Indian Open 2018
Kanpur
India
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
Megaminx
Combined First
Final
Pyraminx
First Round
Final
Skewb
First Round
Final
Square-1
Combined Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Aabhas Mathur
Abhay Maurya
Abhijaat Kotamkar
Abhishek Saini
Abhishrut Khanna
Abir Matthew
Achint Mathur
Addhyan Garg
Aditya Gulati
Aditya Jain
Akash Rupela
Aman Tiwari
Anav Prasad
Aniket Pandey
Anivesh Sahu
Ankit Gupta
Ankit Prasad Patel
Anutosh Nimesh
Arjun Srivastava
Arshil Abbas
Ashutosh Mishra
Ashwin Dadoo
Daksh Bhatia
Debartha Chakraborty
Deepak Kumar Pandey
Esha Gupta
Gaurav Kesari
Hargun Singh Tikku
Harish Dechiraju
Harshit Rao
Harshvardhan Gupta
Himanshu Dwivedi
Himanshu Singh
Kumar Vidya Bhushan
Kundan Gurjar
Laksh Singh
Lakshay Sharma
Maitreyee Srivastava
Manish Kumar
Manisha Meena
MD Ateequr Rahman
Mradul Maurya
Navanya Sharma
Omkar Deepak Latane
Parth Shyara
Piyush Passi
Pooja Yadav
Pragya Jatav
Pragya Rathore
Pranshu Nigam
Priyanshu Kumar
Raunak Shah
Ringzin Chophel Negi
Rishabh Tamhane
Rohan Sakeri
Saiyam Jain
Sandeep Kumar
Saurabh Nath
Saurav Prakash
Shailendra Namdev
Shailesh Kumar
Shivam Bansal
Shivam Pandey
Shivank Gautam
Shivank Khard
Shreyas Trehan
Shubham Dubey
Srikar Paida
Sujatro Bhadra
Sulabh Pandey
Swastik Joshi
Ujjawal Pabreja
Vasu Bansal
Vikas
Vivek Verma
 
Schedule
 

Saturday - March 17th, 2018

09:00

SETUP

10:00

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
11:15

INTRO SESSION

11:15

MBLD Attempt 1 Cube Collection
11:45

2x2x2 Cube

 First Round
12:15

3x3x3 Multi-Blind

 Final
First Attempt
12:45

3x3x3 Cube

 First Round
14:00

LUNCH

14:45
15:15

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 2:00
16:00
16:30

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 4:00
17:00

3x3x3 Blindfolded

 First Round
Cumulative Limit 25:00
17:30

Megaminx

 Combined First
Cutoff 4:30
18:30

Square-1

 Combined Final - Cutoff 2:30
19:00

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
Sunday - March 18th, 2018

09:00

3x3x3 Fewest Moves

Final
Third Attempt
10:15

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 2:30
11:00

3x3x3 Cube

 Second Round - Top 24
11:15

MBLD Attempt 2 Cube Collection
11:30

2x2x2 Cube

 Second Round - Top 24
12:00

3x3x3 Multi-Blind

Final
Second Attempt
13:15

LUNCH

13:45

Megaminx

 Final - Top 8
14:15

5x5x5 Cube

 Final
Top 8
15:00

4x4x4 Cube

 Final - Top 8
15:30

3x3x3 Blindfolded

 Final - Top 6
16:00

Skewb

 Final - Top 8
16:30

Pyraminx

 Final - Top 8
17:00

3x3x3 One-Handed

 Final
Top 8
17:45

2x2x2 Cube

 Final - Top 12
18:15

3x3x3 Cube

 Final - Top 12
18:45

AWARDS

All times are IST (GMT+5.5)