El Escorial Open 2018
El Escorial, Madrid
Spain
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Second Round
Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
First Round
Second Round
Final
Clock
Combined Final
Skewb
First Round
Final
Square-1
Combined Final
5x5x5 Blindfolded
Final
 
Competitors
Aarón Gayán Báscones
Adrián Martínez Macías
Alberto Casado Santos
Alberto Masó Molina
Alberto Pérez de Rada Fiol
Alejandro Fernández Barranco
Alejandro Martin Ruiz
Alejandro Soriano
Alexander Olleta del Molino
Álvaro Tovar Castro
Ander Chocarro Salaberria
Anne Gaudard Correa Rangel
Antonio José Iniesta
Antonio María Pérez-Roldán Martínez
Antonio Pérez Calleja
Asier Cardoso Sánchez
Asier González Santocildes
Celia Gálvez
Clara Mompradé Mahedero
Cristian Emanuel Turcu
Daniel Gracia Ortiz
Daniel Iniesta del Río
Daniel Ortega Pastor
Daniele Vanoli Hernández
David Pérez Muñoz
David Serrano Díaz
Diego López Sánchez
Enai Vázquez Sánchez
Eneko Cañedo Martín
Erik Román Pérez
Fernando Astasio Ávila
Flavius Abel Ciapsa
Giorgio Venturini García
Gonzalo Cordero Sánchez
Héctor Haro Guerrero
Héctor Núñez López
Hugo Lucas Mateos
Hugo Perales García
Hugo Presa Martínez
Iván Brigidano Pérez
Jaime Botello García
Jaime Esquinas Carrasco
Javier Álvarez Suárez
Javier García Patiño
Javier López Fernández
Javier Matesanz Sala
Javier Tovar Castro
Jesús Lindo García
Jorge Alfageme Sotillos
Jorge G. Membrillera Pérez
Jorge Marín Segovia
Jorge Rodón Leiva
José Francisco Reyes Acebes
José Luis Vázquez
José Miguel Lorente Pérez
José Vázquez Sánchez
Julen Insausti Jiménez
Julen Simón Iriarte
Julio Perugorria Lorente
Leon Jakub Wyrobek
Lua Vázquez Sánchez
Lucas López Cobos
Luis Carlos Salazar
Luis J. Iáñez
Luis Javier Sanz Sardina
Manuel G. Membrillera Pérez
Manuel Prieto de Antón
Marcos Valverde Santos
María Ángeles García Franco
María del Mar Gallego Vicente
Mario Diez del Corral
Mateo Costalago Falagan
Mateo Rhodes Rodríguez
Miguel Alonso Gil
Miguel Espelleta Pontón
Miguel Forteza del Rey Macías
Mikel Pérez Iniesto
Mohamed Ben Driss Chokri
Nicolas Bruna
Pablo Gimeno
Pablo Muñoz Candela
Pablo Reyes Rimón
Rafael G. Membrillera Pérez
Rafael Rodriguez Santana
Raquel Mena Marcos
Raúl Martínez Redondo
Raúl Morales Hidalgo
Ricardo Luciano Amaya Parra
Ricardo Ortiz Pelegrín
Roberto Martínez Macías
Roberto Sánchez
Rocío Fernández Usero
Rodrigo Pueblas Núñez
Rubén Moreno Martinez
Santiago Borrego Verde
Sara García Mendes
Sergio Jimenez
Sofía Guerrero Neto
 
Schedule
 

Saturday - June 16th, 2018

09:00

REGISTRATION

09:30

Square-1

 Combined Final
Cutoff 45.00
10:15

Clock

 Combined Final
Cutoff 20.00
11:00

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:30
12:15
13:00
14:00

3x3x3 Fewest Moves

 Final
15:00

LUNCH

15:30

3x3x3 Blindfolded

 First Round
Cumulative Limit 10:00
16:30

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 1:00
17:30

2x2x2 Cube

 First Round
18:30

3x3x3 Cube

 First Round
19:45

5x5x5 Blindfolded

 First Round
Cumulative Limit 60:00
Sunday - June 17th, 2018

09:00

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 2:30
10:00

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 2:30
10:45

3x3x3 One-Handed

 Second Round
11:30

3x3x3 Cube

 Second Round
12:30

2x2x2 Cube

 Second Round
13:00
13:30

5x5x5 Cube

 Final
14:15

Skewb

    Final
14:30

Pyraminx

    Final
14:45

LUNCH

15:30

3x3x3 Blindfolded

 Final
16:00

4x4x4 Cube

 Final
16:30

3x3x3 One-Handed

    Final
16:45

2x2x2 Cube

    Final
17:15

3x3x3 Cube

 Final
18:15

AWARDS

All times are CEST (GMT+2)