YJ Fest 2018
Moscow
Russia
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Second Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
First Round
Final
Clock
Combined First
Final
Skewb
First Round
Final
Square-1
Combined Final
4x4x4 Blindfolded
First Round
Final
5x5x5 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Agnessa Mungina
Akbar Zhakhongirov (Акбар Жахонгиров)
Akhmed Umakhanov
Akim Bratov
Aleksandr Beznogov
Aleksandr Shibalov (Александр Шибалов)
Aleksandra Grigoreva (Александра Григорьева)
Aleksei Kobzev (Алексей Кобзев)
Aleksei Kuliaev (Алексей Куляев)
Aleksei Potanin (Алексей Потанин)
Aleksey Alekseev
Aleksey Krupinin (Алексей Крупинин)
Alexander Bashutkin
Alexander Demidov
Alexander Grinenko (Александр Гриненко)
Alexander Gukasyan (Александр Гукасян)
Alexander Katyukov
Alexander Kochkin (Александр Кочкин)
Alexander Matyukhov
Alexander Orletskiy
Alexander Pogorelov (Александр Погорелов)
Alexander Popov
Alexander Poryadin (Александр Порядин)
Alexander Rymar
Alexander Sazonov (Александр Сазонов)
Alexander Skpektorov (Александр Скпекторов)
Alexander Smelov (Александр Смелов)
Alexandr Sergeev (Александр Сергеев)
Alexandra Dedyueva (Александра Дедюева)
Alexei Simonov (Алексей Симонов)
Alexey Akishev
Alexey Ivanov
Alexey Melnikov
Alexey Semichastnov
Alexey Sibiryakov (Алексей Сибиряков)
Alexey Struzhikov (Алексей Стружиков)
Alexey Verkhnev (Алексей Верхнев)
Alexey Yaremenko (Алексей Ярёменко)
Alexey Yarygin
Alexey Zharikov
Alexsandr Vorobyev (Александр Воробьёв)
Alisa Kremneva (Алиса Кремнева)
Alisa Rodina (Алиса Родина)
Almaz Yusupov (Алмаз Юсупов)
Anait Akskalyan
Anastasia Kochetkova
Anastasia Koroleva
Anastasia Lihacheva (Анастасия Лихачёва)
Anastasia Novikova (Анастасия Новикова)
Anastasiya Tarasova (Анастасия Тарасова)
Anatoly Kuzmin (Анатолий Кузьмин)
Andranik Fitanyan
Andrew Belyakin (Андрей Белякин)
Andrey Bicharov
Andrey Che
Andrey Dzhivaga
Andrey Golovanov
Andrey Malyshev (Андрей Малышев)
Andrey Razzhivin
Andrey Serdiukov-Shadi (Андрей Сердюков-Шади)
Andrey Solovyov
Andrey Zaharenko (Андрей Захаренко)
Andrey Zauers (Андрей Зауэрс)
Anna Chernysheva
Anna Pavliukova (Анна Павлюкова)
Anna Popovich
Anna Sarycheva (Анна Сарычева)
Anton Goryachikh
Anton Gunyashov (Антон Гуняшов)
Anton Reutov (Антон Реутов)
Anton Savushkin
Arckadiy Schukin (Аркадий Щукин)
Arsen Khachaturov
Arseniy Mazin (Арсений Мазин)
Artem Bogdashich (Артём Богдашич)
Artem Burakov (Артем Бураков)
Artem Dil (Артём Диль)
Artem Grigoryev (Артем Григорьев)
Artem Ledchak (Артем Ледчак)
Artem Lokotkov (Артем Локотков)
Artem Panchenko (Артем Панченко)
Artem Popov (Артем Попов)
Artem Ten (Артем Тен)
Artemii Bydanov (Артемий Быданов)
Artemiy Kuznetsov (Артемий Кузнецов)
Artyom Martirosov
Bogdan Basov (Богдан Басов)
Bogdan Kochkin (Богдан Кочкин)
Damir Mullagulov (Дамир Муллагулов)
Daniil Krylov (Даниил Крылов)
Daniil Nesterov
Daniil Prytkov
Daniil Samsonov (Даниил Самсонов)
Danil Sushnikov
Danila Goloubykh (Данила Голубых)
Danila Kiryanov (Данила Кирянов)
Danila Ryabinin
Danila Vanyushin (Данила Ванюшин)
Danis Gubaidulin
Daria Motyreva (Дарья Мотырева)
David Arzamastsev
David Pak (Давид Пак)
Deni Mintsaev
Denis Kim (Денис Ким)
Denis Kirillov (Денис Кириллов)
Denis Kozlov
Denis Pavliukov (Денис Павлюков)
Diana Lukinova
Diana Murnik
Dmitriy Levanenko (Дмитрий Леваненко)
Dmitriy Logvinov (Дмитрий Логвинов)
Dmitriy Malahov (Дмитрий Малахов)
Dmitriy Shirokinskiy (Дмитрий Широкинский)
Dmitriy Smirnov
Dmitriy Torop
Dmitry Dergunov
Dmitry Goncharov (Дмитрий Гончаров)
Dmitry Gundin
Dmitry Khokhrin
Dmitry Kolotvin (Дмитрий Колотвин)
Dmitry Kryuzban
Dmitry Kuznetsov
Dmitry Rodin (Дмитрий Родин)
Dmitry Shakhnazarov (Дмитрий Шахназаров)
Dmitry Shichkin
Dmitry Zvyagintsev
Egor Bakanov
Egor Izvolsky
Egor Klyuchikov (Егор Ключиков)
Egor Krivoshapkin (Егор Кривошапкин)
Egor Lukin
Egor Semirenchenkov (Егор Семиренченков)
Egor Shukurlaev (Егор Шукурлаев)
Ekaterina Makhova
Ekaterina Sazonova (Екатерина Сазонова)
Elizaveta Ermolkina
Erzhan Dzhaumutbaev
Esenia Semenova (Есения Семенова)
Eva Ermolkina (Ева Ермолкина)
Evgeny Gudkov (Евгений Гудков)
Fedor Abaev
Fedor Korovin (Фёдор Коровин)
Fedor Kotelnikov (Федор Котельников)
Fedor Ustinov
Fidan Gaffarov
Filat Martunichev (Филат Мартуничев)
Fyodor Borisov
Gennadiy Samoilov
Gennady Mendelev
German Sergachev
German Zaitsev (Герман Зайцев)
Gleb Chuzhinov (Глеб Чужинов)
Gleb Kovalev (Глеб Ковалев)
Grigorii Alekseev
Grigoriy Balaev
Grigoriy Barashkin
Grigoriy Shumakov
Iakov Danilichev (Яков Даниличев)
Ignatiy Alkaev
Igor Dmitriev (Игорь Дмитриев)
Igor Kolosov (Игорь Колосов)
Igor Melnikov (Игорь Мельников)
Igor Selivanov (Игорь Селиванов)
Ilia Abramov
Ilia Gordienko (Илья Гордиенко)
Ilkham Khisyametdinov (Ильхам Хисяметдинов)
Ilya Lushchenko (Илья Лущенко)
Ilya Nazarov
Ilya Shpirt (Илья Шпирт)
Ilya Shulga (Илья Шульга)
Ilya Sidnev (Илья Сиднев)
Ilya Tsiareshka
Ilya Vorobev (Илья Воробьев)
Ilyas Arfaui (Ильяс Арфауи)
Irina Drobitjko
Irina Ivashechkina
Irina Yarygina
Islam Kitiev
Ivan Bakaev (Иван Бакаев)
Ivan Davydov
Ivan Dmitriev (Иван Дмитриев)
Ivan Kochuikov (Иван Кочуйков)
Ivan Litsov (Иван Лицов)
Ivan Polkanov (Иван Полканов)
Ivan Polukarov
Ivan Prokudin (Иван Прокудин)
Ivan Protasov (Иван Протасов)
Ivan Selivanov (Иван Селиванов)
Ivan Shevtsov
Ivan Zabrodin
Ivan Zhuravlev
Ivan Zubarev
Kaijun Lin (林恺俊)
Kamil Gelfanov
Kamil Przybylski
Karina Alimirzaeva (Карина Алимирзаева)
Kirill Dudarets
Kirill Isachenko (Кирилл Исаченко)
Kirill Kataman
Kirill Konovalov
Kirill Litvinov
Kirill Malakhov (Кирилл Малахов)
Kirill Pronin (Кирилл Пронин)
Kirill Shalashov
Kirill Shurakov (Кирилл Шураков)
Konstantin Isheev (Константин Ишеев)
Konstantin Solovyev
Kuzma Shamshur (Кузьма Шамшур)
Kyyarkhan Nikolaev
Lala Abbasova
Leonid Ovchinnikov (Леонид Овчинников)
Leonid Scherbakov (Леонид Щербаков)
Lev Maslov
Luka Krestinin (Лука Крестинин)
Magomed Bashtaev
Makar Kalmykov (Макар Калмыков)
Maksim Demchenko (Максим Демченко)
Maria Dulschikova (Мария Дульщикова)
Maria Pavliukova (Мария Павлюкова)
Maria Timoshchenko
Maria Zhits
Marianna Bashutkina (Марианна Башуткина)
Marina Lukutina (Марина Лукутина)
Marina Zasukhina (Марина Засухина)
Mark Dolmatsyn (Марк Долмацын)
Mark Shilenkov (Марк Шиленков)
Mark Stepanov (Марк Степанов)
Matvei Lagernyi
Matvey Kolosov (Матвей Колосов)
Matvey Krivenkov (Матвей Кривенков)
Matvey Olikheyko
Matvey Zhmulin
Maxim Akmalov
Maxim Angan (Максим Анган)
Maxim Chechnev
Maxim Grankin
Maxim Ilin
Maxim Petushkov (Максим Петушков)
Maxim Shaton (Максим Шатон)
Maxim Shuvalov (Максим Шувалов)
Maxim Yakimovskiy (Максим Якимовский)
Maxim Zolotov (Максим Золотов)
Michael Goryaynov (Михаил Горяйнов)
Mikhail Antonov (Михаил Антонов)
Mikhail Ershov (Михаил Ершов)
Mikhail Govgolenko
Mikhail Kuznetsov
Mikhail Malamant (Михаил Маламант)
Milena Son
Miroslav Kidlov (Мирослав Кидлов)
Mkhitar Mkrtchyan (Мхитар Мкртчян)
Nadezhda Kidakova
Nataliya Kulachek
Nichita Vicol
Nikita Dolgov (Никита Долгов)
Nikita Ivanov
Nikita Khalevin (Никита Халевин)
Nikita Kononov (Никита Кононов)
Nikita Ovsyannikov (Никита Овсянников)
Nikita Penkin (Никита Пенкин)
Nikita Petrov (Никита Петров)
Nikita Rusanov
Nikita Sklyar (Никита Скляр)
Nikita Starostin
Nikita Stolnikov (Никита Стольников)
Nikita Zavadskiy
Nikolai Parkhomenko (Николай Пархоменко)
Nikolay Chikovani (Николай Чиковани)
Nikolay Garbuzov
Nikolay Kurbatov (Николай Курбатов)
Nikolay Loginov (Николай Логинов)
Nikolay Markov (Николай Марков)
Nikolay Masson
Nizam Adzhiniyazov (Низам Аджиниязов)
Oleg Fedichkin
Oleg Kuzmichev
Oleksandr Ivanchak (Олександр Іванчак)
Olga Berlinde
Osip Cheburashkin
Pavel Belov
Pavel Efimov (Павел Ефимов)
Pavel Glazunov (Павел Глазунов)
Pavel Grigoryev
Pavel Kalinin (Павел Калинин)
Pavel Korotkov
Pavel Kostyukov
Pavel Kovirzin (Павел Ковырзин)
Pavel Sakharov (Павел Сахаров)
Pavel Veligan (Павел Велиган)
Pavel Zherebtsov (Павел Жеребцов)
Petr Khoroshev (Пётр Хорошев)
Philipp Streltsov
Polina Vishnyakova
Pyotr Borovlev
Radomir Sharapanov (Радомир Шарапанов)
Roman Beshimov
Roman Kostyukov
Roman Oblezov (Роман Облезов)
Roman Safronov (Роман Сафронов)
Roman Strakhov
Rostislav Ivanov (Ростислав Иванов)
Rustam Valeev
Said Khamidov (Саид Хамидов)
Saveliy Lukashevich (Савелий Лукашевич)
Semyon Nedovodin (Семён Недоводин)
Serafima Petrova
Sergey Chirin
Sergey Churilov
Sergey Chushkin
Sergey Dachenkov (Сергей Даченков)
Sergey Ilkovets
Sergey Lahno
Sergey Nesterenko (Сергей Нестеренко)
Sergey Popov
Sergey Ryabko
Sergey Shitov
Sergey Soloydenko (Сергей Солойденко)
Sergey Zauers (Сергей Зауэрс)
Serzh Ghazaryan (Серж Газарян)
Shant Tonoyan
Sofiya Komolova
Stanislav Galkin (Станислав Галкин)
Stanislav Svistun
Stepan Tsarev
Svetlana Zhachkina (Светлана Жачкина)
Tim Koshkin
Timofei Seleznev (Тимофей Селезнёв)
Timofey Buzmakov (Тимофей Бузмаков)
Timofey Dementev
Timofey Eybogin
Timofey Fedorenko
Timofey Karachev (Тимофей Карачев)
Timofey Pastrevich
Timofey Yesin
Timur Imanov
Timur Kapkin
Timur Kononov (Тимур Кононов)
Vadim Bubnov
Vadim Melnikov
Vadim Rybinskiy (Вадим Рыбинский)
Valentina Solovyova
Valeriy Sluchek
Varvara Berlinde
Veniamin Erofeev (Вениамин Ерофеев)
Veronika Solomatina (Вероника Соломатина)
Vitaliy Molodkin (Виталий Молодкин)
Vladimir Korovin
Vladimir Kostin
Vladimir Kuznetsov
Vladimir Kvint (Владимир Квинт)
Vladimir Sayapin (Владимир Саяпин)
Vladimir Sereda (Владимир Середа)
Vladimir Smirnov (Владимир Смирнов)
Vladimir Teterin (Владимир Тетерин)
Vladimir Vasiliev (Владимир Васильев)
Vladimir Zhuravlev
Vladislav Kidakov
Vladislav Kozhin
Vladislav Kravtsov (Владислав Кравцов)
Vladislav Popov (Владислав Попов)
Vladislav Rodionov (Владислав Родионов)
Vladislav Zavadskiy (Владислав Завадский)
Vsevolod Litvinov (Всеволод Литвинов)
Vsevolod Solovyov (Всеволод Соловьёв)
Vyacheslav Timoshin
Yaroslav Chvanov (Ярослав Чванов)
Yulia Yesina (Юлия Есина)
Yuri Konovalov
Yury Kykov (Юрий Кыков)
Zakhar Aronovich
Zhansen Shingis (Жансен Шингис)
 
Schedule
 

Friday - May 18th, 2018

14:30


REGISTRATION

15:00

6x6x6 Cube

 Combined Final
Cutoff 4:00
15:20

3x3x3 Multi-Blind

 Final
First Attempt
16:00

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cutoff 6:00
16:50

4x4x4 Blindfolded

 First Round
17:00

Square-1

 Combined Final
Cutoff 1:00
18:00

3x3x3 With Feet

 Final
Cutoff 2:30
18:20

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
Saturday - May 19th, 2018

09:30


REGISTRATION

10:00

5x5x5 Cube

 First Round
Cutoff 2:30
10:30

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
11:30

4x4x4 Cube

 First Round
Cutoff 2:00
12:00

5x5x5 Blindfolded

 First Round
13:00

LUNCH

14:00

3x3x3 Blindfolded

 First Round
14:30

3x3x3 Multi-Blind

Final
Second Attempt
15:00
16:00
16:20

4x4x4 Blindfolded

 Final
17:00

4x4x4 Cube

 Final
17:30

5x5x5 Cube

 Final
18:00

Kilominx

Final
18:50

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 2:30
19:40

Skewb

    Final
20:00

Clock

    Final
20:20

3x3x3 Blindfolded

 Second Round
20:50

2-Man Mini Guidford Challenge

Final
Sunday - May 20th, 2018

10:00


REGISTRATION

10:40

3x3x3 Cube

 Combined First
Cutoff 5:00
11:00

5x5x5 Blindfolded

 Final
12:00

2x2x2 Cube

 First Round
13:20

LUNCH

14:00

3x3x3 Cube

 Combined First - Cutoff 5:00
14:40

2x2x2 Cube

 Final
15:10

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 3:00
15:30

3x3x3 Fewest Moves

Final
Third Attempt
16:30

3x3x3 Cube

 Second Round
17:20
17:30

3x3x3 Multi-Blind

Final
Third Attempt
18:40

3x3x3 One-Handed

 Final
19:10

Pyraminx

 Final
19:40

3x3x3 Blindfolded

    Final
20:00

3x3x3 Cube

Final
20:30

AWARDS

All times are MSK (GMT+3)