German Nationals 2018
Unterhaching
Germany
 
3x3x3 Cube
First Round
Second Round
Semi Final
Final
2x2x2 Cube
First Round
Second Round
Final
4x4x4 Cube
Combined First
Second Round
Final
5x5x5 Cube
Combined First
Final
6x6x6 Cube
Combined First
Final
7x7x7 Cube
Combined First
Final
3x3x3 Blindfolded
First Round
Final
3x3x3 Fewest Moves
Final
3x3x3 One-Handed
Combined First
Final
3x3x3 With Feet
Combined First
Final
Megaminx
Combined First
Final
Pyraminx
First Round
Final
Clock
Combined First
Final
Skewb
First Round
Final
Square-1
Combined First
Final
4x4x4 Blindfolded
Final
5x5x5 Blindfolded
Final
3x3x3 Multi-Blind
Final
 
Competitors
Aaron Joshua Doerner
Adrian Freund
Aleksandar Dinulovic
Alexander Ben Ludewig
Alexander Botz
Alexander Bühl
Alwin Rölz
Amelie Dieterich
Andrea Thull
Andreas Brandl
Andreas Gröbmayr
Andreas Pohl
Andreas Reisner
Andreas Stiebitz
Anne Huber
Arthur Garcin
Bautista Javier Ramin
Carl Dworzack
Christian König
Christina Hafner
Constantin Lüske
Cornelius Dieckmann
Daniel Wallin
David Huber
David Salzgeber
Denis Wagner
Dominic Amrhein
Edward Khaitina
Elias Fischer
Elisabeth Schweikl
Emanuel Rheinert
Emil Mickein
Fabian Auroux
Fabian Common
Fabian Löhle
Fabio Freund
Felix Schweikl
Finn Ickler
Florent Barzic
Florian Schneider
Francesco Schmitt
Fritz Löhr
Garret von Gaffron
Gregor Billing
Guyue Hu
Hannah Minas
Heike Zbierski
Henri Gerber
Hróar Hrólfsson
Jakob Schöley
Jan Bentlage
Jan Pilz
Jannis Grüneberg
Jascha Bakarinow
Jasmin Weidel
Jens Haber
Joel Cetra
Johannes Schreiner
Judith Laister
Jukka Geisler
Julian Stiebitz
Jürgen Osterrieder
Kevin Gerhardt
Keyan Davani
Kira-Lysan Meyer
Konstantin Jaehne
Lars von Aichelburg
Laura Holzhauer
Laura Ohrndorf
Leon Schmidtchen
Leonardo Fuchsloch
Leone Hardt
Leonid Palchenko (Леонід Пальченко)
Linus Buck
Linus Frész
Linus Kunath
Linus Riedling
Livio Cozzio
Lucas Dusil
Luis Kleinheinz
Luis Rotzoll
Maja von Borstel
Malte Ihlefeld
Mario Förderer
Markus Kasparofsky
Markus Pirzer
Martin Brath
Martin Reinisch
Max Amann
Max Kalle Martiny
Maxim Dauenhauer
Melda Eksi
Michael Schildbach
Michael Wittwer
Milena Oppelt
Minhyun Kim (김민현)
Moritz Einsele
Moritz Karl
Moritz Lotz
Moritz Malcher
Nico Wrodarczyk
Niklas Fichtner
Nils Cases Wroblewski
Noah Kraft
Oskar Petursson
Patrick Hetco
Percy Agnesens
Philip Moore
Philipp Weyer
Raphael Riener
Ricky Meiler
Robin Rohrer
Roi Mittrach
Roland Frisch
Roland Krüger
Sebastian Bichler
Sebastian Pretzsch
Sebastian Weyer
Sébastien Auroux
Severin Brast
Shaunak Kulkarni
Simeon Welk
Simon Gall
Simon Kalhofer
Simon Pfahler
Simon Stannek
Sophia Burian
Stefan Lepolt
Steven Golly
Suryaansh Challa
Sven Seso
Tanish Dhiman
Thalia Charlotte Stiebitz
Theresa Gerstner
Tim Gajewi
Tim Schädel
Tim Schulze
Timo Forsthofer
Timo Ludwig
Tobias Gäbler
Tobias Peter
Vito Morgana
Wilhelm Herzstell
Wilhelm Kilders
Willi Mickein
 
Schedule
 

Friday - September 7th, 2018

08:45

REGISTRATION

09:00

3x3x3 Fewest Moves

 Final
First Attempt
10:05

3x3x3 Fewest Moves

Final
Second Attempt
11:20

5x5x5 Blindfolded

 Final
11:20

4x4x4 Blindfolded

 Final
12:40

3x3x3 Fewest Moves

Final
Third Attempt
13:45

BREAK

14:15

3x3x3 MBF Puzzle Submission

14:30

7x7x7 Cube

 Combined First
Cutoff 6:00
15:40

6x6x6 Cube

 Combined First
Cutoff 4:00
16:40

Megaminx

 Combined First
Cutoff 2:00
17:40

3x3x3 Multi-Blind

 Final
18:55

7x7x7 Cube

    Final
19:20

6x6x6 Cube

    Final
19:40

Megaminx

    Final
Saturday - September 8th, 2018

08:30

REGISTRATION

08:45

Clock

 Combined First
Cutoff 15.00
09:30

Square-1

 Combined First
Cutoff 45.00
10:15

3x3x3 Blindfolded

 First Round
11:05

Clock

    Final
11:25

Square-1

    Final
11:45

3x3x3 Blindfolded

    Final
12:00

3x3x3 With Feet

 Combined First
Cutoff 2:00
12:45

BREAK

13:45

3x3x3 With Feet

    Final
14:00

TUTORIAL

14:20

5x5x5 Cube

 Combined First
Cutoff 2:15
15:40
16:30
17:20

3x3x3 One-Handed

 Combined First
Cutoff 45.00
18:10

5x5x5 Cube

    Final
18:35

Skewb

    Final
18:50

Pyraminx

    Final
19:05

3x3x3 One-Handed

    Final
Sunday - September 9th, 2018

08:30

REGISTRATION

08:45

TUTORIAL

09:05

3x3x3 Cube

 First Round
10:20

4x4x4 Cube

 Combined First
Cutoff 1:30
11:40

2x2x2 Cube

 First Round
12:40

3x3x3 Cube

 Second Round
13:40

BREAK

14:40

2x2x2 Cube

 Second Round
15:25

4x4x4 Cube

 Second Round
16:05

3x3x3 Cube

 Semi Final
16:40

2x2x2 Cube

    Final
17:00

4x4x4 Cube

    Final
17:20

3x3x3 Cube

 Final
18:00

WINNER’S CEREMONY

All times are CEST (GMT+2)