Taiwan Championship 2017
New Taipei City
Taiwan
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Semi Final
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined First
Final
7x7x7 Cube
Combined First
Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined First
Final
Pyraminx
Combined First
Final
Clock
Combined First
Final
Skewb
Combined First
Final
Square-1
Combined First
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Andrew Huang
Angeline Wijaya
Arifumi Fushimi (伏見有史)
Bo-Jun Chen (陳柏鈞)
Bo-Tong Liu (劉泊彤)
Bo-Wen Chen (陳柏文)
Bo-Yu Ho (何泊諭)
Che-Ting Chu (朱哲廷)
Cheng-Hua Wu (巫政樺)
Cheng-Ying Lee (李承穎)
Chi-Hau Chen (陳祺樺)
Chi-Jui Tsai (蔡其叡)
Chi-Wei Ku (古騏瑋)
Chi-Yuan Koung (龔祺元)
Chia-Heng Liu (劉佳恆)
Chia-Hsin Li (黎佳鑫)
Chia-Leo Lin (林珈樂)
Chia-Liang Tai (戴嘉良)
Chian-You Shiu (許騫祐)
Chih-Hao Chan (詹智皓)
Chong Jen Foong
Chong-Cheng Wang (汪忠正)
Chong-Han Wang (王崇瀚)
Chuan-Wei Sui (隋傳偉)
Chun-Ho Chen (陳淳和)
Chun-Ting Liu (劉淳庭)
Chun-Yu Yang (楊竣宇)
Chung-Han Hsu (許鍾瀚)
Chung-Wei Huang (黃仲瑋)
Corentin Niort
Er-Sheng Kuo (郭爾陞)
Fumiya Matsui (松井郁也)
Gin-Hung Chen (陳俊翰)
Guan-Jhang Song (宋冠璋)
Han-Lin Wu (吳翰霖)
Hao-Jui Peng (彭晧睿)
Hau-Yu Huang (黃浩宇)
He-Han Wu (吳和翰)
He-Ping Zheng (鄭和平)
Hsi-Huan Wang (王希桓)
Hua-Jian Xu (徐華鍵)
Hua-Ting Lee (李華庭)
Huang-Bang Fang (房黃邦)
Jashua Chang (郑佳华)
Jia-He Lai (賴佳禾)
Jia-Hong Lu (陸嘉宏)
Jia-Wei Liu (劉家瑋)
Jude Lakkis
Jun-Bao Ni (倪君寶)
Jun-Hao Hu (胡峻豪)
Jun-Rui Rao (饒峻睿)
Kai-Chun Lin (林凱鈞)
Kai-Wen Wang (王楷文)
Kou Oobatake (大畠功)
Kui-En Chiu (邱奎恩)
Kun-Hung Pan (潘昆宏)
Kuo-Hau Wu (吳國豪)
Long Huang (黃龍)
Matthew Abalos (安祖良)
Meng-Yi Li (李孟一)
Min-Yan Tsai (蔡旻諺)
Mulun Yin (阴目仑)
Nien-Wu Lee (李念梧)
Pei-Yu Huang (黃培瑜)
Pei-Yu Ko (柯沛羽)
Pin-Zong Liu (劉品宗)
Ping-Yueh Huang (黃品越)
Qi Chen (陈奇)
Ruei-Ying Huang (黃睿穎)
Rui-Jun Liu (劉睿鈞)
Shao-Heng Hung (洪紹恆)
Shao-Yu Hu (胡紹宇)
Shih-Hao Wang (王士豪)
Shih-Lun Huang (黃士倫)
Shu-Huan Tsai (蔡書桓)
Shu-Yii Luo (駱書翊)
Shun-Hsin Chang (張舜欣)
Siau Hong Da
Tang-Kai Huang (黃堂愷)
Tang-Lin Chuang (莊棠麟)
Ting-guang Chang (張廷光)
Ting-Xian Lin (林廷縣)
Ting-Zhe Lin (林廷哲)
Tse-Yun Kuo (郭澤筠)
Tsong-Yuan Hsu (許崇淵)
Tsung-Che Lee (李宗哲)
Tzu-Han Hung (洪梓菡)
Wang Junwen (王俊文)
Wei-Jyun Wang (王韋鈞)
Xiang-Fu Tian (田翔富)
Xin-Yan You (游信彥)
Xinnan Ye (叶新楠)
Ya-Cyuan Huang (黃御銓)
Yan Xia (夏炎)
Yan-Hung Lai (賴彥宏)
Yan-Long Chen (陳彥龍)
Yan-Rui Chen (陳彥叡)
Yan-Xun Zeng (曾彥勳)
Yi-Fan Wu (吳一凡)
Ying-Tse Chuang (莊英澤)
Yongting You (尤永庭)
Yu-Chien Chung (鍾予謙)
Yu-Chun Su (蘇榆鈞)
Yu-Fang Liu (劉語芳)
Yu-Hang Chiu (邱宇航)
Yu-Hsuan Chang (張祐瑄)
Yu-Kai Chen (陳宇楷)
Yu-Ru Chen (陳禹儒)
Yuan-Jyun Shih (施元鈞)
Yueh-Lin Tsai (蔡岳霖)
Yuhei Takagi (高木佑平)
Yun Han (韓雲)
Yun-Rui Chiang (江昀叡)
Yun-Yi Lin (林昀毅)
Yuuki Kobayashi (古林祐輝)
Zhao-Zhe Zhong (鍾肇哲)
Zi-Xian Liao (廖子賢)
 
Schedule
 

Friday - December 8th, 2017

17:00

4x4x4 Blindfolded

 Final
18:20

3x3x3 Multi-Blind

 Final
19:40

5x5x5 Blindfolded

 Final
Saturday - December 9th, 2017

08:40

REGISTRATION

09:00

Megaminx

 Combined First - Cutoff 2:00
09:30

3x3x3 Cube

 First Round
11:00

2x2x2 Cube

 First Round
12:00

LUNCH

12:00

Unoffcial Event Awards

12:40

3x3x3 With Feet

    Combined Final - Cutoff 3:00
13:00

Pyraminx

 Combined First
Cutoff 15.00
13:00

Clock

 Combined First
Cutoff 20.00
13:50

3x3x3 Cube

 Second Round
15:00

2x2x2 Cube

 Second Round
15:40

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:00
16:40

6x6x6 Cube

 Combined First
Cutoff 3:30
17:00

Skewb

 Combined First
Cutoff 15.00
18:00

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 30.00
18:00

Square-1

 Combined First
Cutoff 40.00
19:00

3x3x3 Fewest Moves

 Final
Sunday - December 10th, 2017

09:00

3x3x3 Blindfolded

 First Round
09:00

7x7x7 Cube

 Combined First
Cutoff 5:00
09:30

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 1:50
10:40

3x3x3 Cube

 Semi Final
11:10

6x6x6 Cube

    Final
11:30

7x7x7 Cube

    Final
11:50

3x3x3 Blindfolded

    Final
12:10

LUNCH

13:00

Megaminx

    Final
13:00

Clock

    Final
13:20

Square-1

    Final
13:40

Skewb

    Final
13:50

Pyraminx

    Final
14:00

3x3x3 One-Handed

    Final
14:10

4x4x4 Cube

    Final
14:30

2x2x2 Cube

    Final
14:40

5x5x5 Cube

    Final
15:00

3x3x3 Cube

 Final
16:00

AWARDS

All times are CST (GMT+8)