Xlingen Open 2018
Kreuzlingen
Switzerland
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined First
Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Second Round
Final
Skewb
First Round
Final
Square-1
Combined Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
 
Competitors
Alwin Rölz
Andreas Wagner
Andrina Löhle
Beorn Bender
Bernhard Brodowsky
Christian Meyer
Daniel Hauck
Daniel Houghton
David Salzgeber
Dominic Lumsden
Dominik Fürer
Evan Pavarino
Fabian Löhle
Fiona Findlay
Gordon Findlay
Hannah Minas
Ioannis Papadopoulos
Jannik Gartmann
Kaspar Lanz
Levin Houghton
Linus Frész
Livio Stössel
Louis Zollinger
Luca Rizzi
Marcel Kälin
Marco Syfrig
Marius Meyer
Máté Megyeri
Matej Tadic
Matteo Provasi
Maxi Hubrath
Maxwell Muehlebach
Michał Pleskowicz
Nikolaus Lindinger
Noah Freienmuth
Oleg Gritsenko
Philip Moore
Samuel Simko
Sandro Mattenberger
Sean Findlay
Steve Springer
Theo Mayer
Tobias Peter
Valentin Lanz
Valentino Stricker
Valeria Weingardt
Yann Güntensperger
Yannic Waser
Yannick Balsiger
Yulia Gritsenko
 
Schedule
 

Saturday - February 17th, 2018

08:30

REGISTRATION

08:30

JUDGING TUTORIAL

08:45
09:30

Square-1

 Combined Final - Cutoff 1:00
10:00

5x5x5 Blindfolded

 Final
Cumulative Limit 45:00
11:00

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cutoff 6:00
12:00

LUNCH

12:45

4x4x4 Blindfolded

 Final
Cumulative Limit 30:00
13:30

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 2:30
14:15

6x6x6 Cube

 Combined First
Cutoff 4:00
15:00

Skewb

 Final
15:45

5x5x5 Cube

 Final
16:30

6x6x6 Cube

 Final
17:15

Magic

Final
Sunday - February 18th, 2018

08:30

REGISTRATION

08:30

JUDGING TUTORIAL

08:45

2x2x2 Cube

 First Round
09:30

3x3x3 Blindfolded

 First Round
Cumulative Limit 15:00
10:15

3x3x3 Cube

 First Round
11:15

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:30
12:00

LUNCH

13:00

2x2x2 Cube

 Second Round
13:45

3x3x3 Blindfolded

 Second Round
Cumulative Limit 15:00
14:30

3x3x3 Cube

 Second Round
15:15

4x4x4 Cube

 Second Round
16:00

2x2x2 Cube

 Final
16:30

3x3x3 Blindfolded

 Final
17:00

3x3x3 Cube

 Final
17:30

AWARDS

All times are CET (GMT+1)