Manchester Open 2018
Manchester
United Kingdom
 
3x3x3 Cube
Combined First
Second Round
Final
2x2x2 Cube
Combined First
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Second Round
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Second Round
Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
Combined Final
Clock
Combined First
Final
Skewb
Combined Final
Square-1
Combined Final
5x5x5 Blindfolded
Final
 
Competitors
Aayaan Patel
Adam Greenwood
Aidan McMillan
Aidan Williams
Albie Gray
Alex Jiang
Andréa Di Maria
Andrea Javier
Andy Nicholls
Ari Jake Martin
Ben Liversage
Ben Ridley
Benjamin Grzesiak
Benjamin Hayfield
Bertie Longden
Bill Hammill
Callum Devlin
Callum Hales-Jepp
Cameron Lee Grimes
Charlie Bookham
Charlie Corliss
Charlie Harrison
Charlie Stark
Christopher Lau
Christopher Morris
Christopher Potts
Ciarán Beahan
Conor O'Brien
Daniel Dixon
Daniel Knaggs
Daniel Sheppard
Daniel Thorpe
Daniel Tidsey
Daniel Vædele Egdal
David Jackson
Davin Selva
Dominic Livsey
Dominic Muskos
Dominik Jargieło
Edward Burgess
Edward Nutter
Ekko Balodimos-Mahi
Eli Jay
Erik Akkersdijk
Ethan Horspool
Ethan Rainey
Evie Springer
Fabio Schwandt
Filippo Brancaleoni
Finn Ickler
Finn Rowles-Bennett
Finn Savery
Francesca Burgess
Francis Saunders
Fred Lang
George Austin
George Bowman
George Donne
George Farrar
George Scholey
Haaris Aslam
Hannah Bardsley
Hao Sheng Ng
Harry Savage
Harry Taylor
Hayden Beckett
Henry Asker
Ilia Ahmadi-Shooli
Isaac Masih
Jacob Chambers
Jacob Dunn
Jacob Webster
Jacob Wingell
Jake Welsh
James Frederick Golding
James Mitchell
James Molloy
James Walsh
Jamie Dudgeon
Jason Bird
Jirat Nithimapinan
Jirattha Nithimapinan
Joe Kotroczo
Joel Keenan
Joey Gouly
John Magowan
Joseph Cooper
Joshua Lester
Karam Al-Robaie
Katie Davies
Laurence Livsey
Leo Durnion
Leo Kelly
Lewis Byng
Lewis Patterson
Louis Charles Affen
Louis Robinson
Luca Bracegirdle
Lucas Daniel McKerr
Luci Clelland
Luke Diggle
Mark Adams
Martin Vædele Egdal
Matthew Lowe
Matthew Prestwich
Max Day
Maximilian Deimel
Mengfei Shen
Milan Zeki
Morgan Baglin-Clarke
Nevins Chan Pak Hoong (陈百鸿)
Oaken Travis
Oliver Castledine
Oliver Yerbury
Oscar Jones
Owen Sage
Parameth Yingchankul
Philip Moult
Philipp Weyer
Rajinder Mahi
Reece Wood
Reuben Potter
Richard Taylor
Rishabh Singh
Robert Clarke
Robert Morris
Robert Yau
Robin John Allsop
Rohan Sim
Rowan Allott
Sam Shaw
Sam Spendla
Samuel Sharpe
Satesh Kumar
Scott Robinson
Sean Moran
Sebastian Freke-Morin
Sebastian Weyer
Sergio Yagüe Carpio
Stephen Waller
Steve Clarke
Theo Lyholm
Thom Barlow
Thomas Connor
Tim Vergeer
Tom Savage
Vi Dinh
Will Johnson
William Conway
Zak Spencer
 
Schedule
 

Saturday - February 17th, 2018

09:15

2x2x2 Cube

 Combined First
Cutoff 30.00
10:15

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 2:30
11:30

Clock

 Combined First - Cutoff 30.00
12:10

LUNCH

13:00

5x5x5 Blindfolded

 Final
14:00

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 45.00
15:00

5x5x5 Cube

 Second Round
16:00

2x2x2 Cube

    Final
16:10

Skewb

 Combined First
Cutoff 30.00
17:10

Clock

    Final
17:30

Square-1

 Combined Final - Cutoff 45.00
18:10

3x3x3 One-Handed

    Final
18:30

5x5x5 Cube

 Final
Sunday - February 18th, 2018

09:15

3x3x3 Cube

 Combined First
Cutoff 3:00
10:35

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:30
11:50

3x3x3 Blindfolded

 First Round
12:20

LUNCH

13:00

Pyraminx

 Combined First
Cutoff 30.00
14:00

3x3x3 Cube

 Second Round
14:40

4x4x4 Cube

 Second Round
15:20

3x3x3 Blindfolded

    Final
15:35

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 2:30
16:35

4x4x4 Cube

    Final
16:55

3x3x3 Cube

 Final
17:25

AWARDS

All times are GMT (GMT)