Shri Ram Cubing Challenge 2017
New Delhi
India
 
Rubik's Cube
First Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined Final
5x5x5 Cube
Combined Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
Final
Rubik's Clock
Combined Final
Skewb
Final
Square-1
Combined Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Aakash Mangla
Aayush Gupta
Abhay Gupta
Abhi Gawande
Abhijeet Ghodgaonkar
Abhinav Arora
Abhishek Khurana
Abhishek Saxena
Abhishek Verma
Abhishrut Khanna
Acchyut Jolly
Addhyan Garg
Aditya Jain
Aditya Mittal
Aditya Nemiwal
Aditya Walia
Akash Rupela
Amaan Syed
Ammar Shahid
Ankur Agarwal
Anmol Bose
Anuj Menta
Aradhya Kasera
Aritro Sengupta
Arjan Minocha
Armaan Mahajan
Armaan Rai
Arnav Arora
Arush Singh
Aryan Chhabra
Aryan Sehgal
Aryan Singh
Aryan Velkuti
Ashmit Arya
Ashwin Kumar
Aumansh Sharma
Chinmay Mehta
Daksh Shrivastava
Debartha Chakraborty
Devangad Singh Bhullar
Dhruv Arora
Dhruv Rawat
Divij Chawla
Garv Soni
Gurnihal Singh
Hargun Singh Tikku
Hari Anirudh
Hariansh Keshwani
Ishaan Bhattacharyya
Ishaan Gupta
Jai Verma
Jeremy Singson
Jigdrel Tobgay
Jivesh Kumar
Jyotroop Singh
Kartik Gupta
Komal Gupta
Krish Preet
Laksh Narula
Mani Kumar
Muhammad Darwin Wahyu Ramadhan
Naman Bajaj
Naman Balar
Naman Jethani
Nilabjo Mookherji
Nirvaan Patnaik
Param Sachdeva
Parinnay Chaudhry
Parth Singh
Parv Pasricha
Piyush Jain
Piyush Passi
Prakhar Gupta
Prakshal Jain
Pranav Bassi
Preethi Pegada
Priyansh Jain
Priyanshu Kumar
Pulkit Gupta
Rachit Modani
Rachit Soni
Raghav Arora
Raghav Tandon
Rahul Sahay
Rahul Shyokand
Rathna Sudhakar
Rishabh Jain
Rishabh Singh
Rit Varun
Ritik Tandon
Ritwik Aggarwal
Ronit Singh Rawat
Sachin Kumar Sharma
Safa Musthafa Sheick
Sahil Madnani
Saiyam Jain
Saksham Jain
Sambhav Bhalla
Sanchit Goyal
Saptarshi Talukdar
Saransh Tandon
Sarvagya Kulshreshtha
Satyam Saggar
Shivam Bansal
Shlok Gupta
Shreyas Anand
Shreyas Hari Nambiar
Shreyas Trehan
Siddhant Ganguly
Siddharth Singh
Snehashish Chakravarti
Subhranil Saikat
Suyash Kumar
Swastik Joshi
Tanish Saxena
Tanishq Gupta
Udbhav Rathore
Ujjawal Pabreja
Urvi Mehta
Vansh Bansal
Vardaandeep Singh
Vedang Goel
Veenayak Bhola
Vignesh Kanagaraj
Vipin Kumar
Vishal Malik
Vishv Talwar
Yajat Negi
 
Schedule
 

Saturday - November 4th, 2017

09:00

5x5x5 Cube

 Combined Final
Cutoff 3:00
09:00

REGISTRATION

10:00

Square-1

 Combined Final - Cutoff 1:30
10:30

INTRO SESSION

10:45

Rubik's Cube

 First Round
12:15

Rubik's Clock

 Combined Final
Cutoff 1:00
13:00

LUNCH

13:30

3x3x3 With Feet

 Combined First
Cutoff 5:00
14:15

Skewb

 Final
14:15

MBLD Cube Collection

15:00

2x2x2 Cube

 First Round
15:30

3x3x3 Multi-Blind

 Final
16:00

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 3:00
Sunday - November 5th, 2017

09:00

Pyraminx

 Final
09:15

3x3x3 Blindfolded

 Final - Cumulative 20:00
09:45

3x3x3 One-Handed

 Final
Cutoff 2:00
10:15

5x5x5 Blindfolded

 Final
Cumulative Limit 60:00
10:45

4x4x4 Cube

 Final
Cutoff 1:45
12:00

3x3x3 Fewest Moves

 Final
13:15

LUNCH

13:45

7x7x7 Cube

 Final
Cutoff 8:00
14:15

4x4x4 Blindfolded

 Final
Cumulative Limit 40:00
14:45

6x6x6 Cube

 Final
Cutoff 5:30
15:45

2x2x2 Cube

    Final - Top 16
16:00

Rubik's Cube

 Final
Top 48
16:45

AWARDS

All times are IST (GMT+5.5)