Hessen Open 2018
Lampertheim
Germany
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
First Round
Final
Skewb
First Round
Final
Square-1
Combined First
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Aaron Guitbout
Alexander Botz
Alexander Wagner
Alexis Fedeler
Amelie Dieterich
Amelie Rabitsch
Amine Chouchane
André Stoll-Brownless
Andreas Pohl
Annika Stein
Bernhard Brodowsky
Bruno Vervoort
Christian Beemelmann
Christian König
Christine Brychcy
Cornelius Dieckmann
Daniel Hauck
Dominik Beese
Dominik Schnurpfeil
Elián Olea Catalán
Emil Schwarz
Evan Simpson
Fabian Simon
Finn Heukelbach
Finn Ickler
Francesco Schmitt
Frederik Hutfleß
Frederik Rollmann
Fritz Löhr
Garret von Gaffron
Giovanni Troncone
Gregor Billing
Gustav Kleindopf
Helmut Heilig
Jacob Relle
Jan Bentlage
Jannis Grob
Jessica Lohe
Johann Kleindopf
Johannes Neugebauer
Jonathan Blöcher
Jörg Hesse
Josua Scholze
Jules Desjardin
Kevin Gerhardt
Konstantin Jaehne
Lars Kadel
Laura Holzhauer
Laura Ohrndorf
Leon Schmidtchen
Leslie Ehrhardt
Lina Landwehr
Lina Tissier
Linus Buck
Linus Frész
Linus Kunath
Louis Spencer
Luca Olea Catalán
Lucas Wesche
Lukas Lange
Maja von Borstel
Malte Ihlefeld
Manfredas Kibartas
Marco Vorländer
Markus Dissemond
Martin Brath
Michael Layher
Michael Olm
Milos Petrovic
Mirco Wasserbauer
Nicolas Kepper
Niels Schödel
Nils Schweizer
Patrick Hetco
Patrick Möhlen
Paul Neumann
Pauline Clémenceau
Péter Laschek
Philipp Roth
Philipp Weyer
Przemysław Piątek
Ricardo Olea Catalán
Roland Frisch
Rui Reis
Sebastian Werb
Sebastian Weyer
Sébastien Auroux
Simon Gall
Simon Kalhofer
Simone Ohler
Sven Seso
Tim Schädel
Timo Ludwig
Uschi Werb
Valentin Hoffmann
Vera Hesse
Verena Hüttig
Vivien Ulbrich
Wilhelm Kilders
Yasin Kocabas
 
Schedule
 

Saturday - May 12th, 2018

08:30

REGISTRATION

09:00

3x3x3 Fewest Moves

 Final
10:05

JUDGING TUTORIAL

10:20

6x6x6 Cube

 Combined Final
Cutoff 7:00
11:10

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cutoff 9:00
12:10

3x3x3 Blindfolded

 First
12:40

LUNCH

13:25
14:05

Square-1

 Combined First - Cutoff 1:00
14:45
15:20

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 3:00
16:30

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 1:00
17:15

3x3x3 Blindfolded

    Final
17:30

Pyraminx

    Final
17:55

Square-1

 Final
18:25

Skewb

    Final
18:50

5x5x5 Cube

    Final
19:10

3x3x3 One-Handed

    Final
19:35

AFTERCOMP

Saturday - May 13th, 2017

08:30

REGISTRATION

09:00

3x3x3 Multi-Blind

 Final
10:05

JUDGING TUTORIAL

10:20

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 3:00
11:15

2x2x2 Cube

 First Round
12:00

3x3x3 Cube

 First Round
13:00

LUNCH

13:40

2x2x2 Cube

 Second Round
14:10

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 2:00
15:10

3x3x3 Cube

 Second Round
15:55

Supergeheime Ultradisziplin

Final
16:40

2x2x2 Cube

    Final
16:55

4x4x4 Cube

 Final
17:35

3x3x3 Cube

 Final
18:25

AWARDS

All times are CEST (GMT+2)