Singapore Cube Championship 2018
Singapore
Singapore
 
3x3x3 Cube
Combined First
Second Round
Final
2x2x2 Cube
Combined First
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
Combined First
Final
Clock
Combined Final
Skewb
Combined First
Final
Square-1
Combined Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Abdullah Bin Rawshan
Abner Philip Then Yi Hao (邓奕浩)
Adabhav Singh
Adam Rasydan bin Rohaizad
Adrian Goh Jian Ming
Adrian Teng Al Wari
Ajay Thambyrajah
Alice Scherer
Allen Lee Jun Yee
Alton Tan
Ang Yan Sheng
Anish Anilkumar
Arya Kedia
Aryan Banerjee
Asher Ang
Asia Konvittayayotin (เอเชีย กรวิทยโยธิน)
Aymeric Lee Quan Jun
Ban Hsien Yang
Benjamin Sia Wei Le
Bohao Guo
Brandon Loh
Brenner Wong
Brian Chan Hong Wei
Chang Hong Liang
Chen Haorong (陈浩荣)
Cheng Yu Lin
Chew Kai Siong Matthias
Chia Bing Xuan
Chia Wen Kai
Chin Yu An
Chong Grace
Chong Jen Foong
Chua Tze Chuan
Clement Chieng Jin Xuan
Cornevina Dea Panuwun
Danielle Ang Huixin
Darren Kang Wan Chee
Darren Siew
Daryl Tan Hong An
David Ang
Dean Leigh Tan
Derek Lim
Desmond Low Kai Sheng
Dylan Chow
Dylan Seah Tze Siang
Eason Siew
Edbert Sim
Edmund Yeo Zhi An
Ethan Chua Qi Yang
Ethan Scott Lee De Sheen
Eugene Kong
Eva Gabriella
Fang Chen
Firstian Fushada
Foo Yan Xiu
Gabrielle Sudarmadji
Gan Kai Jun
Ganesh Bhat
Gareth Lee
Gavan Lee An Jie
Gerald Leong Wei Jin
Gideon Chye Yong Ern
Giovanni Tanaka
Glen Goh Wee Zhuan
Goh Kai Joon
Goh Teng Loong
Goh Thian Chee Jevontae
Gordon Chan
Hansraj Narayan Naidu
Hemanth Laxman Naidu
Huang Huibing
Idhant Wadivkar
Ignatius C K Chan
Ignatius Lee Koi Yin
Isaac Lai Yin Chung
Isaac Wong Chang Man
Ivan Lew Yi Wen
Ivan Phang Jing Hong
Jacob Louie von Freiesleben
Janelle Loh
Jaren Tang Ren Jie
Jareth Soong
Javier Tey
Jayden Chia Shao Yang
Jayden Loh
Jazmine Kong Kit Min
Jean Koh May Lynn
Jeremi Khong Kin Hum
Johan Hilmi Bin Nor Ashraf
Jonathan Chng
Joseph Philippe Olaez Geralin
Joseph Vun Jun Yu
Jotham Hoe
Jovan Eng
Jovan Tan Jia Jun
Joyce Peh
Julian Pang Qi Zheng
Kaijun Lin (林恺俊)
Kamarajan Kishore
Keanan Tan
Keith Lew Guan Fui
Kendrick Poon
Kevin
Kynan Yan
Lam Zhenkai Zavier
Lau Jun Jie
Lau Yi En James
Lee Seung Ha (이승하)
Leon Lim Jin Siang
Leonardo Pranadyar
Li Chengyu
Lim Chun Yik
Lim Hung
Lim Ju Jie Ryan
Lim Yong Le
Loh Feng Ryan
Louth Bin Rawshan
Lua Yong Shen Benson
Lucas Tan Jia Jing
Luis del Rosario
Malcolm Tan Qi En
Malvyn Garcia
Manfred Siew
Marcus Chan Yung-Jie
Marcus Garcia
Mervyn Tan Yee Hann
Michael
Miyahara John Randall
Muhammad Afiq Bin Mohamed Ariffin
Muhammad Ariff bin Mohammad Salemi
Muhammad Imran Bin Shahrizan
Naman Rusia
Nandan Krishnan
Nathan Yeo Boon Toh
Nathanael Tung Wei An
Ng Jia Quan
Ng Jun Hao
Ng Jun Jie
Ng Mun Hei
Ng Mun Hin
Ng Yong Teng
Nishant Modak
Noh Jeong Min Bryan
Nur Ezyan Qalisa
Oliver Leong
Ong Siong Kuan
Ong Yan Sheng
Ong Zheng Xi
Owen Ngeow
Perumal Rahul
Phylicia Chung Min
Piti Pichedpan (ปิติ พิเชษฐพันธ์)
Preeda Hongpimolmas (ปรีดา หงส์พิมลมาศ)
Quan Minh Vo
Ralph Danil Wong
Ralph Matthew Gaboy
Ralph Phua
Richie Ng Le Yi
Rikhil Kunalan
Rohan Austin Arun
Roy Chan Jun Ming
Ryan Peh (白凯明)
Samuel Lai
Sean Lee Olivera
Sek Cong Jie
Seow Yi Le
Shane Matthew Curtis
Shantanu Modak
Siah Yee Long
Siew Hann Wen
Sim Hui En Arne
Sng Wen-Liang Nicholas
Soo Keng Yang Brayden
Tan Hiok Kai Matthias
Tan Peng Yi Arthur
Tan Yong Jie
Tee Kai Long
Tee Kai Yang
Teo Bin Jie
Theodore Chan
Tiffany Soh
Too Jun Yee
Tristan Chua Yong
Troy Tan Hong Kai
Vansh Choudhary
Vin Loh Zhen Tai
Wan Jian Lun
Wang Qingyu
William Gan Wei Ren (颜伟仁)
Wilson Lee Jun Wei
Winston Ong
Wong Chong Wen
Xander Lim Dao Han
Yee Wei Ji
Yucheng Chen (陈裕铖)
Yuvaan Bakshi
Zaiden Kennedy
Zheng Botao (郑博韬)
Zhou Zelin (周泽霖)
Zhuo Chenxi
 
Schedule
 

Saturday - February 24th, 2018

08:15

REGISTRATION

08:45

5x5x5 Cube

 First Round
08:45

3x3x3 Multi-Blind

 Final
First Attempt
10:00

Square-1

 Final
10:30

Megaminx

 Final
10:45

4x4x4 Blindfolded

 Final
11:15

7x7x7 Cube

 Final
12:00

3x3x3 With Feet

 Final
12:15

3x3x3 Multi-Blind

Final
Second Attempt
12:30

LUNCH

13:45

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
14:00
14:45

5x5x5 Blindfolded

 Final
15:00

6x6x6 Cube

 Final
15:45

Clock

 Final
16:30

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
17:00

3x3x3 Blindfolded

 Final
18:00

3x3x3 Fewest Moves

Final
Third Attempt
Sunday - February 25th, 2018

08:15

REGISTRATION

08:45

3x3x3 Cube

 First Round
11:20

2x2x2 Cube

 First Round
12:40
13:40

3x3x3 One-Handed

 First Round
14:40

4x4x4 Cube

 First Round
16:10

3x3x3 Cube

    Second Round
16:30

5x5x5 Cube

    Final
16:50

Skewb

    Final
17:00

2x2x2 Cube

    Final
17:10

Pyraminx

    Final
17:20

3x3x3 One-Handed

    Final
17:30

4x4x4 Cube

    Final
17:50

3x3x3 Cube

 Final
18:20

AWARDS

All times are SGT (GMT+8)