MathSoc Open 2018
New Delhi
India
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
Pyraminx
First Round
Final
Clock
Combined First
Final
Skewb
First Round
Final
Square-1
Combined First
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Aarav Jain
Abhinav Trikha
Abhishek Saxena
Abhishrut Khanna
Acchyut Jolly
Adhish Patpatia
Adithya Benoy
Aditi Kaur
Aditya Anil
Aditya Gaur
Ahmed Faraaz
Akash Rupela
Akshat Jain
Akshit Aggarwal
Amaan Syed
Ammar Shahid
Andrew Debbarma
Ankur Agarwal
Ansh Arora
Anshul Rana
Arav Verma
Arbaz Ali
Aritro Sengupta
Armaan Khetarpaul
Armaan Singh Bhatia
Arnav Arora
Arnav Gahlot
Arun Nityaanand
Arunav Gawri
Arya Gupta
Aryan Chhabra
Aryan Gupta
Aryan Saraf
Aryan Sehgal
Aryavart Sharma
Ashmit Arya
Aumansh Sharma
Chitraksh Tarun
Deepika Bansal
Devangad Singh Bhullar
Dhairya Bansal
Dhruv Arora
Divyansh Goel
Gagandeep Kaur
Garv Soni
Gurnihal Singh
Hargun Singh Tikku
Harshul Gupta
Ishaan Gupta
Jaagrav Shakalya
Jai Verma
Jigdrel Tobgay
Jordan Muriel
Kaavya Mukhija
Kanishq Singla
Karan Kapoor
Kartik Bansal
Kartik Gupta
Kartikay Sharma
Kaustubh Varshney
Kavish Garg
Kavyansh Sinha
Keegan Thottam
Keshav Gaba
Komal Gupta
Krish Batra
Kushal Khandelwal
Laksh Singla
Lakshay Sharma
Madhur Kumar
Mansi Beriwala
Mehul Sharma
Nagargoje Mayur Suresh
Naman Flora
Naman Jethani
Navjosh Kulria
Navraj Virk
Navroz Singh
Neel Arora
Nikhil Arora
Niyati Chugh
Om Rajesh Lande
Pankaj Sharma
Param Sachdeva
Piyush Passi
Praanshu Sharan
Prabhav Chauhan
Pradyun Bajaj
Prakshal Jain
Pranjal Arora
Prasann Sharma
Priyanshu Kumar
Rachit Modani
Rachit Soni
Raghav Ailawadi
Raghav Arora
Rahul Shyokand
Ribhav
Rishabh Aggarwal
Ritwik Aggarwal
Rohan Gupta
Rohan Gupta
Ronit Singh Rawat
Rudra Pratap Singh
Rujhaan Taneja
Rupesh Garg
Rutvik Warkar
Sachin Kumar Sharma
Sahil Madnani
Saiyam Jain
Saksham Bhambri
Saksham Sharma
Sambhav Bhalla
Samrath Singh
Sanchit Ashish
Saniya Singla
Saransh Tandon
Sarthak Gupta
Sehej Rustagi
Shashvat Singh
Shiraz Ahmad Khan
Shivam Bansal
Shresth Shah
Shreyas Trehan
Shubham Kumar
Siddhant Ganguly
Snehashish Chakravarti
Subhranil Saikat
Suchendra Bharadwaj
Sukant Koul
Sumit Kumar Gupt
Sumit Sharma
Sunny Singh
Swastik Joshi
Tanish Saxena
Tejas Kohli
Uday Khanna
Udayan Banerjee
Ujjawal Pabreja
Vibhuti Sainath
Viraj Goyal
Vishv Talwar
Yajat Gupta
Yash Rajoria
Yashweat Shrivastava
 
Schedule
 

Saturday - January 27th, 2018

13:30

MBLD Cube Submission

13:30

REGISTRATION

13:45

Clock

 Combined Final
Cutoff 1:00
14:30

3x3x3 Multi-Blind

 Final
First Attempt
14:45

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 2:00
16:00

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 2:00
16:30

3x3x3 Blindfolded

 First Round
Cumulative Limit 20:00
17:00
17:45

4x4x4 Cube

    Final - Top 8
18:05

Clock

    Final - Top 4
18:30

3x3x3 One-Handed

 Final - Top 16
Sunday - January 28th, 2018

09:30

MBLD Cube Submission

09:30

REGISTRATION

09:45

3x3x3 Cube

 First Round
10:15

3x3x3 Multi-Blind

Final
Second Attempt
12:00

2x2x2 Cube

 First Round
13:00

3x3x3 Blindfolded

 Final - Top 6
13:15
14:15

LUNCH

14:45

Square-1

 Combined First
Cutoff 1:30
15:30

3x3x3 Cube

 Second Round - Top 32
16:00

Skewb

    Final - Top 8
16:15

Square-1

    Final - Top 6
16:30

Pyraminx

 Final - Top 8
17:00

2x2x2 Cube

 Final - Top 8
17:30

3x3x3 Cube

 Final
Top 16
18:30

AWARDS

All times are IST (GMT+5.5)