CubingUSA Northwest Championship 2018
Portland, Oregon
United States
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined First
Final
7x7x7 Cube
Combined First
Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined First
Final
Pyraminx
Combined First
Final
Skewb
Combined First
Final
Square-1
Combined First
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Aidan Lee
Aiden Bartlett
Alex Kowalski
Alex Siauw
Alukka Ivanoff
Andrew Jones
Andrew Kowalski
Anthony Brooks
Arjun Mandadi
Asher Kim-Magierek
Bailing Hou
Ben Mei-Dan
Ben Mortlock
Benjamin Gottschalk
Boomer Pippert
Brandon Arnyai
Byron Jin
Caleb Hoover
Caleb Picken
Calix Tang
Carter Hail
Chris Brotzman
Chris Peters
CJ Chow
Colton Johnston
Dani Watson
Daniel Raber
Daniel Yang
Darren Riha
Devin J. Carlson
Devon Biernacki
Donna Krueger
Dylan Raymond
Dylan Wang
Eli Kirk
Elijah Brown
Enoch Gray
Eric Wright
Eric Zhao
Ethan Davis
Ethan Huynh
Evan Kuske
Ezra Maldonado
Hudson Moore
Ishaan Lal
Ivan Krueger
Jack Doyle
Jack Knott
Jackson Heller
Jacob Christenson
Jacob Grahame
Jacob Posner
Jacob W. Berger
Jason Hull
Jason White
Jay Hensley
Jerome Lam
Jin Terada White
Joe Yang
John Preston
John Woodworth
Jonathan Truchot
Josiah Veuleman
Justin Alfaro
Kai Kopke
Kaine Wilson
Keenan Johnson
Kenny Zhong
Kevin Hays
Kevin Nam
Kit Clement
Kyle Polage
Kyle Van Straaten
Lana Brown
Lauren Clement
Leo Williams Berger
Levi Raber
Louis Valentine Rand
Luke Tycksen
Maeve Connors
Mason Chambers
Matthew Corbett
Matthew Dickman
Max Hilliard
Max Siauw
Maxwell Fisher
Micah Lomen
Milo Black
Mitchell Chiew
Nathan Raber
Nathaniael Garthe
Nicholas Schollard
Nick Stoker
Noah Oh
Noah Shalaby
Paul Mahvi
Peter Preston
Robert Hartman
Ryan Jew
Sam Van Blarcom
Sameer Aggarwal
Shane Grogan
Sophie Mitchell
Talia Davis
Taylor Bolas
Teegan Waggoner
Tiana Cheney (陳可翔)
Tripp Peters
Weston Moore
Will Faust
Will Livingston
Wyatt Robertson
Young He (何嘉炀)
Zhouheng Sun (孙舟横)
 
Schedule
 

Friday - August 10th, 2018

19:00

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
Friday - August 11th, 2017

09:00
09:00

3x3x3 One-Handed

 Combined First
10:00
10:40
11:25

3x3x3 Multi-Blind

 Final
12:15

LUNCH

13:15
13:15

2x2x2 Cube

 First Round
14:15

3x3x3 With Feet

 Combined Final
14:45
15:00

3x3x3 Cube

 First Round
15:45

5x5x5 Blindfolded

 Final
17:15

3x3x3 Blindfolded

 First Round
18:00

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
Saturday - August 12th, 2017

08:00

3x3x3 Fewest Moves

Final
Third Attempt
09:10

3x3x3 Cube

 Second Round
09:10
10:10

Skewb

    Final
10:20
10:40

2x2x2 Cube

 Second Round
11:20
11:45

4x4x4 Blindfolded

 Final
12:30

LUNCH

13:30

Square-1

    Final
13:50

6x6x6 Cube

    Final
14:10

7x7x7 Cube

    Final
14:30

Megaminx

    Final
14:50

4x4x4 Cube

    Final
15:10

5x5x5 Cube

    Final
15:30

Pyraminx

    Final
15:45

3x3x3 One-Handed

    Final
16:00

2x2x2 Cube

    Final
16:15

3x3x3 Blindfolded

    Final
16:45

3x3x3 Cube

 Final
18:00

AWARDS

All times are PDT (GMT-7)