Franconia Open 2018
Nürnberg
Germany
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Second Round
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Second Round
Final
6x6x6 Cube
Combined Final
7x7x7 Cube
Combined Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Second Round
Final
Megaminx
Combined Final
Pyraminx
First Round
Final
Skewb
First Round
Final
 
Competitors
Adam Bartůšek
Aleksandr Zhuravlev
Alexander Hundt
Alexander Wagner
Andrea Thull
Anne Huber
Annemarie Meyer
Annika Stein
Anton Burtasenkov
Brendon Müller
Calvin Kehne
Carlo Glod
Christina Hafner
Christine Brychcy
Christopher Wenzel
Cornelius Dieckmann
David Červený
Edward Khaitina
Erik Tjong Kim Sang
Filip Bartůšek
Finn Heukelbach
Finn Ickler
Garret von Gaffron
Gregor Billing
Heike Zbierski
Hugo Spitz
Igor Pfaffenrot
Jan Schneider
Jasmin Weidel
Jason Lang
Jeremias Preisler
Joachim Schneider
Joe Theis
Justin Hennig
Ken Francoise Panganiban
Kevin Gonci
Konstantin Jaehne
Laura Holzhauer
Leon Schmidtchen
Leonardo Fuchsloch
Linus Frész
Lorenz Kerber
Luis Kleinheinz
Lukas Hanel
Maja von Borstel
Malte Ihlefeld
Markus Pirzer
Maxime Merz
Michael Stocker
Michael Wittwer
Noah Kraft
Patrick Hetco
Péter Laschek
Quirin Hackenberg
Rafael Fellmann
Robin Rohrer
Roger Embree
Samuel Hanstein
Sebastian Pretzsch
Serafim Weiß
Simon Kalhofer
Simon Pfahler
Sina N. Lehmann
Sven Lukas Morutzan
Tanish Dhiman
Thierry Boisivon
Thomas Lutz
Tim Buchwald
Timo Ludwig
Timo Schneider
Tino Nordbeck
Tobias Gäbler
Tuong Lam Mentsches
Victor Colin
Vlastimil Červený
Wilhelm Herzstell
 
Schedule
 

Saturday - August 4th, 2018

08:45

REGISTRATION

09:00

6x6x6 Cube

 Combined Final
Cutoff 4:30
09:50

7x7x7 Cube

 Combined Final
Cutoff 6:30
10:50

3x3x3 Blindfolded

 First Round
11:35

Megaminx

 Combined Final
Cutoff 2:30
12:35

3x3x3 Blindfolded

    Final
12:50

LUNCH

13:40

2x2x2 Cube

 First Round
14:25

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 1:00
15:10
15:45
16:25

2x2x2 Cube

 Second Round
17:00

3x3x3 One-Handed

 Second Round
17:30

Skewb

    Final
17:55

Pyraminx

    Final
18:20

2x2x2 Cube

    Final
18:35

3x3x3 One-Handed

    Final
19:00

AWARDS

Sunday - August 5th, 2018

09:15

REGISTRATION

09:30

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 2:40
10:45

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:50
11:45

3x3x3 Cube

 First Round
12:40

LUNCH

13:20

5x5x5 Cube

 Second Round
14:05

4x4x4 Cube

 Second Round
14:45

3x3x3 Cube

 Second Round
15:25

5x5x5 Cube

    Final
15:45

4x4x4 Cube

    Final
16:20

3x3x3 Cube

 Final
17:00

AWARDS

All times are CEST (GMT+2)