MPEI Open 2013
Moscow
Russia
 
Rubik's Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
3x3x3 With Feet
Combined Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
First Round
Final
Rubik's Clock
Combined Final
Square-1
Combined Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Aidar Akmaev
Aleksander Bystrov
Aleksey Esyukov
Aleksey Grishin
Aleksey Matveev
Alexander Arkhipov
Alexander Eryomin
Alexander Evgin
Alexander Kapustin
Alexander Kukhtinov
Alexander Leybman
Alexander Mamochkin
Alexander Petrov
Alexander Podosinovikov
Alexander Vasilyev
Alexandr Griboedov
Alexey Adamov
Alexey Karpukhin
Alexey Melnikov
Alexey Mikhailov
Alexey Polyashov
Alexey Sidorov
Alexis Nantaragia
Alina Bodunova
Anastasia Kim
Anatoliy Zabrodin
Andrey Bankov
Andrey Belozertsev
Andrey Chernikov
Andrey Danilov
Andrey Drevitskiy
Andrey Evsyukov
Andrey Ilyichev
Andrey Ivanov
Andrey Konovalov
Andrey Krasovskiy
Andrey Lisyutin
Andrey Medvedev
Andrey Mihaevich
Andrey Polyakov
Andrey Rybakov
Andrey Shaposhnikov
Anfisa Tikhonova
Anton Bedrichenko
Anton Goryachikh
Anton Rostovikov
Anton Savushkin
Arman Ordzhatsyan
Arman Suleimenov
Armen Ordzhatsyan
Arseniy Gordeev
Artem Rogachev
Artur Sabitov
Augustinas Vainilavicius-Kreve
Aygul Tlyavsina
Boris Avtukhovich
Buyandy Sat
Daniil Eskin
Daniil Lee
Danil Forov
Daria Bukovskaya
Darya Galkina
David Magomedov
Deni Mintzaev
Denis Emelyanov
Denis Skoselev
Denis Tsukanov
Denys Haidaichuk
Digi Digiev
Dmitriy Galkin
Dmitriy Pinyaskin
Dmitry Aniskin
Dmitry Arzt
Dmitry Boltov
Dmitry Dergunov
Dmitry Dobrjakov
Dmitry Kafanov
Dmitry Karyakin
Dmitry Kochetkov
Dmitry Kozlov
Dmitry Kryuzban
Dmitry Lavrov
Dmitry Levakov
Dmitry Sysoev
Dmitry Titov
Dmitry Zvyagintsev
Dzhamilya Tagieva
Egor Panin
Elena Krutikova
Elizaveta Nikolenko
Elmir Mardanov
Erik Shakirov
Evgeniy Sachkov
Evgeniy Sushkov
Evgeny Akivis
Evgeny Blinov
Evgeny Kalashnikov
Evgeny Sharov
Georgiy Marshalko
Georgy Vershinin
Gleb Khrapov
Hanneke Rijks
Igor Balov
Igor Malanin
Ildar Salakhetdinov
Ilgiz Yakhin
Ilya Posevkin
Ilya Tereshko
Ilya Yatsenko
Ilyaz Bagirov
Irina Romanchenko
Ivan Anikin
Ivan Bykovskiy
Ivan Kogtikov
Ivan Makachev
Ivan Mizyakov
Ivan Putilov
Ivan Seregin
Ivan Torgashov
Ivan Vynnyk (Іван Винник)
Ivan Zabrodin
Kirill Fomichev
Kirill Ilyin
Kirill Kharitonov
Kirill Kovalkov
Kirill Litvinov
Kirill Nikonov
Kirill Shalashov
Kirill Zvonilin
Klim Piliev
Konstantin Filatov
Ksenia Logvinova
Kyyarkhan Nikolaev
Lev Burnazov
Liliya Kamaltdinova
Liza Kokhan
Maria Belyaeva
Maria Kolobaeva
Maria Sitnikova
Maria Timoshchenko
Maria Vovk
Mats Valk
Matvey Andronnikov
Maxim Bakulin
Maxim Chechnev
Maxim Novikov
Maxim Petrov
Mihail Myshkin
Mikhail Avdeenko
Mikhail Burkov
Mikhail Golubev
Mikhail Mukhin
Mikhail Sokolik
Murad Gazimagomedov
Mykyta Marchenko (Микита Марченко)
Nikita Andreev
Nikita Annenkov
Nikita Popov
Nikolay Evdokimov
Nikolay Lamin
Nikolay Masson
Nikolay Ostroukhov
Nurym Kudaibergen
Nyamhyy Demberelsyren Myatav
Oksana Ruzaeva
Oksana Tyvodar
Oleg Fedichkin
Oleg Gritsenko
Oleg Gritzun
Oleg Kafanov
Oleg Konanykhin
Oleg Naumchenkov
Oleh Perkovskyi (Олег Перковський)
Pavel Malyshev
Pavel Vershinin
Pavel Yushkevich
Peter Zakharov
Petr Savilov
Petr Stepnov
Phan Hai Dang
Raul Minulaev
Rishith Shyamkumar Nellippillil
Rodion Sekerin
Roman Markin
Roman Strakhov
Roman Svyatov
Ruslan Karpov
Rustam Valeev
Semen Gridnev
Semen Poletaev
Semen Vershinin
Sergey Chushkin
Sergey Enskiy
Sergey Klyakhandler
Sergey Kuzmin
Sergey Rafaelov
Sergey Ryabko
Sergey Safonov
Sergey Shitov
Sergey Volkov
Sergey Zhukov
Stanislav Levandovskiy
Stanislav Shleev
Stanislav Starovoytov
Tatyana Tsvetkova
Tigran Orbelyan
Timur Frolov
Timur Kuritzyn
Trinh Duc Bach
Tung Anh
Ulpan Atazhan
Valeriy Sluchek
Valeriy Volodin
Valeriya Gaidarly
Vasily Stasyev
Victor Bogatov
Viktor Danilov
Viktor Finogenov
Viktor Stepanovich
Vitaliy Vinodgradov
Vladimir Kostin
Vladimir Zhuravlev
Vladislav Barsukov
Vladislav Kirilin
Vladislav Kuporenkov
Vladislav Shavelskiy
Vladislav Vavilov
Vyacheslav Dubentzov
Vyacheslav Sizov
Yana Gribacheva
Yaroslav Ivanashev
Yulia Sidorova
Yura Plitin
Yury Timoshchenko
 
Schedule
 

Saturday - November 23rd, 2013

08:15


REGISTRATION

08:30

3x3x3 Fewest Moves

 Final
10:15

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 2:00
11:45

2x2x2 Cube

 First Round
13:05

LUNCH

14:15

4x4x4 Blindfolded

 Final
14:45
15:45

Square-1

 Combined Final - Cutoff 1:00
16:15

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 1:00
17:35

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 2:30
18:35

5x5x5 Cube

    Final
19:00

2x2x2 Cube

    Final
19:15

Pyraminx

    Final
19:30

3x3x3 One-Handed

    Final
19:45

6x6x6 Cube

 Combined Final
Cutoff 3:30
20:30

5x5x5 Blindfolded

 Final
22:00

DINNER

Sunday - November 24th, 2013

08:15


REGISTRATION

08:30

3x3x3 Multi-Blind

 Final
10:00

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:00
11:30

Rubik's Cube

 First Round
13:30

LUNCH

14:45

Rubik's Clock

 Combined Final
Cutoff 0:25
15:30

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cutoff 5:00
16:20

4x4x4 Cube

    Final
16:40

3x3x3 With Feet

 Combined Final
Cutoff 2:00
17:30

3x3x3 Blindfolded

 First Round
18:30

Rubik's Cube

 Second Round
19:00

3x3x3 Blindfolded

    Final
19:30

Rubik's Cube

 Final
20:15

AWARDS

All times are MSK (GMT+4)