Bussières Open 2013
Bussières
France
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Second Round
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
Combined First
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
Combined First
Final
Clock
Combined Final
Square-1
Combined Final
4x4x4 Blindfolded
Combined Final
5x5x5 Blindfolded
Combined Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Alexandre Richard
Antoine Piau
Auxence Araujo
Baptiste Lambin
Camille Colin
Claire Mallet
Clément Gallet
David Bailly-Maitre
Diego Fraile
Erwan de Lépinau
Erwan Kohler
Evgeny Sharov
Félix Jung
François Courtès
Hippolyte Moreau
Houssem-Eddine Belkheir
Julien Gardet
Kevin Guillaumond
Marcel Reuter
Mario Laurent
Maximilien Chapuy
Pierre Bouvier
Quentin Savard
Simon Blanchard
Thomas Iyer
Thomas Pouget
Valentin Hoffmann
Victor Colin
Yann Droy
 
Schedule
 

Saturday - August 3rd, 2013

13:30

REGISTRATION

14:00

3x3x3 Cube

 First Round
15:30

2x2x2 Cube

 First Round
16:30

Megaminx

 Combined Final - Cutoff 4:00
17:00

3x3x3 With Feet

 Combined Final - Cutoff 4:00
17:30

2x2x2 Cube

 Second Round
18:00

3x3x3 Fewest Moves

 Final
19:00

LUNCH

19:45

Pyraminx

 Combined First - Cutoff 30.00
20:15

3x3x3 Blindfolded

 Combined First
Cutoff 6:00
21:15

Clock

    Combined Final - Cutoff 1:00
22:00

4x4x4 Blindfolded

 Combined Final
Any time during both days
22:00

5x5x5 Blindfolded

 Combined Final
Any time during both days
Sunday - August 4th, 2013

06:30

REGISTRATION

07:00

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cutoff 6:00
08:00

6x6x6 Cube

 Combined Final
Cutoff 5:00
09:00

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 2:00
10:00

Square-1

 Combined Final - Cutoff 3:00
10:30

3x3x3 Multi-Blind

 Final
11:30

4x4x4 Cube

 Second Round
12:00

LUNCH

12:45

3x3x3 Cube

 Second Round
13:45

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 3:00
14:45

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 1:00
16:00

5x5x5 Cube

 Final
16:30

3x3x3 Blindfolded

    Final
16:45

Pyraminx

    Final
17:00

3x3x3 One-Handed

    Final
17:15

4x4x4 Cube

    Final
17:30

2x2x2 Cube

    Final
17:45

3x3x3 Cube

    Final
18:00

AWARDS

All times are CEST (GMT+2)