Zurich Open 2017
Wallisellen
Switzerland
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
First Round
Final
Skewb
First Round
Final
Square-1
Combined Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Adrian Glass
Agnès Delacoste
Alasdair Paton
Alessio Giuliano
Alexander Mutch
Andras Orban
Benjamin Lippsmeier
Bernhard Brodowsky
Cenan Kanik
Christian Meyer
Christophe Grosjean
Clément Cherblanc
Daniel Grabski
Daniel Houghton
David Gisler
Dominic Lumsden
Dominik Fürer
Erwan Kohler
Fabian Löhle
Fabian Senn
Fiona Findlay
Gabriel Hirsbrunner
Gordon Findlay
Hal Davies
Hannah Minas
Ioannis Papadopoulos
Jan Rey
Jonas Stehlin
Katharina Knaus
Kauê Manser
Kenji Nakano
Lars Galliker
Lars Tschümperlin
Leo Merholz
Levin Houghton
Liam Braun
Livio Stössel
Luca Rizzi
Malik Beytrison
Marcel Kälin
Marcel Pfeuti
Marco Syfrig
Matteo Bono
Nicholas Hurst
Nico Stuber
Oleg Gritsenko
Reto Bubendorf
Richard Delacoste
Robin Tschümperlin
Rouven Fäh
Samuel Simko
Samuel Waser
Sandro Mattenberger
Sean Findlay
Shanaya Fäh
Sophia Guillet
Steve Springer
Theo Mayer
Timo Andraskay
Tobias Peter
Vuk Ilic
Yannic Waser
Yannick Balsiger
Yannick Morgenthaler
Yulia Gritsenko
 
Schedule
 

Saturday - September 16th, 2017

08:15

REGISTRATION

08:30

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 2:00
09:30

Square-1

 Combined Final
Cutoff 1:00
10:30

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 2:30
11:30
12:15

LUNCH

13:00

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 1:00
14:00

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cutoff 6:00
15:15

Skewb

    Final
15:30

6x6x6 Cube

 Combined Final
Cutoff 4:00
16:30

3x3x3 One-Handed

    Final
16:45

5x5x5 Cube

 Final
17:15

3x3x3 Multi-Blind

 Final
Sunday - September 17th, 2017

08:00

REGISTRATION

08:15

COMPETITION TUTORIAL

08:30

2x2x2 Cube

 First Round
09:15

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 2:00
10:15

Rubik's Cube

 First Round
11:30
12:15

LUNCH

13:00

3x3x3 Blindfolded

 Final
14:00

Rubik's Cube

 Second Round
14:45

Kilominx

Combined Final
Cutoff 1:00
15:30

3x3x3 Head 2 Head

Final
16:30

Pyraminx

    Final
16:45

4x4x4 Cube

 Final
17:15

2x2x2 Cube

    Final
17:30

Rubik's Cube

 Final
18:00

AWARDS

All times are CEST (GMT+2)