Corbett
Max Hilliard
Max Madamba
Nathan Raber
Noah Shalaby
Parker Stever
Paul Sperling
Peter Preston
Russell Goyder
Ryan Thompson
Saben Young
Saghaley Lewis
Spencer Davis
Tripp Peters
Tristan Brester
Tyler Halgren
Tyler McIntee
Wenshun Zhou (周文舜)
Wesley Gonter
William Boling
William Mead
William Yu
Wilson Ferguson
Zack Kennedy
 
Schedule
 

Saturday - May 20th, 2017

09:00

REGISTRATION

09:30

Megaminx

 First Round
Cutoff 2:30
10:15

Rubik's Cube

 First Round
11:50

LUNCH

12:30

4x4x4 Cube

 First Round
Cutoff 1:15
13:50

Pyraminx

 First Round
Cutoff 30.00
14:50

5x5x5 Cube

 First Round
Cutoff 2:30
15:50

3x3x3 Blindfolded

 First Round
16:45

Rubik's Cube

 Second Round
17:15

4x4x4 Cube

    Final
17:35

5x5x5 Cube

    Final
17:55

3x3x3 Blindfolded

    Final
18:15

Pyraminx

    Final
18:30

Rubik's Cube

 Final
19:00

AWARDS

Sunday - May 21st, 2017

10:00

REGISTRATION

10:15

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
11:15

LUNCH

12:00

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
13:10

3x3x3 Fewest Moves

Final
Third Attempt
14:10

4x4x4 Blindfolded

 Final
All times are PDT (GMT-7)