Thailand Championship 2017
Bangkok
Thailand
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
First Round
Final
3x3x3 With Feet
Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
Final
Rubik's Clock
Combined Final
Skewb
Combined Final
Square-1
Combined Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Abdulhakim Hama (อับดุลฮากิม หามะ)
Achira Rodboonmee (อชิระ รอดบุญมี)
Anantaya Visetpongaree (อนันตญา วิเศษพงษ์อารีย์)
Anukun Supcharoenkun (อนุกูล ทรัพย์เจริญกุล)
Aran Matsuno (松野 明覧)
Ardnarong Lertsangsuwan (อาจณรงค์ เลิศแสงสุวรรณ)
Aris Raksamani (อริศม์ รักษมณี)
Arut Klaewkasetkorn (อรุษ แกล้วเกษตรกรณ์)
Asia Konvittayayotin (เอเชีย กรวิทยโยธิน)
Baramin Burapattanasiri (บารมินทร์ บูรพัฒนศิริ)
Ben Adcock
Brin Sutarom (บริญ สุตารมจ์)
Bulakorn Naparunghirun (บุลากร นภารุ่งหิรัญ)
Bunyapat Thaibkhom (บุญญาพัฒน์ เทียบคำ)
Chanon Janesiripanich (ชานนท์ เจนศิริพาณิชย์)
Chastranon Roshsooraskool
Chatrtime Chatramornrat
Chaturawit Kanjanajak (จตุรวิชญ์ กาญจนจักร์)
Chawarach Tanphongphiphatchai
Chawin Ratanasiri
Chidchanok Saelee (ชิดชนก แซ่ลี้)
Chinkup Sotinai (ชินคุปต์ โสตินัย)
Chisanupong Chulasareekul (ชิษณุพงศ์ จุฬาเสรีกุล)
Chorfha Wandeechokchi (ช่อฟ้า วันดีโชคชัย)
Christoffer Sprogoe Petersen
Hemara-Ussadorn Phonthaklang (เหมราอัสดร พลทะกลาง)
Heng Saeheng (เฮง แซ่เฮง)
Hunter Theera Lerner
Itthikorn Jittaveeroj (อิทธิกร จิตทวีโรจน์)
Ittipat Thanabodikarn (อิธิพัฒน์ ธนบดีกาญจน์)
Jakapat Sombatcharoenmuang (จักรภัทร สมบัติเจริญเมือง)
Jessadaporn Nuwanram (เจษฎาภรณ์ นุวรรณรัมย์)
Jiraphat Jiraporncharoen (จิรภัทร จิรพรเจริญ)
Jirayus Jiadee (จิรายุส ใจดี)
Jirutkom Marovya (จิรัฐคม มารวย)
Justin Barnett
Kantapatra Kraiarb (กันตพัฒน์ ไกรอาบ)
Kantee A.Kongkiat (กันต์ธีร์ อ.ก้องเกียรติ)
Karuna Somnarin (กรุณา โสมนรินทร์)
Khachon Somwong (ขชล สมวงศ์)
Konlayut Yingratsuk (กลยุทธ ยิ่งราษฎร์สุข)
Korakot Inkaew (กรกฎ อิ่นแก้ว)
Korluang Sunthonkun
Kris Goeking
Lukas Shelley
Matthew Siegel
Motto Sereeyothin
Napol Sunthornyanakij (ณภนน์ สุนทรญาณกิจ)
Narawit Sriprai (นราวิชญ์ ศรีไพร)
Natchanon Mongkoltananont (ณัฐชนน มงคลธนานนท์)
Nattakhet Pantana (ณัฐเขต พันธนา)
Nattapat Kaeobuasa (ณัฐภัทร แก้วบัวสา)
Nattapon Tancho (ณัฏฐพล ตันจอ)
Natthaphat Mahtani (ณัฐภัทร จี มาทานี)
Navanatee Yampunranai (นวนที แหยมพรรนัย)
Nipat Charoenpholphant (นิพัฒน์ เจริญพลพันธุ์)
Nirut Ngamsirijit (นิรุต งามศิริจิตต์)
Nodpasit Saengkaew (นภสินธุ์ แสงแก้ว)
Non Sanpairote (นนท์ สรรไพโรจน์)
Noppamest Thanakitkoses (นพเมศฐ์ ธนกิจโกเศรษฐ์)
Nutkamol Intarashudech (ณัฐกมล อินทรชูเดช)
Nutthanai Kijviwattanakarn (ณัฐนัย กิจวิวัฒนการ)
Pakin Purananda
Pakorn Chitrungse (ปกรณ์ จิตรรังศี)
Panpat Sirimongkol (ปารย์พัศศ์ ศิริมงคล)
Pantita Sandusadee (ปัณฑิตา สันดุษฎี)
Parama Sastura (ปรมะ ศัสตุระ)
Paritthakorn Nimkerdphol (ปริตต์ถากร นิ่มเกิดผล)
Parvadol Kiratipongvut (ภวดล กิรติพงษ์วุฒิ)
Pasin Ploysuwan (พศิน พลอยสุวรรณ)
Patn Leelarasamee (พัฒน์ ลีลารัศมี)
Pattamaporn Nanan (ปัทมพร ณ น่าน)
Paul Mirzakhanian
Paveena Chimwan
Peerapol Chunecharoen(พีระพล ชื่นเจริญ)
Perapat Kaosanguansin (พีรพัทธ เค้าสงวนศิลป์)
Phoochit Roonooy (ภูชิสส์ รุ่นอ๋อย)
Phopphon Suwattee
Phunsin Adisornphunkul
Pitchakorn Thiprangsi (พิชชากร ทิพย์รังษี)
Pitchayah Taechachewnarong (พิชญ เตชะเชี่ยวณรงค์)
Piti Pichedpan (ปิติ พิเชษฐพันธ์)
Piyachat Jamsai (ปิยะฉัตร แจ่มใส)
Piyorod Pasaganon (ปิโยรส ภาสกานนท์)
Pongpanote Potithaworranun (พงศ์ปณต โพธิถาวรนันท์)
Porpieng Susom (พอเพียง สุสม)
Pranitan WIttayaronnayutt (ประณิธาน วิทยารณยุทธ)
Prapatsorn Kerdkaewfah
Preeda Hongpimolmas (ปรีดา หงส์พิมลมาศ)
Prin Kijviwattanakarn (ปริญ กิจวิวัฒนการ)
Puvit Piancharoen (ภุวิศ เพียรเจริญ)
Roman Smith
Ryan Nunthapiwat
Sakchai Waiprib (ศักดิ์ชัย ไหวพริบ)
Saran Seehanam (ศรัณย์ สีหานาม)
Siranat Phimphicharn (สิรณัฏฐ์ พิมพิจารณ์)
Siriwut Yongchareon
Sittichoke Noppaket (สิทธิโชค นพเกตุ)
Sivakorn Makcharoen (ศิวกร มรรคเจริญ)
Sorrachat Sombatcharoenmuang (สรชัช สมบัติเจริญเมือง)
Suchakree Ladavarn (สุชาครีย์ ลดาวรรษ์)
Supachai Chanta
Supparit Luekijna
Sutep Nopnatee (สุเทพ นภนที)
Suwijak Reawrangboonya (สุวิจักขณ์ เรี่ยวแรงบุญญา)
Tanai Chaikraveephand (ธนัย ชัยกระวีพันธ์)
Tanapak Suriyamitstian (ธนภัค สุริยมิตรเสถียร)
Tanatorn Chowvanayotin (ธนธร เชาวนโยธิน)
Teera Tareesuchevakul (ธีรา ธารีสุชีวกุล)
Thachtawan Thanintwanichkul (ธัชตะวัน ธนินท์วานิชกุล)
Thada Phuenghua (ธาดา พึ่งฮั้ว)
Thadakorn Prapussorn (ธดากรณ์ ประภัสสร)
Thanabodee Sawatdee (ธนบดี สวัสดี)
Thanachai Narin (ธนาชัย นรินทร์)
Thanakarn Nuangjaknil (ธนาคาร เนื่องจากนิล)
Thanakit Kaewudorn (ธนกฤต แก้วอุดร)
Thanapon Ponchai (ธนพล พลชัย)
Thasit Jampasodcharttip(ฐาสิต จัมปาสดชาติทิพ)
Thatchapon Chatthanes (ธัชพล ฉัตรธเนศ)
Theethawat Rodprasert (ธีร์ธวัช รอดประเสริฐ)
Thitikorn Kairatsamee(ฐิติกร ไกรรัศมี)
Thiwat​ Mallikanand (ทิวัตถ​์​ มัลลิก​นันท์​)
Thorfun Phanpruk (ทอฝัน พันธุ์พฤกษ์)
Tong Boonrod (ต๋อง บุญรอด)
Varoth Tontiwachwuthikul (วรท ตันติเวชวุฒิกุล)
Vasin Chatkeawpaisal (วศิน ฉัตรแก้วไพศาล)
Visaruth Sornsing (วิศรุต ศรสิงห์)
Wachirawit Chatwiriyacharoen (วชิรวิทย์ ฉัตรวิริยะเจริญ)
Warit Techakanont (วริทธิ์ เตชกานนท์)
Wattikorn Sae-dan (วัทธิกร แซ่ด่าน)
Weerapon Charoensuk (วีระพล เจริญสุข)
Wisit Nitipathanapirax (วิศิษฎ์ นิติพัฒนาพิรักษ์)
Wongwat Suwannachin (วงศ์วัฒน์ สุวรรณชิน)
Worapat Charoensuk (วรปรัชญ์ เจริญสุข)
Worasil Bunpeam (วรศิลป์ บุญเปี่ยม)
Worathon Nunthawarasilp (วรธน นันทวรศิลป์)
Yikham Zhou (周忆涵)
Yodsaphat Wongthong (ยศพัฒน์ วงษ์ทอง)
Yongyan Liu
Yuichiro Kizu (木津勇一郎)
Yujia Zhou (周雨佳)
Yuthachai Sriwaree (ยุทธชัย ศรีวารี)
 
Schedule
 

4x4x4 Cube - Final
#namecountryt1t2t3t4t5averagebest
1
Thailand
36.0832.8329.4935.0032.1833.3429.49
2
Thailand
33.7932.1735.6836.3532.0533.8832.05
3
Thailand
37.3034.8036.3640.5935.7236.4634.80
4
Thailand
36.7735.1238.8037.2240.2437.6035.12
5
Thailand
42.7137.4040.4143.4537.7340.2837.40
6
Thailand
42.4944.1949.6339.5742.9843.2239.57
7
Australia
48.9741.4146.0737.7842.4843.3237.78
8
Thailand
41.9648.3442.8343.3545.1243.7741.96
9
Denmark
1:02.5745.1448.7845.5745.1146.5045.11
10
Thailand
49.061:04.5052.7648.8948.5850.2448.58