SPB Championship 2017
Saint Petersburg
Russia
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Semi Final
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Second Round
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
First Round
Second Round
Final
Rubik's Clock
Combined First
Final
Skewb
First Round
Final
Square-1
Combined First
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Aidar Aminev
Aleksandr Beznogov
Aleksandr Bytcenko
Aleksandr Esipenko
Aleksey Fyodorov
Alexander Dozorets
Alexander Frolov
Alexander Katyukov
Alexander Pavlov
Alexander Rauzer
Alexander Shipulin
Alexandr Krasnikov
Alexey Fedorov
Alexey Sudar
Alexey Sukhotin
Alexey Tarasov
Alexey Titow
Alla Kuznetsova
Amir Bukharov
Amos Nordman
Anastasia Gubanova
Anastasia Koroleva
Anastasia Zimovets
Andrei Lashkul
Andrey Kurochkin
Andrey Mishin
Andrey Shagalin
Anna Golubeva
Anna Melnik
Anna Paderina
Anton Gusev
Anton Krylov
Anton Pankin
Arkadiy Novikov
Artem Luminarskiy
Artem Nasonov
Artem Savin
Artem Yashkov
Artyom Mikulyonok
Artyom Zubarev
Chris Dennis
Daniil Antonov
Daniil German
Daniil Iliukhin
Daniil Moiseev
Dementii Kniazev
Denis Kozlov
Diana Dozorets
Diana Murnik
Diana Nasretdinova
Dmitri Zakhartsev
Dmitry Dobrjakov
Dmitry Gundin
Dmitry Sukhotin
Egor Cherniakov
Egor Ermolaev
Egor Grebennik
Egor Rakshin
Egor Zaretskiy
Ekaterina Anisova
Ekaterina Novikova
Elena Lobyntseva
Evgenii Timchishin
Farid Mikhailov
Fidan Gaffarov
Fyodor Vasilyev
Georgy Tarasov
Georgy Zharkov
Gleb Grinyuk
Gleb Tatarinov
Grigorii Alekseev
Grigoriy Alexandrov
Huston Vu-Duc
Igor Bulinin
Igor Gogolin
Igor Krasikov
Ilia Tretiakov
Ilya Nazarov
Ilya Tsiareshka
Ivan Dehtyarenko
Ivan Korochkin
Ivan Kovalev
Ivan Torgashov
Ivan Zubarev
Kirill Litvinov
Kirill Zaika
Kirill Zhuravkin
Konstantin Abramov
Konstantin Ivanov
Konstantin Mikhalchenko
Ksenia Zyeva
Makar Golubev
Maksim Melnik
Maksim Ozhakovskii
Maria Timoshchenko
Mark Nedashkovski
Matvei Pozdeev
Matvei Tianutov
Maxim Bardyshev
Maxim Chechnev
Maxim Dudnichenko
Maxim Ilin
Maxim Sorokin
Michael Timofeev
Mihail Petrochenkov
Mikhail Ayvazyan
Mikhail Kuzin
Mikhail Vasilev
Mikhail Yasinsky
Nail Aminev
Nikita Kataev
Nikita Kikhtenko
Nikita Zubkov
Nikolay Golovenko
Nikolay Vasilyev
Oleg Kuzmichev
Oleg Stupak
Oleksandr Ivanchak (Олександр Іванчак)
Olesya Tepina
Olga Berlinde
Olga Lazutina
Pavel Bondarovich
Pavel Ermolaev
Pavel Galaktionov
Pavel Kruglov
Pavel Kutareev
Platon Tsvetkov
Rodion Kuzmin
Roman Abramov
Roman Fesenko
Roman Ponikarovskiy
Roman Sandakov
Roman Strakhov
Roman Tyulenev
Ruslan Ponikarovskiy
Rustam Valeev
Savely Tarasov
Semen Grushko
Serafima Petrova
Sergey Golubtsov
Sergey Kokushkin
Sergey Lahno
Sergey Ryabko
Sergey Shitov
Stepan Tsarev
Tikhon Filonov
Timofei Kartvelishvili
Timofey Malakanchikov
Timur Kapkin
Vadim Andreev
Varvara Berlinde
Vasiliy Tarasov
Viacheslav Gorash
Viktor Zharkov
Vitalii Kuznetsov
Vladimir Filin
Vladimir Kushnir
Vladimir Sergeev
Vladimir Tikhonov
Vladislav Dmitrov
Vladislav Kirillov
Vladislav Lepenichev
Vladislav Markov
Vladislav Pyatnitsa
Vyacheslav Sizov
Vyacheslav Sokolov
Yakov Ivanov
Yaroslav Semenov
 
Schedule
 

Friday - October 27th, 2017

16:00


REGISTRATION

16:00

Rubik's Clock

 Combined First
Cutoff 50.00
16:50

Square-1

 Combined First
Cutoff 1:00
17:40

Rubik's Clock

    Final
18:00

Square-1

    Final
18:25

6x6x6 Cube

 Combined First - Cutoff 4:30
19:05

7x7x7 Cube

 Combined First
Cutoff 6:00
19:50

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
Saturday - October 28th, 2017

10:00


REGISTRATION

10:10

3x3x3 Multi-Blind

 Final
10:20

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
11:30

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 2:30
12:20

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 40.00
13:10

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:15
14:00
14:50

LUNCH

15:40

3x3x3 Fewest Moves

Final
Third Attempt
15:50

4x4x4 Blindfolded

 Final
16:50

3x3x3 One-Handed

 Second Round
17:25

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 3:00
18:25

3x3x3 One-Handed

    Final
18:50

3x3x3 With Feet

 Combined Final - Cutoff 4:30
19:20

Skewb

    Final
19:40

5x5x5 Blindfolded

 Final
19:45

4x4x4 Cube

    Final
20:10

5x5x5 Cube

 Final
Sunday - October 29th, 2017

10:00


REGISTRATION

10:10

OPENING CEREMONY

10:30

Rubik's Cube

 First Round
12:15

2x2x2 Cube

 Combined First
Cutoff 25.00
13:20

Pyraminx

 Combined First
Cutoff 25.00
14:20

Rubik's Cube

 Second Round
15:10

LUNCH

16:00

3x3x3 Blindfolded

 First Round
16:30

Rubik's Cube

 Semi Final
17:00

2x2x2 Cube

 Second Round
17:30
18:00

2x2x2 Cube

    Final
18:15

3x3x3 Blindfolded

    Final
18:35

Pyraminx

    Final
18:50

Rubik's Cube

 Final
19:35

AWARDS

All times are MSK (GMT+3)