Berlin Kubus Projekt 2017
Berlin
Germany
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Second Round
Final
Megaminx
Combined Final
Skewb
First Round
Final
Square-1
Combined Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
 
Competitors
Aadith Yadav Govindarajan
Adrian Lehmann
Alexander Mutch
Amelie Dieterich
Amer Mulabegovic
Andreas Pohl
Andres Flügel
Anirudh Yamunan Govindarajan
Anne Huber
Anton Ensinger
Antonio Herbin
Arthur Garcin
Benjamin Speck
Bennet Wichmann
Bernhard Brodowsky
Christine Brychcy
Cornelius Dieckmann
David Heymann
Elias Heymann
Emil Jung
Emil Mickein
Fadhil Rizki Clausthaldi
Fin Thiessen
Florian Strobl
Francis Geissler
Frithiof Kuhlmann
Fritz Meyer
Gabriel Ysunza
Gregor Billing
Hannah Minas
Harald Weber
Heike Zbierski
Heiko Buschermöhle
Henri Gerber
Hippolyte Moreau
Ilja Kerber
Ioannis Papadopoulos
Jan Bentlage
Janik Blenckner
Jeremias Preisler
Jessica Lohe
Jonas Pohlmann
Juliane Kiehn
Kamil Przybylski
Kim Kattelans
Konstantin Jaehne
Lars Kadel
Laura Ohrndorf
Leon Schmidtchen
Leone Hardt
Linus Kunath
Luisa-Marie Nehlsen
Lukas Lange
Maja von Borstel
Malte Ihlefeld
Marcel Peters
Markus Pirzer
Martin Lédl
Max Kalle Martiny
Mengze Jiang
Minhyun Kim (김민현)
Miriam Mahnke
Nico Nentwig
Oliver Frost
Oskar Frowein Torres
Pauline Clémenceau
Percy Agnesens
Philip Moore
Philipp Weyer
Ricardo Olea Catalán
Roland Krüger
Rushil Chinnakaveti
Ruven Krohn
Salimot Balogun
Sebastian Bauer
Sebastian Weyer
Sébastien Auroux
Sergio Rivera Robles
Simon Kalhofer
Simone Ohler
Steven Koopke
Thierry Boisivon
Thorben Schweizer
Tim Schulze
Timo Ludwig
Tino Nordbeck
Tobias Peter
Tomke Albrecht
Willi Mickein
Yannick Balsiger
Zuzana Lédlová
 
Schedule
 

Saturday - December 2nd, 2017

08:30

REGISTRATION

08:45

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
09:50

4x4x4 Blindfolded

 Final
09:50

5x5x5 Blindfolded

 Final
11:25

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 2:30
12:35

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 1:00
13:20

LUNCH

14:10

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 2:00
15:15

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 2:30
16:10

Square-1

 Combined Final - Cutoff 1:00
16:50

3x3x3 One-Handed

 Second Round
17:25

5x5x5 Cube

    Final
17:45

4x4x4 Cube

 Final
18:30

3x3x3 One-Handed

    Final
18:45

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
Sunday - December 3rd, 2017

08:30

REGISTRATION

08:55

3x3x3 Fewest Moves

Final
Third Attempt
10:20
11:00

3x3x3 Cube

 First Round
12:00

2x2x2 Cube

 First Round
12:50

LUNCH

13:40

3x3x3 Blindfolded

 First Round
14:20

3x3x3 Cube

 Second Round
15:05

Skewb

 Final
15:35

2x2x2 Cube

 Final
16:05

3x3x3 Blindfolded

    Final
16:20

3x3x3 Cube

 Final
17:00

AWARDS

All times are CET (GMT+1)