Mexican Championship 2018
Tehuacán, Puebla
Mexico
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Semi Final
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Semi Final
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Second Round
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Second Round
Final
6x6x6 Cube
Combined First
Final
7x7x7 Cube
Combined First
Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Second Round
Semi Final
Final
3x3x3 With Feet
Combined First
Final
Megaminx
Combined First
Final
Pyraminx
First Round
Second Round
Final
Clock
Combined First
Final
Skewb
Combined First
Final
Square-1
Combined First
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Abraham Ismael Hernandez Sabido
Abraham Moro Hernández
Abraham Torres Ortíz Aguirre
Adolfo Ortega Tecuapacho
Adrian Alamo Gutierrez
Adrian Gomez Ramirez
Alan Chang
Alan Delgadillo Vazquez
Alan Emiliano Gómez Morales
Alán Gómez Monjaraz
Alan Joseht Montufar Carranza
Alberto Lopez Segura
Alejandro Bertin Ruiz Arriaga
Alejandro Cisneros Morales
Alejandro Daniel Salceda Corvera
Alejandro Romero
Alexis Fedeler
Alexis Moises Chin Dzul
Alexis Rodrigo Cazu Mendoza
Alfonso Gabriel Garcia Lozada
Alfonso Gabriel Ortiz Mata
Alfredo Vasquez Mendoza
Ana Elisa De Maria Lopez Peña
Andrea García Cruz
Andres López Zempoalteca
Angel Alexis Carrillo Ramirez
Angel Armando Jaime Sánchez
Angel Arrioja Landa
Angel de Jesús Cruz Fonseca
Angel Luis Ortiz Garcia
Angel Omar Pérez Cuate
Angel Torres Perez
Angel Vladimir Leonardo Uriostegui
Antonio Ericel Garcia Ortiz
Antonio Isaías Martínez Santos
Aquiles Sánchez Ochoa
Arcadio Soriano Velázquez
Areli Rubí Gordillo Martínez
Armando Axel García Reyes
Armando Enciso Mas
Atzin Carolina Flores Martínez
Aurora Gómez Castelán
Axel Karim Guel Ricoy
Begoña García Calderón
Benjamin Sanchez Magaña
Bruno Olmedo
Carlos Alberto Segura Montes
Carlos Alekxander Perez Castillo
Carlos Andres Hernandez Morales
Carlos Cesar Rodríguez García
Carlos Darién Huerta González
Carlos Emiliano Esquivel Badillo
Carlos Humberto Escamilla Gomez
Carlos Humberto Garcia Duran
Carlos Javier Hernández Castillo
Carlos Joaquín Sánchez Oliva
Carlos Ricardo Chin Dzul
Carlos Rill Garcia
César Abraham Briones Arreola
César Alejandro Cid González
César Mora Escobar
Cesar Rios Carcaño
Christian Alexis Hurtado Lopez
Christopher Meza Rosales
Daniel Guardado Cabral
Daniel Orozco Ojeda
Daniel Penilla Jiménez
Daniel Reyes Huerta
Daniel Waldo
Daniel Zamora Hernandez
Dante Jesus Arevalo Leal
David Alberto García Moreno
David Angel Gonzalez Hidalgo
Diego Brizuela Crespo
Diego Mateo Eleuterio Estrada
Diego Oswaldo Andrés Jiménez
Diego Rodrigo Tinajero Galván
Diego Trujeque
Diether Canseco Macedo
Eduardo Alexis Cortes Vega
Eduardo Arturo Palacios Merino
Eduardo Espinoza Morteo
Eduardo González Parra
Eduardo Rafael Mendiola Rosas
Edwin de Assis Reyes Morales
Elias Seoane Bucio
Elliot Infante Medrano
Emerzón Renato Bolaños Ramírez
Emilio Alberto Rodríguez Jiménez
Emmanuel Carrillo Leon
Eric Omar Contreras Juarez
Eric Rios Sánchez
Eric Zahid López Parra
Erick Aguilar Palomeque
Erik Morales López
Esau Sanchez Paqui
Esteban Elías González Méndez
Esteban Noe González Hernández
Fabian Emiliano Escareño Gonzalez
Fernando Garcia Gonzalez
Fernando Israel Zúñiga Macedo
Flavio Abraham Marín Torres
Francisco Javier Guaderrama Baca
Fredi Isaac Roblero Gómez
Gabriel Velasco Sánchez
Gair Alejandro Argüello Hernández
Gamaliel Jimenez Oropeza
Gerardo Alvarado Urbán
Gerardo Saul Lira Guerrero
Gerardo Villavicencio Gutierrez
Giovanni Noriega Sánchez
Giovanni Olmedo Bones
Gonzalo Ramírez Muñoz
Gustavo Carbajal González
Hazel Moises Ruiz Gutierrez
Hector Alejandro Avalos Hernandez
Hector Eduardo Ramirez Manuel
Hugo Pérez López
Isaac Adair Nava Ozorio
Isaac Diaz Nuriulù
Isaac Vergara Castillo
Israel Delgadillo Vazquez
Ivan Alejandro Fortuna Lopez
Iván Guerrero Juárez
Jaime Tadeo Perez Cardona
Jared Daniel Atriano Marcial
Javier Alejandro Contreras Figueroa
Jazmín Gabriela Aguilera Venegas
Jehosafat Porras Galicia
Jesús Adrián Estrada Mariscal
Jesús Alejandro Serna Villanueva
Jesús Fernando Castelán Gómez
Jesús Isaac Díaz González
Jesús Joel Milpas Elizalde
Jesús Jorge García López
Jesús Tadeo Perez Cardona
Jesus Tellez Villegas
Joan Manuel Becerril Reyes
Joao Gamiño Rodriguez
Joaquín Infante Medrano
Joaquin Ruenes Hernández
Jonathan Briones Rovira
Jonathan Efraín Soto Rivera
Jorge Alberto Bravo Rodríguez
Jorge Alfredo Ortiz Aguilar
Jorge Manuel Lira Ibarra
Jorge Rafael Castañeda Sánchez
José Adrian Jaquez Salazar
Jose Alejandro Sandoval Garcia
Jose Calvillo Martinez
Jose Carlo Daniel Aguilera Venegas
José Cruz Lara Rojas
José Edmundo Balderas Castro
Jose Fernando Navarro Peña
Jose Luis Gallegos Álvez
José María Hernández Mendieta
José Pablo Palma Becerril
Jose Pedro Santibañez Alviso
José Sifuentes Turrubiartes
Joshua Santiago Monterrosa Herrera
Josué Ammón Ortiz Gallegos
Josue David Corro Galicia
Jotshan Saavedra Narvaez
Juan Bernardo Mora Alonso
Juan Carlos Jimenez Torres
Juan Carlos Montero González
Juan de Dios Noriega Sánchez
Juan Emmanuel Gomez Garcia
Juan Moisés Acosta Román
Juan Pablo Cruz Pineda
Juan Pablo Franco Ramos
Julián García Sánchez
Julio César Vega De Paz
Karen Haidee Suárez del Real Rosales
Ladislao Israel Martínez Hernández
Lazaro Magana
Leonardo Sanchez Del Toro
Levi Jhair Reyes Machorro
Libni Zair Reyes Machorro
Lorenzo Antonio Huerta Barrales
Lucero Esmeralda Alvarado Ruíz
Luis Andres Peña Diaz
Luis Angel Campech Perez
Luis Angel Huerta Barrales
Luis Antony Xicohtencatl Gutierrez
Luis Armando Martínez Leija
Luis Daniel Cruz Morales
Luis Daniel Mendoza Jimenez
Luis Felipe Cortes Martínez
Luis Fernando García Campos
Luis Fernando Garfias Arias
Luis Fernando Hernández Guerrero
Luis Fernando Salvador García
Luis Miguel Soto Vega
Luis Octavio Sanvicente Gómez
Luis Sinhue Medina Salas
Marcos Israel Falcon Alejandre
Marcos Meibel Corral Murillo
Mario Jaasiel Castro García
Markko Eduardo Rivera Hernández
Marun Omar Rodriguez Olmedo
Mauro Daniel Basurto Chavez
Maximiliano Rojas Zaputovich
Melissa Elizabeth Pérez Morales
Miguel Alejandro Blanco Ríos
Miguel Angel Ahumada
Miguel Ángel Cruz Hernández
Miguel Angel Garrocho Anaya
Miguel Angel Rodriguez Sanchez
Miguel Reyes
Misael Gómez Soria
Moisés Alberto Rojas León
Olivia Ramìrez Mena
Omar Rodriguez Olmedo
Orlando Loza Castro
Oscar Matlalcuatzi Cruz
Pablo César Martínez Ramírez
Paúl Jorge Hernandez Martinez
Pedro Trujillo García
Raúl Ramírez Mena
Raul Salguero Gallardo
Reyes Samael Rodriguez Rosales
Ricardo Bautista Muñoz
Ricardo Daniel Moreno Padilla
Roberto Alan Valencia Lechuga
Roberto Herrrera Ramirez
Roberto Jeronimo Elizalde Zavala
Rocio Rodriguez Rivera
Rodrigo Aguilar Rojas
Rodrigo Garcilazo Guadiana
Rodrigo González Hernández
Rodrigo Noe Gonzalez Hidalgo
Samuel Hernandez Castro
Santiago Medina Guzmán
Sebastian Daza Pérez
Sebastián Enrique Zaragoza Mendoza
Sergio Angel Munive Armenta
Sergio Emmanuel Sanchez Rodriguez
Sever Verdín Arambula
Shalem Birzavit Meneses Pérez
Sixto Jose Vazquez Flores
Theo Daniel Gallegos Cuevas
Valenntina Aldana Díaz
Vianey Medina Huerta
Víctor Adán Solis Martinez
Victor Emiliano Téllez Rivera
Víctor Manuel Flores Flores
Xavier Escalante Bulbarela
Yahir Alberto Francisco Cruz
 
Schedule
 

Monday - October 8th, 2018

08:00

REGISTRATION

09:00

6x6x6 Cube

 First Round
09:00

3x3x3 With Feet

 First Round
09:00

3x3x3 Multi-Blind

 Final
10:00
10:30

7x7x7 Cube

 First Round
10:30

3x3x3 Fewest Moves

 Final
12:00

LUNCH

13:00

5x5x5 Blindfolded

 Final
13:00
13:00
15:00

5x5x5 Cube

 First Round
15:00
15:30

3x3x3 Fewest Moves

Final
16:30

3x3x3 Blindfolded

 First Round
17:30

4x4x4 Cube

 First Round
Thursday - November 8th, 2018

08:00

REGISTRATION

08:00

3x3x3 Fewest Moves

Final
09:00
09:00

4x4x4 Cube

 Second Round
10:00

5x5x5 Cube

 Second Round
10:00

4x4x4 Blindfolded

 Final
10:30

3x3x3 One-Handed

 First Round
12:00

LUNCH

13:00

7x7x7 Cube

 Final
13:00

2x2x2 Cube

 First Round
14:30

3x3x3 Cube

 First Round
14:30

Skewb

 Final
14:30

3x3x3 Multi-Blind

Final
15:00

Square-1

 Final
15:30

6x6x6 Cube

 Final
17:00
17:00

Clock

 Final
18:00

3x3x3 One-Handed

 Second Round
18:00

3x3x3 With Feet

 Final
Saturday - December 8th, 2018

09:00

2x2x2 Cube

 Second Round
09:00

Pyraminx

 Final
09:30

3x3x3 Multi-Blind

Final
10:00

3x3x3 Cube

 Second Round
11:30

3x3x3 One-Handed

 Second Round
11:30

Megaminx

 Final
12:00

5x5x5 Cube

 Final
13:00

LUNCH

14:00

3x3x3 Blindfolded

 Final
14:30

2x2x2 Cube

 Third Round
15:00

3x3x3 Cube

 Third Round
15:30

4x4x4 Cube

 Final
16:00

2x2x2 Cube

 Final
16:30

3x3x3 One-Handed

 Final
17:00

3x3x3 Cube

 Final
18:00

AWARDS

All times are CDT (GMT-5)