Quijote Open 2017
Argamasilla de Alba, Ciudad Real
Spain
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Second Round
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
First Round
Second Round
Final
Skewb
First Round
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Ada Mateo Trejo
Adrián Carretero Rodrigo
Alberto Masó Molina
Alberto Pérez de Rada Fiol
Alexander Olleta del Molino
Andrés Daza Gutiérrez
Benito Benítez Ruiz
Carlos Martínez Arenas
Carlos Méndez García-Barroso
Carlos Molina Moya
Celia López Martín
Daniele Vanoli Hernández
Darío Montalvo Ureña
David Romero de Ávila Secundino
Dominykas Valancius
Fernando Campoy Galera
Fernando Pintado Ramos
Fernando Sáez Lázaro
Francisco Javier Molina Bautista
Gema Crespo Mataix
Guillermo Cascales Ñíguez
Honghao Chen Li
Hugo Mateo Trejo
Isaías Mendiola Prego
Ismael Bastida López
István Kocza
Iván Jiménez González
Javier Álvarez Suárez
Javier Cabezuelo Sánchez
Javier Encinas
Javier Muñoz Gómez
Javier Navarro Sánchez
Jesús Bastida Gil
Jordi Borrell
Jorge Gutiérrez Serrano
José Antonio Navarro Sánchez
José Antonio Oliva Castro
José Antonio Pintado Ramos
José Luis Molina López
José María Cabezas Parejo
José María García Carrión
Leonard Wetzel
Luis Carlos Prat Santos Orejón
Luis J. Iáñez
Luis Rodríguez Serrano
Manuel López-Serrano Fabuel
Manuel Rodrigo Castillo Cubero
Matías López-Serrano Fabuel
Miguel Ángel Román Arrebola
Mikel Pérez Iniesto
Mohamed Ben Driss Chokri
Oleg Fomenkov
Pablo Añover Martínez
Pablo Moreno Rivas
Rafael Rodriguez Santana
Raúl Prieto Pita
Ricard Albí Bros
Sergio Torrijos Santano
Zuheir Daowd
 
Schedule
 

Saturday - July 1st, 2017

09:00

REGISTRATION

09:30

2x2x2 Cube

 First Round
10:00

5x5x5 Blindfolded

 Final
Cumulative Limit 60:00
10:30

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 2:00 - Limit 4:00
11:45
12:30
13:30

2x2x2 Cube

 Second Round - 75% proceed
14:00

3x3x3 Multi-Blind

 Final
15:00

LUNCH

15:30

Skewb

 Final - 75% proceed
16:00

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 3:00 - Limit 5:00
16:30

3x3x3 Fewest Moves

 Final
17:00

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 1:00
18:00

Rubik's Cube

 First Round
19:30

3x3x3 Blindfolded

 First Round
Cumulative Limit 10:00
20:30

3x3x3 With Feet

 Combined Final - Cutoff 3:00 - Limit 6:00
Sunday - July 2nd, 2017

09:30

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 3:00 - Limit 5:00
10:15

Pyraminx

 Second Round - 75% proceed
10:45

4x4x4 Blindfolded

 Final
Cumulative Limit 45:00
11:30

3x3x3 One-Handed

 Second Round
16 proceed
12:15

Rubik's Cube

 Second Round
75% proceed
13:15

5x5x5 Cube

 Final
12 proceed
14:00

Pyraminx

    Final - 12 proceed
14:15

LUNCH

15:00

3x3x3 Blindfolded

 Final - Cumulative Limit 10:00
15:30

4x4x4 Cube

 Final - 16 proceed
16:00

3x3x3 One-Handed

    Final - 12 proceed
16:15

2x2x2 Cube

    Final - 75% proceed
16:45

Rubik's Cube

 Final
12 proceed
17:45

AWARDS

All times are CEST (GMT+2)