Riberas del Guadaíra 2018
Alcalá de Guadaíra, Sevilla
Spain
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
Pyraminx
First Round
Final
Skewb
Final
 
Competitors
Alejandro Catalán Noviembre
Álvaro Loring García
Ana Macarena Narbona Alejo
Andrés Rodríguez Galán
Ángel Francisco García Rodríguez
Antonio Gallardo Blanco
Benito Benítez Ruiz
Carlos Méndez García-Barroso
Carlos Pajuelo Rojo
Darío Montalvo Ureña
David Aguilera Busselle
David Bautista García
David Sánchez Serrano
David Zaheri Prieto
Elisa Oliva Castro
Fernando Sáez Lázaro
Fran Domínguez Vázquez
Fran Moreno Díaz
Gianpierre Ponce
Héctor Barea Regalado
Héctor Suárez García
Hugo Benítez López
Jorge Martín Espinosa
José Antonio Navarro Sánchez
José Antonio Oliva Castro
José Manuel Toledo Betancor
José Retamero Bernal
Juan Francisco Pérez Delgado
Juan Silvanio Tirado Illescas
Leo Partinén Calvo
Leonard Wetzel
Luis J. Iáñez
Luis Vivancos Cano
Manuel Arjona Crespo
Marcos Aparicio Caro
Miguel Ángel González-Herrero García
Miguel Ángel Román Arrebola
Miguel Galán Lerate
Miguel Sánchez Escribano
Pablo Jiménez Jaén
Pablo Prado Galán
Rafael García Morales
Rafael Muñoz Muñoz
Rafael Rodriguez Santana
Raúl Cuevas Castillo
Salvador Díaz Román
Sergio Nebot Páez
Zuheir Daowd
 
Schedule
 

Saturday - May 5th, 2018

09:00

REGISTRATION

09:15

NEW COMPETITORS TUTORIAL

09:30

5x5x5 Cube

 Combined Final
Cutoff 2:30 - Limit 10:00
10:15

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 2:00 - Limit 10:00 - Proceed Ao5 < 2:00
11:00

2x2x2 Cube

 First Round
Limit 10:00 - 75% proceed
11:45

Pyraminx

 First Round
Limit 10:00 - 75% proceed
12:30

Skewb

 Final - Limit 10:00
13:00

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 1:00 - Limit 10:00 - Proceed Ao5 < 1:00
13:45

LUNCH

14:45

3x3x3 Cube

 First Round
Limit 10:00 - 75% proceed
15:45

3x3x3 Blindfolded

 Final - Cumulative Limit 10:00
16:15

Pyraminx

 Final - Limit 10:00
16:45

4x4x4 Cube

 Final - Limit 10:00
17:15

3x3x3 Cube

 Second Round
Limit 10:00
18:00

3x3x3 One-Handed

 Final - Limit 10:00
18:30

2x2x2 Cube

 Final - Limit 10:00
19:15

3x3x3 Cube

 Final
Limit 10:00
20:15

AWARDS

All times are CEST (GMT+2)