UK Championship 2017
Stevenage
United Kingdom
 
Rubik's Cube
Combined First
Second Round
Semi Final
Final
2x2x2 Cube
Combined First
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Final
7x7x7 Cube
Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
3x3x3 With Feet
Final
Megaminx
First Round
Final
Pyraminx
Combined First
Final
Rubik's Clock
First Round
Final
Skewb
Combined First
Final
Square-1
First Round
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Aayaan Patel
Adam Greenwood
Adam Swaine
Adi Ohana Evri
Aidan Hennessy
Ainesh Sevellaraja
AJ Green
Ajand Sasikumar
Albie Gray
Alex Hanlon
Alex Rivera-Montanes
Alex Walker
Alexander Biraben-Renard
Alexander Karlov
Alexander Lau
Alexander Yip
Alfie Partridge
Alistair Miller
Anastasia Ershova
Andrea Javier
Andrew Coghill
Andrew Sharpe
Andy Nicholls
Arthur Garcin
Avaiz Adil
Bartek Mirecki
Ben Chant
Ben Coppin
Ben Ridley
Ben Whitmore
Benjamin Levi
Bernard Solomon
Bertie Cartwright
Bertie Longden
Bill Hammill
Breandan Vallance
Callum Hales-Jepp
Cameron Gerleman
Cameron Jones
Cara Pischke
Carter Moir-Chiao
Charlie Bookham
Charlie Harrison
Charlie Hill
Charlie Stark
Cheung-Hao Tu
Chris Dueck
Chris Mills
Christopher Morris
Ciarán Beahan
Colm Fitz
Cormac Farrell
Cornelius Dieckmann
Dan Cochrane
Daniel Hopper
Daniel Sheppard
Daniel Tidsey
Daniel Wright
Dasha Aksyuta
David Lim
Dominic Muskos
Eli Jay
Elijah Williams
Elizabeth Shirley
Ethan Russell
Ethan Swaine
Evan Liu
Fabio Schwandt
Finn Ickler
Finn Savery
Fred Lang
Freddie Neil
George Austin
George Scholey
George Turner
Greg Austin
Gregor Billing
Gregory Cartwright
Guy Plowman
Hampus Lidén
Harrison James Hayden Way
Harry Glozier
Harry Owen
Harry Savage
Harry Taylor
Harvie Partridge
Henry Asker
Hughie Do
Hunter Hartley
Hussain Iqbal
Ian Gerleman
Ian Pepper
Isaac Harland
Isaac Ormesher
Isaac Walding
Jack Hardy
Jack Smith
Jacob Chambers
Jacob Scarse
Jake Donnelly
Jake Johnston
Jake Leiser
James Goodwin
James Jefferson
James Molloy
Jason Bird
Jason Harley
Jay Dhiru
Jayesh Patel
Jixuan Zhang (张霁璇)
Joe Ewbank
Joel Carpenter
Joey Gouly
John Li
Jonah Burnstone-Cresswell
Jonathan Adlam
Jonathan Collins
Jonathan Lovatt
Jonathan Stipesevic
Jordan Hollingsworth
Joseph Briggs
Joseph Cooper
Joseph Coppin
Joseph Ragona
Joseph Tudor
Joshua Marcovitch
Joshua Mulberry
Jude Swaine
Jude Victor Clarke
Jules Desjardin
Julian Ward
Kai Abbott
Kai Pischke
Karam Al-Robaie
Katie Davies
Khalil Meer
Laurence Livsey
Laurent Renaud
Leo Durnion
Leo Guernion
Lewis Byng
Liam Craven
Lina Tissier
Lorna Traynor
Louis de Mendonça
Luca Bonnici
Luke Holt
Luke Johns
Luke Plowman
Marcus Siu
Mark Adams
Mark Bramble
Mark Rivers
Matt Gaston
Matthew Alford
Matthew Lowe
Matthew Prestwich
Matthew Sheerin
Matthew Taylor-Shaw
Max Chaston
Max Day
Max Jenner
Max Pullinger
Maxime Clapié
Maximilian Berkmann
Michael George
Michal Karczewski
Milhouse Gibbons-Paul
Mohammad Shayaan Azam Sultan
Naglis Peciulis
Natalia Kubica
Nath Bramald
Nathan Azaria
Nevins Chan Pak Hoong (陈百鸿)
Noah Marcovitch
Noah Scott
Oliver Frost
Oliver Sarafin
Oliver Wheat
Olivier Guernion
Oscar Jones
Oscar Roth Andersen
Owen Sage
Parameth Yingchankul
Pauline Bonnaudet
Pawel Szostak
Philipp Weyer
Rafi Niman
Rebecca Compton
Rhys Page
Richard Leiser
Richard Taylor
Robert Morris
Robert Yau
Ronald Mansveld
Ronan Dempsey
Sam Folkes
Sam Jacklin
Sam Shaw
Sam Whitehead
Samuel Lai
Samuel Sharpe
Samuel Spendla
Scott Lawrence
Sean Huang
Sean Moran
Sebastian Munster
Sebastian Weyer
Shane Newman
Shay Corfield
Simon Crawford
Sohan Dhanak
Steve Clarke
Steven Kearns
Theo Hall
Thom Barlow
Thomas Connor
Thomas Hinchliffe
Thomas Patterson
Toby Sainthouse
Tom Savage
Tyler Lloyd
Victor Chenu
Wang Tong (王彤)
Will Johnson
Yanna Stathopoulos
Yaseen Hassan
Yufei Shi (史宇斐)
Zach Powell
Zak Messenger
Zak Spencer
Zak Walters
 
Schedule
 

Friday - October 27th, 2017

08:45

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
10:00

4x4x4 Blindfolded

 Final
Total Time 45:00
10:00

3x3x3 With Feet

 Final
11:30

LUNCH

12:00

6x6x6 Cube

 Final
13:00

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
14:15

5x5x5 Blindfolded

 Final
Total Time 45:00
15:30

7x7x7 Cube

 Final
16:30

3x3x3 Fewest Moves

Final
Third Attempt
Saturday - October 28th, 2017

08:15

2x2x2 Cube

 Combined First
Cutoff 30.00
09:15

3x3x3 Multi-Blind

 Final
First Attempt
09:45

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 2:15
11:30

LUNCH

12:00

Pyraminx

 Combined First
Cutoff 30.00
12:00

Rubik's Clock

 First Round
13:00
14:00

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 45.00
15:15

Skewb

 Combined First
Cutoff 30.00
15:15
16:45

Rubik's Clock

    Final - Top 10
17:00

Pyraminx

    Final - Top 10
17:15

Square-1

    Final - Top 10
17:30

3x3x3 One-Handed

    Final - Top 10
17:45

Megaminx

    Final - Top 10
18:00

Skewb

    Final - Top 10
18:15

2x2x2 Cube

    Final - Top 16
18:30

5x5x5 Cube

 Final - Top 16
Sunday - October 29th, 2017

09:15

Rubik's Cube

 Combined First
Cutoff 3:00
12:00

LUNCH

12:45

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:15
13:30

3x3x3 Multi-Blind

Final
Second Attempt
14:30

Rubik's Cube

 Second Round
Top 128
15:30

3x3x3 Blindfolded

 First Round
Total Time 10:00
16:15

Rubik's Cube

 Semi Final - Top 64
16:45

3x3x3 Blindfolded

    Final - Top 16
17:00

4x4x4 Cube

 Final - Top 16
17:45

Rubik's Cube

 Final
Top 16 - minimum 8 UK competitors
18:45

AWARDS

All times are UTC (GMT)