National Cubing Region Open 2017
Delhi
India
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Semi Final
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Second Round
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Second Round
Final
6x6x6 Cube
Combined First
Final
7x7x7 Cube
Combined First
Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Second Round
Final
3x3x3 With Feet
Combined First
Final
Megaminx
Combined First
Final
Pyraminx
First Round
Second Round
Final
Rubik's Clock
Combined First
Final
Skewb
First Round
Second Round
Final
Square-1
Combined First
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Aadi Monga
Aakash Deep
Aakash Mangla
Aakash Singh
Aaradhya Verma
Aayush Bhandari
Aayush Raghav
Abhay Agarwal
Abhay Gupta
Abhinav Arora
Abhishek Chaurasia
Abhishek Mohanta
Abhishek Saxena
Abhishrut Khanna
Acchyut Jolly
Achintya Bhatt
Adithyaa Anand
Aditya Chopra
Akash Rupela
Akhil Kumar
Amogh Jolly
Anant Jindal
Angad Rai
Anirban Chakraborty
Anish Bangotra
Ankit Kataria
Ankit Madaan
Anmol Bose
Ansh Kumar Pathak
Anuj Singh
Apoorv Mehrotra
Apoorva Arora
Arnav Arora
Arpit Rajput
Aryan Bansal
Aryan Chhabra
Aryan Singh
Aryan Velkuti
Ashmit Arya
Ashwin Kumar
Ashwin Singh
Atharv Vashisht
Aumansh Sharma
Brij Sanjay Lehru
Chetan Roger Dhanjal
Daniel James
Devaansh Dhingra
Devangad Singh Bhullar
Dhruv Gupta
Dhruv Rawat
Divyansh Goel
Diya Ashish
Druhin Lamba
Garv Soni
Hargun Singh Tikku
Hari Anirudh
Harshit Aggarwal
Himneesh Kalra
Ishaan Bhattacharyya
Ishaan Gupta
Jeremy Singson
Jyotroop Singh
Kartikey Lohani
Kaustubh Varshney
Keshav Raja
Khushraj Singh Hanspal
Krish Preet
Kshitij Sachdeva
Kunal Oak
Kushagra Arora
Kushagra Joshi
Lakshay Modi
Lakshay Sharma
Lokesh Patel
Lovin Raghava
Lovy Singh Bhatia
Manglam Kumar
Mani Kumar
Manika Phooli
Milind Soman
Mohamed Sikandar G
Mohd Naveed Nizamuddin
Mohit Mongia
Mukul Kaushik
Naman Arora
Naman Jethani
Neel Arora
Niket Singh
Palaash Goel
Parth Talwar
Piyush Mahar
Piyush Passi
Praanshu Sharan
Prabhav Chauhan
Prakhar Gupta
Pranjal Gupta
Priyanshu Kumar
Rachit Modani
Rachit Soni
Raghav Kumar
Rahul Sahay
Rahul Shyokand
Ram Pandey
Rishabh Dhiman
Rishabh Modi
Ronit Singh Rawat
Rudraksh Monga
Rutvik Warkar
Saiyam Jain
Saksham Dhariwal
Sanchit Pahwa
Saptarshi Talukdar
Saransh Tandon
Sarvagya Kulshreshtha
Sarvagya Sharma
Satyam Saggar
Shankrish Chhabra
Sharan Suri
Shashvat Singh
Shivam Bansal
Shivam Gupta
Shresth Shah
Shreyas Trehan
Shubham Dubey
Shubham Kumar
Siddhant Ganguly
Snehashish Chakravarti
Suchendra Bharadwaj
Sukant Koul
Sunil Kumar Thapa
Suyash Kumar
Swastik Joshi
Tanish Saxena
Tanmay Grover
Ubais Khan
Ujjawal Pabreja
Unnati Gupta
Vansh Bansal
Vasudev Sharma
Vedang Goel
Vibhor Rohilla
Vipin Kumar
Vishal Malik
Vivek Pradhan
Yajat Vashisht
Yash Rajoria
 
Schedule
 

Friday - June 23rd, 2017

08:00

REGISTRATION

09:00

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 3:00
09:30

3x3x3 Multi-Blind

 Final
First Attempt
10:00

3x3x3 With Feet

 Combined First
Cutoff 4:00
10:45

Square-1

 Combined First
Cutoff 1:30
11:30

Megaminx

 Combined First
Cutoff 3:00
12:30

Rubik's Clock

 Combined First
Cutoff 40.00
13:30

LUNCH

14:15

7x7x7 Cube

  Combined First
Cutoff 8:00
15:30

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
16:30

6x6x6 Cube

 Combined First
Cutoff 6:00
17:30

Rubik's Clock

 Final - Top 8
18:00

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
Saturday - June 24th, 2017

08:00

REGISTRATION

08:15

5x5x5 Cube

 Second Round
Top 16
08:45

5x5x5 Blindfolded

 Final
Cumulative Limit 60:00
09:00

Introduction Session

09:15

Rubik's Cube

 First Round
11:00

2x2x2 Cube

 First Round
12:00

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:30
13:00

LUNCH

13:45
14:15

4x4x4 Blindfolded

 Final
Cumulative Limit 45:00
14:45

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 1:30
15:45
16:30

3x3x3 Blindfolded

 Combined First
Cumulative Limit 20:00
17:15

6x6x6 Cube

 Final - Top 8
17:45

3x3x3 Fewest Moves

Final
Third Attempt
Sunday - June 25th, 2017

08:00

3x3x3 Blindfolded

 Final - Top 8
08:30

Square-1

 Final - Top 12
09:00

Rubik's Cube

 Second Round
Top 48
09:45

3x3x3 One-Handed

 Second Round - Top 32
10:15

Pyraminx

 Second Round - Top 32
10:45

Skewb

 Second Round - Top 24
11:15

2x2x2 Cube

 Second Round - Top 40
11:45

4x4x4 Cube

 Second Round - Top 24
12:15

Megaminx

 Final - Top 12
12:45

LUNCH

13:00

3x3x3 Multi-Blind

Final
Second Attempt
14:00

Rubik's Cube

 Third Round - Top 32
14:30

3x3x3 With Feet

    Final - Top 8
14:45

5x5x5 Cube

 Final - Top 8
15:15

4x4x4 Cube

    Final - Top 12
15:30

7x7x7 Cube

 Final - Top 8
16:00

Skewb

    Final - Top 12
16:15

3x3x3 One-Handed

 Final - Top 16
16:45

Pyraminx

    Final - Top 16
17:00

2x2x2 Cube

    Final - Top 16
17:15

Rubik's Cube

 Final
Top 16
18:00

AWARDS

All times are IST (GMT+5.5)