Liberty Science Center Open 2017
Jersey City, New Jersey
USA
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
Pyraminx
Final
Skewb
Final
 
Competitors
Abner Brijesh
Adam Vetser
AJ Kamal
Alex Maass
Alexander Beattie
Alexander Markoulis
Alston Wang
Aly Hegazy
Andrew Perlak
Andrew Xie
Asha Lewis
Ava Monello
Aviel Hernandez
Berkay Yilmaz
Bob Burton
Bob Burton Sr.
Brandon Fajardo
Brandon Howe
Brandon Nunez
Brandon Sonoda
Charles DeGennaro
Christopher Chi
Christopher Tardugno
Connor Schell
Damian Bias
Dana Yi
Daniel Cohen
Daniel Goldstein
Daniel Goodman
Daniel Gutierrez
Daniel Karnaukh
Darren Brady
David Kleiner
Declan Wilhelm
Derek White
Douglas Vargo
Drew Boyce
Dylan K. Jackaway
Eddie Li
Emily Metcalfe
Eric Zhao
Ernie Pulchny
Eva Kato
Evan Rice
Felix Bouchard
Frank Zhou
Gabriel Dimalanta
Gavin David Bulmer
Gavin Gruppuso
Giacomo Beretta
Ishaan Lal
Jack Pirtle
Jackson DeVico
Jaclyn Burton
Jake Moran
James Coe
James Markey Jr.
Jared Astrof
Jedidiah Chung
Jinseo Hong
Jonah Sussman
Joshua David Costello
JP Bulman
Julianna Murray
Junnan Shimizu
Justin Mallari
Justin Strumpf
Kabir Arora
Kian Barry
Korben Schweizer
Krish Shah-Nathwani
Kyle Olsen
Kyle Steppe
Kymberlyn Calderon
Lacey Burton
Lauren Phung
Leah Rudes
Livia Kleiner
Logan Potts
Luca Ward
Luke Galioto
Madisyn Cunningham
Mateo Torres
Matt McWeeney
Matteo Beretta
Matthew Peng
Max Chan
Michael Da Silva
Min Kang
Min Yeong Choi
Nathan Rydstrom
Nestor Sokhan
Nicholas Tardugno
Nick Laudenberger
Noah Zacharia
Parker MacMurray
Parker Trager
Patrick Ponce
Paul Aguirre
Pierce Evans
Praveen Prabaharan
Rex Roche
Ronit Ganguli
Rory Dasher
Ryan Michael Breen
Ryan Rudes
Saketh Maddali
Sam Schultz
Sameer Sethuram
Samuel Wexler
Saransh Grover
Sean Wilhelm
Seth Hugg
Shelly Rzewuski
Sucheth Seethalla
Suneel Sethuram
Thomas J. Beattie
Tim Reynolds
Tyler Kochy
Yijun Han
Yu Gu (谷雨)
Zach Goldman
Zachary Zwerling
Zack Sussman
 
Schedule
 

Sunday - December 17th, 2017

09:15

WELCOME

09:30

3x3x3 One-Handed

 Combined First
10:15

2x2x2 Cube

 First Round
11:15

Rubik's Cube

 First Round
12:30

LUNCH

13:15

Rubik's Cube

Second Round
14:00

Pyraminx

 Final
15:00

Skewb

 Final
16:00

3x3x3 One-Handed

   Final
16:15

2x2x2 Cube

   Final
16:30

Rubik's Cube

   Final
16:45

AWARDS

All times are EST (GMT-5)