TJHSST Fall 2017
Alexandria, Virginia
USA
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
Combined First
Final
4x4x4 Cube
Combined Final
5x5x5 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 One-Handed
Combined Final
Skewb
Combined Final
Square-1
Combined Final
 
Competitors
Adam Zarak
Ajit Kadaveru
Akansh Karody
Akash Arul
Alex Hontz
Amber Sloan
Amod Mathur
Andre Keyser
Anna Leidner
Anoop Kalra
Ari Randers-Pehrson
Arnav Nethula
Athul Vikas
Avery Duehring
Ben White
Benjamin Christie
Benjamin Enos
Bobby Mapp
Brandon Diaz
Brody Zywan
Caleb Shim
Cameron Soulagnet
Carson Hertrick
Chandler Petty
Charles Allan Russell III
Charles Jerome
Christopher Chi
Connor McLaughlin
Corey Sakowski
Dallin Bailey
Damian Bias
Dan Nguyen
Daniel Greigg
David Doty
David Job
Derek Wang
Devin Kennedy
Diego Russo
Donna Krueger
Dylan Gillespie
Dylan Keyser
Edward Zhang
Emma Ylagan
Eric Hsu
Erick Tian
Ethan Dennis
Ethan Mirabile
Ethan Tran
Frank Ding
Gavin Shea
Gershon Price
Giorgio Ferraz
Ha Huynh
Ivan Krueger
Jack Pirtle
Jacob Ambrose
Jacob Lee
Jeremy Duehring
Jillian Ylagan
Joey Murphy
Johan Athial
John DeFranco
Jonathan Culbertson
Jonathan Tilahun
Joshua Staggers
Justin Choi
Justin Gou
Justin Mallari
Katie Hull
Keaton Ellis
Kelly Anderson
Kyle A. Sellman
Larion De Bhaile
Liam Combs
Livia Kleiner
Luigi Soriano
Matthew Taday
Maximilian Dawkins
Michael Yoo Fatemi
Milen Satish
Mitchell Hum
Nathan Kearney
Nathan Kim
Noah Brown
Nolan Sigethy
Orhan Tasci
Patrick O'Driscoll
Patrick Ponce
Pierce Evans
Rahm Bharara
Ray Bai
Rayhan Cote
Rebecca Stern
Robert Curtis-Hardy
Robert Mapp IV
Roger Zeng
Roman House
Rory Dasher
Ross George
Ryan Farish
Ryan Mulligan
Ryker Holsinger
Sahil Prusti
Sam Deacon
Sean Belke
Shreya Wadehra
Shreyan Jaiswal
Stephen Brett Salisbury
Thaddeus Krueger
Thomas Yin
Tushar Muralidharan
Varun Rao
Waden Cho
Will Callan
Young He (何嘉炀)
Zachary Forino
Zeyu Hu (胡泽宇)
 
Schedule
 

Saturday - November 11th, 2017

08:00

REGISTRATION

08:15

Skewb

 Combined Final
Cutoff 15.00 - Limit 30.00
09:15

Rubik's Cube

 First Round
10:45

4x4x4 Cube

 Combined Final
Cutoff 1:15 - Limit 2:00
11:45

LUNCH

12:15

3x3x3 One-Handed

 Combined Final
Cutoff 30.00 - Limit 1:00
13:15

2x2x2 Cube

 Combined First
Cutoff 20.00 - Limit 30.00
14:15

Rubik's Cube

 Second Round
14:45

5x5x5 Cube

 Combined Final
Cutoff 2:15 - Limit 3:00
15:45

Square-1

 Combined Final
Cutoff 45.00 - Limit 1:30
16:30

2x2x2 Cube

    Final
16:45

Rubik's Cube

    Final
17:00

AWARDS

All times are EDT (GMT-4)