Arnold Open 2017
L'Hospitalet de Llobregat, Barcelona
Spain
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
Combined First
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
Combined First
Final
Rubik's Clock
Combined Final
Skewb
Combined First
Final
Square-1
Combined Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Adrià García Fernández
Adrià Prats
Agustín Díaz Morón
Aintzane Tápiz Botargues
Alan Chang
Albert Perez Guinart
Albert Truque Bertran
Alejandro Gallar Caballero
Alejandro Riveiro Rodríguez
Álex Domingo Risco
Álex Méndez Rodríguez
Alex Parkhurst
Alexander de Blois
Andrea Caballé
Antoni Sarrias
Antonio Roa
Arnau Masriera Ramírez
Arnau Salmons Gonzalez
Arnau Tous Mateu
Arthur Garcin
Artur Miralles Hernàndez
Bernhard Brodowsky
Berta García Parra
Biel Salmons Gonzalez
Bruno de Febrer
Carlos Carneros Torner
Carlos Hernández Martínez
Carlos Tapp
Ciro Roa Sánchez
Daniel Cofreces Jaureguizar
Daniel Oller Fernández
Daniel Pérez Hoscheid
Dario Roa Sánchez
David Doblas Hernández
David Rosales Salgado
David Ruscalleda Gómez
Eddy Deturche
Eduard Soler Cabré
Enric Martínez Cot
Erik Subirats
Federico Sánchez Mogrovejo
Ferrán Mir García
Gerard Fernández Martínez
Guillermo Cuadra Sarría
Guillermo Ruiz Vida
Ioannis Papadopoulos
Ismael Garcia Salgado
Ismael Lorente
István Kocza
Itai Nachmani Tal
Ivan Gallardo Martínez
Jan Bentlage
Janot Alabert Planas
Javier Atienza Rodriguez
Javier Tirado Ortiz
Jhair Moron Gejaño
Joan Vila Vives
Jordi Borrell
José Miguel Lorente Pérez
Josep Sanz Navarro
Juan González
Juan José Espinosa Oporto
Juan José Olivella Moreno
Julen Simón Iriarte
Laura Tarrés Gimeno
León Jairo Escobar Moreno
Lukas Robertson
Manel Cusachs Gil
Manel Mata Benjumea
Manel Prestieri
Manuel Prieto de Antón
Marc Riera Bafaluy
Marcos Ameijeiras Moreno
Mario Díaz Moreno
Martin Benaduce
Martina Méndez Rodríguez
Mauro Moises López
Max Altimira Saura
Miguel Almirall Pérez
Mircea Crisan Córdoba
Mohamed Ben Driss Chokri
Murphy Hughes
Narcís Nogué
Nora Taher Martínez
Oriol Arribas Taulats
Oriol Martí Sanahuja
Oriol Tomás Torres
Oscar Romero Garreta
Oscar Sánchez Najarro
Pablo Ferrando Brunet
Pablo Nicolás Oshiro Mondoñedo
Pau Calero Rodríguez
Pau Masriera Ramírez
Pau Vela García
Pedro Paulo Leal de Medeiros
Pedro Plaza Saavedra
Pere Cerdà Sanchis
Pol Colomé Cuenca
Pol Gay Hernàndez
Pol González Sierras
Pol Juny Sánchez
Ramón Adàlia
Ricard Albí Bros
Robert Vila Alsina
Roger Sanz Navarro
Samuel Crisan Córdoba
Sergi Gallardo Martínez
Sergi Sabat
Tatiana Buendia Nogues
Thiago Ortega López
Tobias Peter
Valentina Panzuto
Xènia Subirats
 
Schedule
 

Friday - September 22nd, 2017

10:30

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
11:30

5x5x5 Blindfolded

 Final
Cumulative Limit 75:00
12:45

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
13:45

LUNCH

15:00

4x4x4 Blindfolded

 Final
Cumulative Limit 60:00
16:00

6x6x6 Cube

 Combined Final
Cutoff 4:00
16:45

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cutoff 5:00
17:30

3x3x3 With Feet

 Combined Final - Cutoff 2:30
18:00

Square-1

 Combined Final - Cutoff 45.00
18:30

Rubik's Clock

 Combined Final - Cutoff 20.00
19:00

3x3x3 Multi-Blind

 Final
First Attempt
19:15

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 2:00
Saturday - September 23rd, 2017

10:00

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 2:30
11:00

Pyraminx

 Combined First
Cutoff 15.00
11:45

3x3x3 Blindfolded

 First Round
Cumulative Limit 10:00
12:45

2x2x2 Cube

 Combined First
Cutoff 15.00
13:45

LUNCH

15:00

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 45.00
16:00

Rubik's Cube

 First Round
17:45

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:15
19:00

3x3x3 Fewest Moves

Final
Third Attempt
19:00

3x3x3 Multi-Blind

Final
Second Attempt
Sunday - September 24th, 2017

10:00

Skewb

 Combined First
Cutoff 15.00
10:45

Rubik's Cube

 Second Round
11:30

2x2x2 Cube

 Second Round
12:00

5x5x5 Cube

 Final
12:45

3x3x3 One-Handed

 Final
13:15

3x3x3 Blindfolded

 Final
13:45

LUNCH

15:00

Pyraminx

    Final
15:20

4x4x4 Cube

 Final
15:50

Skewb

    Final
16:10

2x2x2 Cube

    Final
16:30

Rubik's Cube

 Final
17:00

AWARDS

All times are CEST (GMT+1)