German Nationals 2017
Köln, NRW
Germany
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Semi Final
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Second Round
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Second Round
Final
6x6x6 Cube
Combined First
Final
7x7x7 Cube
Combined First
Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Second Round
Final
3x3x3 With Feet
Combined First
Final
Megaminx
Combined First
Final
Pyraminx
First Round
Second Round
Final
Rubik's Clock
Combined First
Final
Skewb
First Round
Second Round
Final
Square-1
Combined First
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Adrian Freund
Adrien Schumacker
Advait Dhingra
Alexander Botz
Alexander Mutch
Alexandros Efremidis
Alexandros Lazaridis Michailidis
Alwin Rölz
Amelie Dieterich
Andrea Javier
Andrea Thull
Andreas Pohl
Anne Huber
Annika Stein
Axel Häck
Bence Barát
Benedikt de Sousa
Bernhard Brodowsky
Brandon Scheurell
Carsten Matheus
Chaz Gomes
Christian Prünte
Christine Brychcy
Christoph René Ripke
Christopher Tolksdorf
Collin Thielemann
Constantin Lüske
Cornelius Dieckmann
Daniel Toups
David Freyr Thorsteinsson
Elias Fischer
Elias Leinjejohanns
Emanuel Rheinert
Emil Mickein
Eric Vissepo
Fabian Voltermann
Felix Herrera
Fin Thiessen
Finn Heukelbach
Finn Ickler
Florian Harrer
Frederik Hutfleß
Frithiof Kuhlmann
Fritz Löhr
Garret von Gaffron
Gil Kochbeck
Gregor Billing
Guillaume David
Gustav Kleindopf
Hannah Minas
Heike Zbierski
Heiko Buschermöhle
Heinrich Heyden
Henri Gerber
Henri Prib
Hua-Ting Lee (李華庭)
Hugo Michel
Ivan Vinogradov
Jakob Schöley
Jamie Millar
Jan Bentlage
Janik Blenckner
Jasmin Weidel
Jay Archard
Jeremy Geels
Joe Theis
Joel Cetra
Joey Gouly
Johann Kleindopf
Jonas Bollenbach
Jonas Hohenstatter
Jonas Lenke
Josh Lengel
Karl Ferber
Karl Taagaard Hansen
Kevin Gerhardt
Kevin Pawlak
Kim Kattelans
Kira-Lysan Meyer
Konstantin Jaehne
Laura Holzhauer
Laura Ohrndorf
Leon Alexander Götze
Leon Schmidtchen
Leonard Wetzel
Leonardo Fuchsloch
Lina Graf
Linus Buck
Linus Fresz
Logan C. Helmes
Louis Barbry
Luca Scheufler
Maik Löwen
Malte Ihlefeld
Marc Felix Brinner
Marcel Peters
Marco Vorländer
Mario Voltermann
Markus Dissemond
Markus Pirzer
Markus Wenninger
Martin Brath
Martin Kraut
Max Hahnbück
Max Kalle Martiny
Mengze Jiang
Meriko Seidel
Michael Kristel
Michał Rzewuski
Moritz Peterskofsky
Nico Höbermann
Niklas Mierau
Nils Schweizer
Nils Wienand
Noah Kraft
Oskar Petursson
Patrick Wolz
Paul Neumann
Pauline Clémenceau
Peishan Zeng (曾佩珊)
Péter Laschek
Pharrell Kraus
Philip Moore
Philipp Weyer
Pia Melloh
Rebecca Compton
Reiner Thomsen
Reto Bubendorf
Ricardo Olea Catalán
Ricky Meiler
Robert Paus
Robin Densing
Roland Frisch
Rosch Nadjib
Ruth Mangin
Ryan Mangin
Sandro Cardeneo
Sebastian Bauer
Sebastian Weyer
Sébastien Auroux
Seppe Daniëls
Simon Kalhofer
Simone Ohler
Stéphane Escaich
Svenja Steinert
Theo Mayer
Thibault André
Thilo Meyer
Tim Schädel
Tobias Peter
Tobias Winter
Valentin Herrera
Victor Wijsman
Vivien Ulbrich
Wilhelm Herzstell
Wilhelm Kilders
Willi Mickein
Yuanjing Wang (王元靖)
 
Schedule
 

Friday - September 1st, 2017

08:45

REGISTRATION

09:00

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
10:05

5x5x5 Blindfolded

 Final
11:20

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
12:25

4x4x4 Blindfolded

 Final
13:10

3x3x3 Fewest Moves

Final
Third Attempt
14:15

BREAK

15:00
16:00
16:50

3x3x3 MBF Puzzle Submission

17:00
17:45

3x3x3 Multi-Blind

 Final
18:50

7x7x7 Cube

 Final
19:20

6x6x6 Cube

    Final
19:40

Megaminx

    Final
Saturday - September 2nd, 2017

08:30

REGISTRATION

08:45
09:20

Rubik's Clock

 Combined First
10:00

TUTORIAL

10:20
11:35
12:25
13:15

3x3x3 With Feet

 Combined First
13:45

BREAK

14:30

3x3x3 With Feet

    Final
14:45

3x3x3 Blindfolded

 First Round
15:30

Skewb

    Second Round
15:55

Pyraminx

    Second Round
16:20

3x3x3 One-Handed

 Combined First
17:10
18:30

Rubik's Clock

    Final
18:50

Square-1

    Final
19:10

Skewb

    Final
19:25

Pyraminx

    Final
19:40

3x3x3 One-Handed

    Second Round
Sunday - September 3rd, 2017

08:30

REGISTRATION

08:45

5x5x5 Cube

 Second Round
09:30

4x4x4 Cube

 Second Round
10:10

TUTORIAL

10:30

Rubik's Cube

 First Round
12:00

2x2x2 Cube

 First Round
13:00

BREAK

13:45

Rubik's Cube

 Second Round
14:45

2x2x2 Cube

 Second Round
15:15

5x5x5 Cube

    Final
15:40

3x3x3 Blindfolded

    Final
15:55

Rubik's Cube

 Semi Final
16:25

3x3x3 One-Handed

    Final
16:40

2x2x2 Cube

    Final
16:55

4x4x4 Cube

    Final
17:15

Rubik's Cube

 Final
18:00

WINNER’S CEREMONY

All times are CEST (GMT+2)